Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Османи предупреди, че Северна Македония може да изпадне в изолация

Снимка: Facebook / Bujar Osmani

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи заяви в телевизионно интервю, че ако югозападната ни съседка не направи промените в конституцията си, предвиждащи вписването на българите в конституцията наред с останалите държавотворни народи, след края на скрининга на Европейската комисия през ноември има опасност Скопие да изпадне в изолация, а Албания, с която досега вървят в пакет, да продължи с преговорите самостоятелно.

Северна Македония трябва да върви бързо към ЕС, в противен случай ще остане в международна изолация, както беше в периода 2006-2017 г., каза в интервю за телевизия "Сител" министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи. 

Промените в конституцията на страната, с които българите трябва да бъдат вписани в основния закон, както е записано в преговорната рамка, за да започнат преговори по основните глави за присъединяване към ЕС, трябва да се случат, отговори Османи на въпрос дали ще бъде осигурено необходимото мнозинство от 80 депутати в парламента на страната. 

„Не искам да спекулирам, но се съмнявам, че има някаква "сделка" между нашите и техните (българските) радикали, за да се хранят взаимно. За българите цялата кампания - в ЕС, в Съвета на Европа, чрез международни органи - е, че в Северна Македония има масова държавна дискриминация срещу тях. Те се позовават преди всичко на изказванията на нашата опозиция, на техните възгледи“, каза Османи.

Според него вписването на българите в Конституцията премахва аргумента, че има дискриминационно отношение „към която и да е общност в страната”. 

„И как това ще ни застраши, ако представяме българите като малцинство, което е коренно различно от македонското мнозинство в страната. Не е ли това нашата позиция през цялото време?", заяви Османи.

Според него твърденията на опозицията, че могат да бъдат получени по-добри условия чрез предоговаряне на преговорната рамка, не се основават на реални възможности. 

„Смятам, че гражданите са обект на тези манипулации от политическите партии в тяхната партийна функция. Чакам деня, в който ще бъдат обявени промените, за да видят гражданите за какво става въпрос, че в изречението, където се споменава македонският народ, част от албанския, сръбския, ромския, турския, влашкия народ, ще се споменат и хървати, българи, черногорци. И там свършва всичко, това са всички конституционни поправки. Когато гражданите видят това, ще се разгневят на тези, които са лъгали през цялото време", каза Османи. 

Според него ако Северна Македония не направи промените в конституцията си след края на скрининга, през ноември Албания ще продължи с преговорите и двете държави, които до сега вървяха в пакет, ще се разделят, което би означавало изолация за Северна Македония. За Западните Балкани е създадена „бърза писта” за преговори с ЕС, заради шанса, който Украйна получи със статута си на страна кандидат-член на ЕС „и вероятността да получи възможност за преговори, което е важен геополитически въпрос”.

„Европейският съюз не може да даде шанс на Украйна, без да даде шанс на Западните Балкани. Ще бъде създадена „бърза писта” и заради диалога Сърбия-Косово. Възможно е ние да не влезем в нея, да влезем в международна изолация както през 2006-2017 г. Ако няма европейска перспектива, тази държава диша тежко. Европейската идея ни дава сила, тя ни дава гориво за реформи, тя е спойка за междуетническите отношения, тя е кислород за държавата. Без този процес се страхувам, че ще започнем да се задъхваме като държава в изолация", добави Османи.

По повод отказа за влизане в Северна Македония на евродепутата Андрей Ковачев Османи каза, че никога не се е чувствал по-добре от момента, в който в София е казал, че в страната няма да бъдат допускани хора, които провокират и създават напрежение, и това е било съгласувано с премиера Димитър Ковачевски. 

„Случаят с Андрей Ковачев не е този, но по преценка на полицията, в групата имаше хора, които можеха да създадат безпокойство у гражданите, а за нас е важно у гражданите да не се създава безпокойство. Това не означава, че има черен списък, както смята Ковачев, но ще се преценява в конкретния момент. Ако имаме индикации, ако виждаме, че някой идва с намерението да провокира, да прави изявления, мисля, че имаме право да запазим мира в домовете на нашите граждани”, каза Османи. 


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГИТ: Все повече непълнолетни у нас работят

Непрекъснато се увеличава броят на издадените разрешения за работа на непълнолетни, сочат данните на Главна инспекция по труда.  За първите пет месеца на 2024 г. те са 3404, като над 3300 от тях са за лица от 16 до 18 години. Най-много разрешения са предоставени в областите Бургас, Варна, Пловдив, София град, Софийска област и Благоевград...

публикувано на 12.06.24 в 10:23

В Германия представят планове за частично връщане на наборната служба

Германският министър на отбраната Борис Писториус представя днес плановете си за частично връщане на наборната служба. Тя беше отменена през 2011 година. Социалдемократът Борис Писториус не се отказва от намеренията си да възобнови поне частично наборната служба, въпреки несъгласието на лявото крило в партията му. "Крайно време е да променим..

публикувано на 12.06.24 в 10:22

В Балчик започва Международният хоров фестивал

Традиционният за Балчик Международен хоров фестивал започва от днес . В следващите четири дни един от най-живописните крайморски градове в България ще бъде домакин на хорови състави, композитори, певци и диригенти от Европа и света. Музикалното събитие се провежда под патронажа на Министерството на културата и кмета на Община Балчик Николай..

публикувано на 12.06.24 в 10:14
Мерки срещу горещините в Атина, Гърция.

Мерки срещу жегите в Гърция

В Гърция властите въведоха мерки, сходни на локдаун, срещу високите температури. Лекарите приканват туристите да не се излагат на слънце по обед. Затворени са училища и детски градини. Компаниите, които имат дейност на открито, прекратяват работа за пет часа на обяд. Екипи на министерството по труда проверяват температурата в затворените..

публикувано на 12.06.24 в 10:13
Калин Стоянов

Вътрешните министри на страните от ЕС обсъждат състоянието на Шенген

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заминава за Люксембург за участие в заседанието на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи“. В рамките на дневния ред министрите на вътрешните работи на държавите членки на ЕС ще обсъдят общото състояние на Шенгенското пространство. Ще бъде представена информация за напредъка по прилагане на Пакта по..

публикувано на 12.06.24 в 10:08

Театърът в Благоевград стартира кампанията "Един билет за двама"

В началото на лятото Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград стартира кампанията "Един билет за двама". Театралният афиш на Културния институт за последния месец преди сезона на отпуските предлага най-добрите постановки, играни през творческата година. "Сега е времето да благодарим на нашите верни почитатели и да им подарим..

публикувано на 12.06.24 в 09:58
Изстрелването на

Мисията на "Старлайнер" се удължава заради теч на хелий

Мисията на астронавтите от космическия апарат "Старлайнер" се удължава заради теч на хелий. Течовете на хелий са подобни на тези, които наложиха отмяна на изстрелването на "Стралайнер" на 25 май. Първоначално завръщането на астронавтите на Земята бе планирано за петък, 14 юни, но мисията се удължава до 18 юни в изчакване на подходящи условия..

публикувано на 12.06.24 в 09:15