Николова посочи, че е важно е да имаме еврокомисар, защото това дава въцможност един човек с българско гражданство да участва в голямото правене на политика на европейско ниво.
"Той може да наложи през собствения си авторитет авторитета на държавата. Не е необичайно обаче към еврокомисарите да се обръщат в кризисни моменти, за да заемат пост в националното си правителството или да поемат друга важна отговорност на национално ниво. Тогава държавата остава без еврокомисар".
Николова коментира и тезата, че Мария Габриел е изразител на брюкселското говорене.
"Брюкселското говорене, или поне официалното, насочва към процедура по разследване на главния прокурор, а не толкова към отстраняване на действащия прокурор".
Тя не споделя тезата, че Габриел е загубила поста си заради намеса във вътрешните работи на страната си.
"Мария Габриел сама си подаде оставката, което беше нормално. Шансовете да стане министър-председател обаче избледняват. Когато се кандидатираш за национален пост, оставяш европейския, защото си в конфликт на интереси и несъвместимост"
Николова коментира и критичната публикация на „Политико“ за стила на работа на Габриел.
"Това не е първата публикация на изданието срещу нея. В тази статия се взима на прицел персоналното й отношение към екипа, с който работи и главното обвинение е, че изисква много от своите служители, но не по начин, по който те да се чувстват удовлетворени. Това не е повод за искане на оставки".
Юлиана Николова посочи, че има и други случаи, в които ключови брюкселски фигури са канени да заемат постове във вътрешната политика на страната си.
"Засега обаче няма неуспешен опит да го направят. Това са Таяни, който беше комисар два мандата и в края на втория си мандат се върна в правителството, Франко Фратини пък стана министър на външните работи. Но няма някой, който да е бил комисар, да се върне в националната си политика и да стане пак комисар".
Непосредствена последица от тази стъпка на Мария Габриел е това, че България губи един голям ресор, който разполага с голям ресурс и помага да се правят политики в широк кръг области, отбеляза Николова.
Следващата стъпка е България да предложи нов комисар, обясни тя.
"Той има портфолио с компетенции. Председателят на ЕК разговаря с него. Проверява компетенциите, предлага на Съвета и съгласува с парламента.
Николова напомни, че когато Кристалина Георгиева подаде оставка, тя водеше един от най-значителните ресори – бюджет. След това обаче Мария Габриел взе по-незначителен ресор.
Директор на портал „Европа“ разясни, че и служебното парвителство може да предложи нова кандидатура, но по-добре е тя да бъде излъчена от редовен кабинет.
"Нашата Конституция не прави разлика между редовно и служебно правителство. Всяко може да предложи нов еврокомисар. Няма срок да го направи. Това ще се случи, когато е готово. Хубаво е обаче тази кандидатура да се излъчи от редовно правителство, за да има демократична легитимност. Комисарите се излъчват от управляващите партии в държавите членки".
Тя обясни, че човекът, който ще бъде предложен, трябва да защитава европейските ценности, да бъде независим и компетентен в определена сфера.
Николова коментира и възможността Ева Майдел да бъде предложена за еврокомисар.
"Такъв разговор е неадекватен. Името й се чу в средите на европарламента. ГЕРБ би могъл да я излъчи, ако формира правителство. Това е решение на българското правителство, а не на европейските бюрократи"
Цялото интервю на Веселина Миланова с Юлиана Николова може да чуете в звуковия файл.
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..