Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Институциите няма да оцеляват още дълго време, защото са ерозирани отвсякъде"

Проф. Милко Палангурски: Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна

"При шести предсрочни избори да не стане така, че седмите да са за Осмо Велико народно събрание"

Снимка: Здравка Маслянкова

"Отношенията между съдебната сфера и политическите среди често са били на ниво силни любов и омраза. Това показва липсата донякъде на институционален опит, институционална традиция, на балканска фриволност. Системата на правосъдие винаги е била под някаква атака на изпълнителната власт. В отделни периоди се получава пропукване на тази монолитност и къде съдии, къде прокурори, къде министри са попадали под ударите на законодателството. Българската история е пълна с наниз от подобни противоречия". 

Това каза пред БНР историкът проф. Милко Палангурски в контекста на негов фейсбук пост по актуална тема.  

...По повод битов скандал през септември 1879 г. първият правосъден министър Димитър Греков е осъден на един месец затвор и глоба. Министърът, водач на консерваторите, който по Конституция може да бъде съден единствено от специален Държавен съд, уволнил превишилите правата си съдии – всичките те видни либерали: Н. Сукнаров (бъдещ вътрешен министър), Ст. Михайловски (известен като автор на "Върви народе възродени" и единственият народен представител, осъден за обида на владетеля) и Д. Десев (бъдещ депутат)... Тогавашните главни герои са френски и австрийски възпитаници и трябва да подчертая, че тази тяхна нетърпимост води до там, че само 18 месеца по-късно Второто Велико народно събрание суспендира Конституцията и е въведен режимът на пълномощията, а в страната се установява управление на руските генерали. Та, думата ми е, че до там ни докараха европейските възпитаници и ме е страх докъде ще ни докарат родните. След цялата политическа криза никак не е изключено президентът Радев след година да открива VIII Велико Народно събрание за промяна на Конституцията и лидерът на мнозинството К. Костадинов да полага клетва като национален лидер под благия поглед на руската посланичка. И да знаете, историята не винаги се повтаря като фарс. 

И допълни, че са притеснителни ескалацията и деградацията на обществената тъкан на парламентарната система, която винаги след такива кризи дава път на авторитарни и тоталитарни диктатури:  

"Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна. Много трудно може да се състави кабинет при тази ситуация". 

В предаването "Нещо повече" историкът подчерта, че погледнато назад в историята, при всички случаи на разпад на основните принципи на конституционното разделение на властите политическите въпроси се решават с насилие и власт, която произхожда от силовите ведомства. 

"Има опасност за демократичния строй. Ако говорим за шести предсрочни избори, да не стане така, че седмите да са Осмо Велико народно събрание. Неслучайно се шегувам, че историята невинаги е фарс, повтаря се като трагедия понякога... Парламентарната математика няма нищо общо с аритметиката. Парламентарната математика така е устроена, че понякога 121 гласа са повече от 170. Политиците трябва да разберат и да ни кажат какво искат да правят. Ако не го направят, ще дойдат други. Но те ще носят определен тип поведение, което ще е срещу сегашната ситуация, срещу конституционния режим". 

Според него институциите няма да оцеляват още дълго време, "защото са ерозирани отвсякъде и са като картотена кула, която при духването на вятъра ще изчезнат". 

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Милко Палангурски в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец

Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..

публикувано на 28.11.24 в 18:51

БНБ прогнозира: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%

БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та.  Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..

публикувано на 28.11.24 в 18:47
Министър-председателят на Франция Мишел Барние

Френското правителство се съгласи да направи отстъпки за бюджета

Френското правителство се съгласи да направи отстъпки по оспорвания проектобюджет под натиска на опозицията, която заплашва с вот на недоверие. Текстът е разглеждан от Сената, след като беше отхвърлен на първо четене от долната камара. Франция няма да увеличи таксите върху електричеството за следващата година - това обяви премиерът Мишел Барние в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46

Николай Денков: Божанков и Лорер бяха наясно, че ще ги изключим при гласуване в полза на Пеевски

"И Явор Божанков, и Даниел Лорер бяха наясно предварително с решението ни да ги изключим при гласуване в полза на Пеевски - преди да натиснат бутона. Уважаваме правото им да гласуват и избират свободно, както и направиха". Това написа в публикация във фейсбук Николай Денков от "Продължаваме промяната", депутат от ПП-ДБ и бивш премиер. " Резултатът..

публикувано на 28.11.24 в 18:41

Премиерът свиква заседание на Централния епизоотичен съвет

Служебният премиер Димитър Главчев свиква заседание на Централния епизоотичен съвет заради разпространяващите се в страната две опасни заразни болести по животните  - шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Това съобщиха от правителствената пресслужба На заседанието ще бъде обсъдено как да се затегне контролът и да се подобри..

публикувано на 28.11.24 в 18:39
Ливански семейства, които се връщат в Ливан през граничния пункт Jousieh, Сирия, 28 ноември 2024 г., след прекратяване на огъня между Израел и

Израелската армия и "Хизбула" с взаимни обвинения за нарушаване на условията за прекратяване на огъня

Ден след влизането в сила на прекратяването на огъня в Ливан между израелската армия и групировката "Хизбула", двете страни се обвиниха взаимно в нарушаване на условията за замлъкване на оръжията. Израел обяви, че бойци на "Хизбула" са се опитали да достигнат до склад за боеприпаси в Южен Ливан и затова там е нанесен въздушен удар и се въвежда..

публикувано на 28.11.24 в 18:32
Владимир Путин

Путин: Русия избира мишени за нанасяне на удари срещу Украйна

В момента Русия избира мишени за нанасяне на удари срещу Украйна, които могат да включват "центрове за вземане на решения" в Киев. Това заплаши президентът Владимир Путин от Астана, където се провежда среща на Организацията на Договора за колективна сигурност. Масираните атаки срещу украинската енергийна система са "отговорът" на Москва на украинските..

публикувано на 28.11.24 в 18:14