Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет, бивш вицепремиер и бивш министър на образованието и науката. Сега според него "петима анонимни предлагат, 17 анонимни приемат и всички сме щастливи".
"Във всяка област, за да има каквато и да е положителна промяна, трябва да има лидерство. Колко години вече говорим за съдебна реформа, даже някои говорят за съдебнаТА реформа, сякаш я познават поименно, сякаш са играли голи на плажа със съдебната реформа. Съдебната реформа в какво се изразява? Как един пък не стана да каже – според мен тя има 4 пункта, основни. Ние какво говорим? СъдебнаТА реформа, сякаш тя се подразбира. Нищо не се подразбира", подчерта Даниел Вълчев.
Вълчев посочи, че същите членове на ВСС, които сега искат отстраняването на главния прокурор, са били против, когато бившият служебен министър на правосъдието Янаки Стоилов внесе такова искане. По думите му хора, които "до вчера казваха "Осанна!", сега казват "Разпни го!" и ние трябва да им ръкопляскаме".
"Същите тези хора тогава казаха – ама, то, ама, това, ама онова, и нищо не се получи. Изведнъж те, стоейки на слънце, узряха, за една вечер, шестима от тях от прокурорската квота, и внесоха същото предложение. И сега нищо чудно да мине. Някой не си е направил много добре сметката, защото главният прокурор се освобождава с указ на президента. Президентът няма срок, в който да се произнесе", коментира проф. Даниел Вълчев в предаването "Преди всички".
"Защото г-н Гешев направи заявка да свърши някаква работа, макар и в доста закъснял момент."
"Персоналните промени в една система, която и да е тя, почти никога не водят до реформа. Това не е реформа. Реформа означава промяна на правилата, а това не се прави. Народното събрание вече много дълго време не върши изключително важни неща – ВСС е с отдавна изтекъл мандат, Конституционният съд отдавна работи с 10 души вместо с 12. Институционалното поведение на повечето участници в тези процеси е изключително лошо", даде своята оценка проф. Даниел Вълчев.
Той изрази мнение, че "явно някакви по-силни послания трябва да се дадат на политическата класа" от избирателите.
"Такъв панаир някъде виждали ли сте? Наистина съм опулен в последните дни."
Центърът за правни инициативи, който от 2010 г. прави "Юридически барометър", сега има нова инициатива - "Здравен барометър". Днес тя ще бъде представена съвместно с проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести и здравен съветник на Столичната община.
Нормативната рамка на здравеопазването е една от най-неустойчивите, каза Даниел Вълчев, който е и ръководител на проекта.
Ако погледнем двете най-важни публични системи – на здравеопазването и образованието, може да се види, че делът на БВП за образование вече е 4%, а за здравеопазване – над 5%, "тоест има стремглаво нарастване на разходите за здравеопазване и човек си задава много въпроси", изтъкна той.
Според него инициативата "Здравен барометър" може да се използва като граждански инструмент за "позитивен натиск".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..