Изборите в Гърция на 21 май се оценяват като решаващи, защото ще дадат на страната ясен компас за бъдещето и какво точно искат гърците. Или ще представляват генерална репетиция за предсрочни парламентарни избори – още в началото на юли.
Причината – вотът в неделя за 300-местния еднокамарен парламент ще се проведе по нов Изборен кодекс, който се промени от управляващата през 2016 г. "Сириза".
И на сегашните избори се гласува пропорционално, както е и в България, прагът е 3 процента, но се премахва досегашната система за бонус места на първата партия. Тя осигуряваше, според броя гласове за нея, но не по-малко от 25%, до максимум 50 допълнителни депутати и така й гарантираше стабилно самостоятелно 4-годишно управление.
На следващите избори в Гърция обаче ще важи старата система, върната чрез поправки в избирателния закон от управляващата сега "Нова демокрация" през 2020 година. Така – при избори през юли - колкото по-висок е процентът на първата партия, толкова повече бонус места ще получи.
Една трагедия даде съвсем друг тон на предстоящите избори в Гърция. На 28 февруари минути преди полунощ става най-тежката железопътна катастрофа в историята на страната с 57 жертви и много ранени. Челният жп сблъсък показва грозната реалност – "наши" хора, назначени на неподходящи за тях места и произлизащи от това човешки грешки. Преплетени политически и икономически интереси, както и клиентелизъм. Недъзи на не само една партия в Гърция.
ЖП транспортът излиза в стачка за дълго време. А хиляди, основно млади и студенти, учители, медици и всички работещи в транспорта, излизат на протести срещу лошото управление в страната.
Въпреки първоначалните слухове в началото на годината за избори през април, след катастрофата те са насрочени за 21 май. Сега основният въпрос е дали изборът на гласоподавателя ще бъде резултат от хладнокръвно "претегляне" на плюсовете и минусите, или от желанието и импулса за наказание.
Парадоксално, за първи път на гръцките избори в неделя според новите правила е намалена и възрастта за гласуване. Така вече и 17-годишните ще дават своя вот.
От имащите право на глас над 9 980 000 гърци между 300 000 и 400 000 са тези на младите до 20-21 години. Те са израснали с меморандумите на международните кредитори на Гърция и са навършили пълнолетие по време на пандемията или са прекарали първите години от зрелия си живот в локдауни. Привличането им се оценява от анализаторите като авантюра за цялата политическа класа в Гърция.
А другите големи проблеми са същите както и у нас – недобре работеща здравна система, състоянието на образованието и ще има ли частни университети, "изтичането на мозъци" към чужбина и високите цени на храните и енергийните ресурси.
"Определено се ограничавам в покупките. Купуваме по-малко неща. Преди купувах четири килограма плодове, сега купувам един или два. И купуваме само храна, не пазаруваме нищо друго", споделя Евангелия, която е пенсионер.
"Млечните продукти станаха по-скъпи, наистина увеличението на цените на млечните продукти е трагично високо. Но други продукти, като например картофите, които винаги са били евтини, сега на кварталното пазарче са по евро, а лукът е 1,30... Голяма скъпотия", оценява ситуацията Спирос, който също е пенсионер.
Сегашният премиер Кириакос Мицотакис от управляващата дясноцентристка "Нова демокрация", която според социолозите води пред основния си опонент - лявата "Сириза" с 6-7 процента, отговаря така на оплакванията на гърците:
"Гражданите ще трябва да решат дали ще продължим да вървим напред, или ще се върнем назад към миналото, което според мен искаме да забравим. Мога да погледна гражданите в очите и да кажа: Да, аз бях последователен в предизборните си ангажименти и запазих страната в безопасност в условията на безпрецедентни кризи."
Мицотакис обеща по-добра обществена и безплатна здравна система, динамично възстановяване на темповете на растеж, безработица под 10 %, повишаване на средната работна заплата на 1 500 евро, а на минималната - на 950 евро.
Основният му конкурент - Алексис Ципрас, бивш премиер и лидер на "Сириза", обеща по-добри доходи за пенсионерите и връщането на 13-та пенсия, а също така - че ако сега спечели, няма да му се налага да управлява под диктата на кредиторите, а най-накрая с автентичната лява програма на "Сириза".
"Мисля, че през целия период на управлението на "Сириза" бяхме длъжни да се придържаме и да изпълняваме програма, която не беше наша. Имахме принудата на меморандумите. Но имаше максимален консенсус и разбиране в усилията да се изведе страната от тях, което днес не е така. Особено за пенсионерите, нека припомня: 7 млрд. евро по-малко за тези четири години. Те ще бъдат върнати на пенсионерите."
Кампанията в Гърция е белязана и от скандали, основно европейски.
Свалената от поста заместник-председател на Европейския парламент Ева Кайли е сред основните обвинени по скандала с подкупи срещу влияние "Катаргейт".
Евродепутатът от "Сириза" Алексис Георгулис, една от най-големите звезди на театъра и киното в Гърция, е обвинен в изнасилване от видна активистка на "Пасок-Кинал", която е и правен съветник на Еврокомисията.
А Никос Андрулакис, лидерът на социалдемократическата "Пасок-Кинал", който е и евродепутат, не може да забрави и прости, че е сред основните подслушвани лица. Скандал, който взе главата на доста високопоставени лица в Гърция:
"Обещавам, че ще се боря с всички сили, за да гарантирам, че незаконното подслушване, нарушаването на правата на човека, атаките срещу независими органи и инструментализирането на правосъдието скоро ще се превърнат в лош спомен."
Сред другите 3 партии, които според социолозите влизат в парламента, е традиционно Гръцката комунистическа партия. Сред кандидатите ѝ за депутати е и българката Костадинка Кунева, бивш евродепутат от "Сириза".
Чертата се очаква да премине и "Елиники лиси", в превод "Гръцко решение".
Лидерът ѝ, бизнесменът и водещ на предавания в малки регионални телевизии, Кириакос Велопулос е против санкциите срещу Русия, маските по време на коронавируса, локдауните, ваксините, но и срещу абортите и смяната на пола.
В парламента ще бъде и Янис Варуфакис, ексцентричният бивш финансов министър на "Сириза", който продължава да е срещу еврото с формацията си "Мера25".
В началото на май гръцкият Върховен съд забрани участието в изборите на крайнодясната "Национална партия – гърци" на Илиас Касидиарис. Той е бивш кадър на неонацистката формация "Златна зора" и в момента излежава присъда в затвора. Забраната на партия в Гърция за участие в изборите се случва за първи път от възстановяването на демокрацията в страната през 1974 г.
Кампанията в Гърция беше белязана и от темата за миграцията и остър сблъсък между двете основни партии, както и от темата дали ще има финансиране за завършването на оградата по река Марица между Гърция и Турция. В гръцкия регион Еврос премиерът Мицотакис заяви:
"Един евродепутат от "Сириза" подкрепи поправка с искане Европейската комисия да не финансира оградата на Еврос. На онези, които носят партийни блянове и шапки, за да подкопаят работата на това правителство, отговарям ясно: с европейски пари или без, оградата на Еврос ще бъде завършена."
Преди това евродепутатът от "Сириза" Димитрис Пападимулис предложи на Европейския парламент поправка, с която се предлага да се спре финансирането на оградите по външните граници на ЕС.
Пак за първи път, на тези избори право на глас имат и гърците в чужбина, но това не важи за многомилионната гръцка диаспора. Според условията това важи за избирателите, които са живели в Гърция поне две години през последните 35 години и са подали данъчна декларация за предходните две години. А ако си под 30 – това да е направил твой родител. Така почти 23 000 гръцки гласоподаватели ще гласуват в събота извън Гърция. Секции има по целия свят, включително в София. Тези гласове обаче едва ли ще променят или наклонят в някаква посока вота в самата Гърция.
Снимки: ЕПА/БГНЕС"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт, някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...
Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби. Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..
Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..
" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции - предвижда много висока имуществена глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..
"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..
Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..