Избуяла тревна растителност, в която на места се губят дори и ирисите - високи и елегантни цветя. Доскоро скрити бяха и артефактите, разположени около сградата на Археологическия музей, но косачките минаха и разкриха древността на града.
Коси се, но не навсякъде, където има нужда, а докато приключат… ще се наложи да започнат отначало.
Едната причина е, че годината е много дъждовна. Другата причина е, че не насмогват, защото техника има, но трудно се намират хора за косачи, казва инж. Тихомир Борачев, заместник-кмет "Устройство на териториите" на Силистра.
Стигнало се е дотам Окръжната прокуратура, позовавайки се на Закона за съдебната власт, да изпраща предложение до Общината да се вземат мерки, за да се ускори дейността по окосяването на града.
Заместник-кметът по финансовите въпроси Мирослав Тодоров потвърждава, че трудно се намирали косачи за общинската фирма. Идвали за по ден-два – тестово.
"И директно се оказват. А това са хора, които са трайно безработни. Подадени са от Бюрото по труда като лица, търсещи работа, но въпреки това се отказват."
И дъждовете са виновни, и хората, коментира Бойко Крумов, директор на общинската фирма "Синева", която е ангажирана със сметопочистване, сметоизвозване, косене и други подобни дейности на територията на Силистренска община. Много често се налагало двама души да вършат работа като за петима.
Две седмици дъжд, точно когато е трябвало да започнат обработката, са причина да се забавят. Недостигът на хора обаче забавя нещата, макар според Крумов 80% от града да бил вече окосен.
"Има площи, които все още не са окосени, но има и площи, които се косят за втори път. Приоритет ни бяха детските площадки и Дунавският парк."
Извън фирмата са наети допълнително още 6 души. Директорът на общинската фирма изтъква, че имат нужда от хора, "на които им се работи".
Разходка из града показва, че все още неокосените терени са повече, а на места се създава усещане за избирателност, не отрича заместник-кметът Тихомир Борачев. Това по думите му се случва при получен сигнал от граждани. Другите места си чакат реда по график.
Майки с деца, които разхождат децата си, споделят, че при падане децата дори не се виждат в тревата.
"Никой не ги поддържа."
"Сега е сезонът и на кърлежите. Разхождат се бездомни животни, най-вероятно има и бълхи."
"Трябва да се поддържа. Тази година доста закъсняха."
И така – ако сте в краен квартал на Силистра и все още не сте чули косачките, търпение … ще дойдат, все някой ден.А що се отнася до борбата с кърлежите и комарите от Общината съобщиха, че са предвидени по две обработки тази година.
Снимки: Незабравка Кирова
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"