Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебните министри на енергетиката и на регионалното развитие, в която настоява да се организира информационна кампания за битовите клиенти на топлофикационните дружества във връзка с ангажиментите им по подмяна на уредите на радиаторите и водомерите за топла вода с т.нар. умни уреди, които се отчитат дистанционно. Подмяната трябва да се извърши до края на 2026 година.
Павел Миланов отбеляза ,че това е по-модерен начин за отчитане, но той има своите плюсове и минуси.
"Разходите да се подменят са високи. Хората се опитват да го правят, но се срещат с много затруднения, най-вече свързани с топлинните счетоводители. Те работят с различен тип уреди. Ако искате да ги подмените, трябва да се съобразите с марката на уредите, които използва вашият".
Той отбеляза, че бяха наложени топлинни счетоводители, на които са дадени функциите на касиери.
"Тяхната услуга се свежда до това да отчетат какво е нашето потребление спрямо главния топломер. Държавата ни задължава да бъдем потребител на съответното дружество без да имаме индивидуален договор, само на база общи условия. Това ни ограничава възможностите. Искаме да знаем индивидуални клиенти ли сме на „Топлофикация“. Ако не сме, тогава тя трябва да сключи договор с етажната собственост, която да си избере топлинен счетоводител. „Топлофикация“ и министерствата трябва да ни създадат достатъчно възможности да избираме сред топлофикационни дружества. Трябва ни фирма, която да анализира всеки месец цялото и индивидуалното потребление и да търси къде са загубите".
Миланов обясни, че не е проблем да се открадне топла вода или топлинна енергия, но топлинните счетоводители не следят за това.
"Когато топлинният счетоводител влезе в стаята със съответен уред, който може да отчете наличие на вода в стената, където не трябва да има вода, това може да се види"
Той напомни, че сме задължени да поставим уред за дистанционно отчитане и на студената вода.
"Отчитането й може да става и заедно с топлата, ако се сключи споразумение. Съществуват рискове за кражби и при студената вода. Трябва да има система, чрез която да се извърши реален контрол върху потребното количество".
Павел Миланов коментира и начина на съставяне на сметките за парно и топла вода.
"Може да се направят много по-елементарно. Всяко усложняване е проблем. Нямаме гаранция, че плащаме това, което сме потребили".
Той обясни проблемите, пред които се изпарвят желаещите да се възползват от програмата за саниране.
"Ентусиасти от етажната собственост успяха да инвестират средства в паспортизация и енергийно обследване. Това е разход, който няма гаранция ,че ще бъде финансиран. Има общини, които намериха своя интерес и започнаха да го подпомагат. За хората е трудно да се организират сами. Това е извънреден труд за управителния съвет. Професионалните управители пък нямат финансов интерес от организацията на проекта.
Някои общини ще лобират за своите проекти. Индивидуалните кандидати много трудно могат да се защитят"
Цялото интервю на Таня Милушева с Павел Миланов може да чуете в звуковия файл.
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..