Столичната община не предприема никакви мерки, които да са достатъчно радикални, достатъчно смели и достатъчно ефективни, за да може да се реши проблемът с липсата на места в детските градини, който е от години наред.
Това заяви пред БНР Пламена Николова от Националната мрежа за децата.
От Национална мрежа за децата от години настояваме като минимум за три мерки, които могат да преодолеят проблема с неравен достъп на децата до услугите за ранно детско развитие и грижа, подчерта тя.
1. Подкрепа на алтернативните форми за образование и грижа в ранна детска възраст (кооперативи, детски центрове) за децата от 1 до 4-годишна възраст чрез подходящи общински или национални програми за финансиране. Това означава държавата и общините да пуснат монопола. С осигуряването на средства за алтернативна грижа като така ще имат възможност и на изисквания и контрол върху качеството на предоставяните услуги.
Към 2022 г. в София работят около 90 частни детски центъра, които покриват здравните изисквания, както и 30 родителски кооператива в цялата страна, които не са вписани в регистъра на МОН на организациите в областта на предучилищното и училищното образование, които осигуряват услуги за грижа в ранна детска възраст на около 1500 деца. Всички те, обаче, остават непризнати от образователната система.
С подкрепата на общината и националните институции, това решение може да осигури сравнително бързи резултати и да облекчи натиска върху държавните детски ясли и градини. Нещо повече, това ще даде възможност на родителите да избират къде да запишат детето си, вместо да стискат палци то да бъде изтеглено на жребий за място в държавната градина.
2. Подкрепа на публично-частни партньорства – детски кътове, управлявани от компании или граждански организации. В тях родителите ще могат да запишат децата си на място, което е близо/ в сградата на мястото, на което работят. Средства могат да се привлекат по ОП “Развитие на човешките ресурси”, както и по други програми на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) – основният инструмент на Европейския съюз за инвестиране в хората. С такава мярка ще се подкрепи баланса между работата и личното време на родителите и ще бъдат насърчени допълнителни услуги за работещи родители в края на работния ден и през ваканциите.
3. Поради редица проблеми с правилното планиране и застрояване на нови квартали, както и с намирането на терени за детски градини в държавна и общинска собственост – изграждането на нови сгради е решение, от което можем да очакваме резултат след години. Междувременно решение с по-бърз резултат би имала промяна в изискваните минимални нива на квалификация на персонала. Само една трета от европейските образователни системи изискват основните практици, работещи с група по-малки деца (обикновено под 3 години), да имат бакалавърска степен или по-високо ниво на квалификация. България е сред тях. У нас всяка група деца под 3-годишна възраст трябва да се ръководи от двама основни специалисти, които имат поне бакалавърска степен. Това спира достъпа на студенти с подходящи специалности до помощни дейности в детските заведения, а работещите там, повечето от които са над средна и към пенсионна възраст, остават натоварени най-често с между 10-20 деца. Възможност за квалификация с курсове касае и легитимирането на персонал за алтернативните форми на образование.
Извън краткосрочните и средносрочните решения, пред услугите за ранно детско образование и грижа стоят няколко съществени въпроса, които изискват реформи. Един от тях е въпросът за управлението и отговорността за детските ясли, или грижата за най-малките деца. Още по-съществен е въпросът за начина на финансиране на детските ясли и градини. Едно от възможните решения е въвеждането на ваучърна система, която да позволи на родителите да избират в коя ясла, детска градина или друга алтернативна услуга за ранно детско развитие искат да посещава детето им. Но, разбира се, необходимо е въпросът за местата да бъде поне частично разрешен.
Едно е ясно – необходими са действия днес. Ако нищо не се предприеме като стъпки, проблемът ще се задълбочи още, тъй като от 2023/2024 учебна година предучилищното обучение става задължително и за 4-годишните деца, за които места не са осигурени. Решението беше прието още 2018 г. и даде 5 години буферен срок за общини с голям недостиг като София. Буферният срок изтече. Така общините, които оставят деца извън ОГРДВ, ще са в пряко нарушение на закона и поставени в риск да понесат щети от стотици заведени дела от родители.
Интервюто на Снежана Иванова с Пламена Николова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Първият заместник - управляващият директор на Международния валутен фонд Гита Гопинат ще напусне Фонда в края на август, за да се завърне в Харвардския университет, съобщиха от институцията. В прессъобщението е цитирана ръководителката на МВФ Кристалина Георгиева, която определя Гопинат като "изключителен колега", който е "отдаден на мисията..
Необходима е сериозна дискусия за модела и мястото на българската прокуратура. Това заяви пред БНР Михаил Миков, бивш председател на НС, бивш лидер на БСП. "Прокурорите трябва да се подчиняват единствено на закона, когато вършат своята работа. И това е големият проблем, но той не се решава от смяната на един или друг главен прокурор, нито с..
Планинското с. Смочево въведе от тази нощ режим на водата заради спадналия дебит на водохващането Робовица, каза за БНР кметът Стефка Зашева. От същия водоизточник са и селата Мурсалево и Слатино. Където вероятно също ще се стигне до режим. Финализират проект за спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила Водохващането Робовица е..
Пожарът в района на Костинброд е овладян, но не е локализиран. Това каза директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов. Огънят е засегнал и къщи. Предстои да се направи оглед, обясни Джартов. Има един фронт, който се развива. По него ще се работи до локализиране на пожара, допълни той. 12 екипа на пожарната са на терен: "И..
"Научихме се да използваме правосъдието за лични цели – за облагодетелстване, за компрометиране . Това е проблемът на българското правосъдие. Той е и кадрови. Започва още от системата на юридическото образование и стига до най-високите етажи". Това заяви пред БНР Антон Станков, бивш правосъден министър. Станков беше и кандидат за..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред..
Българската стопанска камара организира дискусия на тема: "Продоволствената сигурност на страната под заплаха". Очаква се във форума да се включат представители на министерствата на земеделието и храните и на икономиката и индустрията, депутати, представители на Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и Комисията..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..