Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Целенасочена ли е атаката срещу рафтинг базите в Кресненското дефиле?

Рафтингарите виждат в масираните проверки на институциите натиск и очерняща кампания заради становището им за трасето на АМ "Струма"

Снимка: БГНЕС

Ще се окажат ли незаконни двете рафтинг бази в Кресненското дефиле, които от години събират любителите на атрактивния воден спорт по река Струма? 

През последните месеци има масирани проверки на държавните институции, след като природозащитни организации и хора, чиито интереси пряко ще бъдат засегнати, отново излязоха на протести. 

Срещу техните обвинения за нарушаване на закона и съмнения за поредната кражба на огромни средства, държавата постави под въпрос законността на обектите в рафтинг базите и ресторантчетата, изградени в дефилето.

Дали това е натиск, или е дошло времето всички да спазват закона?

Двете основни бази за рафтинг, каяк и други екстремни изживявания сред природата, намиращи се в началото на Кресненското дефиле в посока Гърция, се стопанисват от Рафтинг клуб "Рефлип" и Рафтинг кемп "Адвенчър Нет".  

Рафтингарите и каякарите по подразбиране са природозащитници и тяхното включване в протестите за запазване на биоразнообразието в Кресненското дефиле е логично. Има обаче и още нещо. Ако сегашното трасе на главен път Е-79 се превърне в едно от платната на автомагистрала "Струма", достъпът до базите им ще бъде невъзможен. Дали е случайно съвпадение с времето на протестите, или не, но в рафтинг базите започнаха масирани проверки на държавни институции, насочени към законността на сградите и изградената обслужваща инфраструктура.

По сигнал на Национална асоциация "Българско Черноморие", позоваващ се на публикации в медии за изградените рафтинг комплекси в защитени зони, проверки на място направиха Басейнова дирекция Западно-Беломорски район и РИОСВ-Благоевград. Констатациите на Басейновата дирекция са, че е изградено водовземно съоръжение - тръбен кладенец и площадка за спускане на лодки в река Струма без необходимите за това разрешителни по реда на Закона за водите.  

От проверките на РИОСВ е видно, че на обект "Рафтинг къмпинг" са поставени дървени бунгала, три броя тоалетни и три душа, като за това не е предоставена информация за съгласуване по реда на екологичното законодателство. От екоинспекцията не са констатирали категорични данни за унищожаване или увреждане на защитените територии, в които попадат проверените бази

Оказва се, че и в община Симитли, на чиято територия са рафтинг базите, няма никакви документи за съгласуване и разрешение за сградите, които са над 11. Не са одобрявани и зони за разполагане на кемпери и каравани в района

Снимка: БГНЕСКазуса коментираха преди дни в Кресна регионалният министър Иван Шишков и кметът на Симитли Апостол Апостолов, който е категоричен, че ще се пристъпи към събарянето на сградите. Кметът посочи като единствено законна националната рафтинг база, изградена от общината с европейски средства и увери, че тя ще бъде отворена скоро и ще започне да действа още това лято. 

"Най-вероятно ще влезем заедно с общината. Не считайте, че ще бъде въпрос на отмъщение – законът трябва да влезе в цялост, да влезе за всички", заяви Шишков.

"Няма какво да коментирам  - доказано са абсолютно незаконни всички рафтинг бази, с изключение на базата зад метан станцията. Чакаме само заповед от РДНСК и да се пристъпи към събаряне на тези бази. Не може да се спекулира, да се злоупотребява. Хората, които протестират, точно затова протестират – за да продължават да упражняват незаконната си дейност на територията на Кресненското дефиле", отбеляза Апостолов. Според него протестират хора с определени интереси – "10 души, платени, от София и още 5 човека, един бивш заместник-кмет на Кресна и още двама-трима мераклии да стават кметове".

Целенасочена ли е атаката срещу рафтинг базите в Кресненското дефиле и какво е обяснението от другата страна?

Борислав Пауновски, който е член на УС на Българската рафтинг асоциация уточни, че обектите не са изградени върху общинска земя, а върху горска територия.

"Това се случи точно в седмицата, в която ние си изказахме публично мнението, че подкрепяме местните хора и природозащитниците, които над 25 години се опитват да изкарат основния път извън дефилето, магистралата да бъде построена извън дефилето. Започна очерняща пиар атака към нас, обявявайки, че федерацията има база, че има 15 постройки, незаконни. Институциите се сезираха, дойдоха на проверки и видяха, че не са 15, а 4, видяха, че си има документи за всичко. Като цяло не сме имали проблем с проверяващите институции. Според нас се опитват да ни сплашат. Защото за 15 години всяка община ни подкрепя, дава ни финансиране за състезания и в същото време обявяват всички за незаконни и пращат проверки. Ние сме там вече близо 20 години", настоя Пауновски.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02