Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът в Априлци: Това е въстание на осъзанатата саможертва

Снимка: Пламен Христов

Има места и събития, които ни карат да вдигаме гордо чела, защото са съхранили величието на нашия народ, каза президентът Румен Радев в Априлци. Той участва на отбелязването на 147 години от обявяване на Новоселската република, част от епопеята на Априлското въстание.

„За мен е чест да бъда днес в Априлци – гордият символ на въстанието, което през пролетта на 1876 г. отвори пътя към възкръсването на България. По него поеха непокорните, тези, за които свободата бе по-скъпа от живота, които възвестиха волята на цял един народ към независимост и отвориха широко очите на Европа. Едва ли има род в Априлци, който да не е дал кървав дан за българската свобода. Непокорните балканджии през вековете съхраниха своето огнище като крепост на българския дух. Оттук минаха стъпките на Дякон Левски, който със словото си претвори своята вяра в българската свобода във всенародна кауза. Апостолите от 1876 г. разпалиха пламъка на революцията, за да превърнат Ново село, Батошево, Кръвеник и региона в най-големия център на въстанието в Северна България“, посочи в слово си президентът.

По думите му след Априлското въстание не остават паметници на военни победи, а костници. Това е въстанието на осъзната саможертва в името на свободата, обречен бунт на селяни, даскали, занаятчии и попове, на будните глави, дръзнали да провъзгласят Новоселската република. Макар и оцеляла само девет дни, тя се превърна в непреходното вдъхновение на нова България, добави Румен Радев. 

Той каза още, че днес отдаваме почит към тези, които намериха сили, идеал, идея, виждане за бъдещето на България, за да продават своя имот и да се въоръжават, защото за тях нямаше по-ценно от свободата.

„Нека днес склоним глави пред подвига на апостолите през 1876 г., на знайните и незнайни мъже, жени и деца, положили живота си за българското възкресение, които ни показаха, че родолюбието не е грях, а изборът на достойните, че българската свобода от нас зависи. Нека помним, нека имаме за пример този подвиг", призова президентът.

По време на церемонията той прие почетния строй на представителните части на Българската армия. Програмата включваше и тържествена заря-проверка.

Кметът на община Априлци Тихомир Кукенски също се обърна към присъстващите, припомняйки подвига на миналите поколения. „Нека днес имаме същата готовност да се разделим с бъдещето, за да има настояще“, каза кметът 

На церемонията присъстваха конституционният съдия Атанас Семов, министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, министърът на отбрана Димитър Стоянов, заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова, народни представители, кметове и други официални гости.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джак Смит

САЩ: Официално разследване срещу бивш спецпрокурор

Службата на специалния прокурор е започнала официално разследване срещу Джак Смит, който ръководеше две от четирите наказателни разследвания срещу президента Доналд Тръмп по време на администрацията на Джо Байдън. Разследването срещу бившия специален прокурор е заради подозрения, че разследванията му срещу тогавашния кандидат на..

публикувано на 03.08.25 в 10:23
Цистерни горят след украински удар в Шахтарск - в окупираната от руските сили територия на украинската Донецка област, 27 октомври 2022 г.

Пожар в петролно депо в Сочи след украинска атака с дрон

Пожар избухна в руския град Сочи след украинска атака с дрон по петролна база. Съобщава се, че през нощта руските сили са свалили 93 украински дрона над различни области на страната, вклчително и над украинския Кримски полуостров, анексиран от Русия през 2014 г. От Украйна съобщават за руски атаки с ракети срещу Киев и Николаев снощи..

публикувано на 03.08.25 в 10:01

Седмица на пожари и политически спорове

Тази седмица България беше в капана на огъня. Тежка беше ситуацията в Пирин, Хасковско и Ямболско. Пламъците погълнаха над 100 хиляди декара гори. Стотици пожарникари, горски служители и доброволци се бориха с огнената стихия. Беше задействан и Механизмът за гражданска защита на Европейския съюз. На югозапад беше тежка ситуацията край..

публикувано на 03.08.25 в 09:50

По-строги мерки за борба с незаконния хазарт в Гърция

Гърция въвежда нови строги мерки за борба с незаконния хазарт. Гръцката комисия по хазарта изнесе шокиращи данни за участието на гърците в нелицензирани сайтове. 800 хиляди гърци през миналата година са играли в незаконни клубове и казина. Сумите с които са участвали се изчислява около един 1 милиард и 700 милиона евро. От това загубите за..

публикувано на 03.08.25 в 09:32

Рухна подпорна стена на новострояща се сграда във В. Търново, няма пострадали

Подпорна стена на новострояща се сграда се срути във Велико Търново. Тонове земна маса затиснаха автосервиз, който се намира непосредствено до строежа. Няма пострадали.   Инцидентът е на великотърновската улица "Козлодуй". На мястото се изгражда многоетажен паркинг. Срутилата се огромна подпорна стена, която затисна автосервиз и складове, е..

публикувано на 03.08.25 в 09:14

Овладян е пожарът в депото за отпадъци край Силистра

Избухналият пожар снощи в депото за твърди битови отпадъци край Силистра е бил овладян около полунощ благодарение на бързата реакция на екипите и напълно загасен до 4:30 ч. тази сутрин. Няма пострадали хора. Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра На място са работили четири противопожарни автомобила от Силистра и околните..

публикувано на 03.08.25 в 09:08
Милорад Додик и Александър Вучич

Вучич и Додик отбелязват заедно 30 г. от операция "Буря"

Президентът на Сърбия Александър Вучич и президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик се очаква да се включат в събития в Сремски Карловци по повод 30 години от печалната за сърбите операция "Буря". В Сремски Карловци ще се състои държавно възпоменание за един от най-трагичните погроми срещу сръбския народ в най-новата история,..

публикувано на 03.08.25 в 09:02