Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"И дъждовете са виновни, и хората." Защо в Силистра не успяват да се справят с избуялата трева?

Снимка: Незабравка Кирова

Община, фирма изпълнител и граждани в Силистра са единодушни, че проблем с косенето на зелените площи в града през този сезон има. По казуса се намеси дори прокуратурата

Избуяла тревна растителност, в която на места се губят дори и ирисите - високи и елегантни цветя. Доскоро скрити бяха и артефактите, разположени около сградата на Археологическия музей, но косачките минаха и разкриха древността на града.

Коси се, но не навсякъде, където има нужда, а докато приключат… ще се наложи да започнат отначало.

Едната причина е, че годината е много дъждовна. Другата причина е, че не насмогват, защото техника има, но трудно се намират хора за косачи, казва инж. Тихомир Борачев, заместник-кмет "Устройство на териториите" на Силистра.

Стигнало се е дотам Окръжната прокуратура, позовавайки се на Закона за съдебната власт, да изпраща предложение до Общината да се вземат мерки, за да се ускори дейността по окосяването на града.

Заместник-кметът по финансовите въпроси Мирослав Тодоров потвърждава, че трудно се намирали косачи за общинската фирма. Идвали за по ден-два – тестово.

"И директно се оказват. А това са хора, които са трайно безработни. Подадени са от Бюрото по труда като лица, търсещи работа, но въпреки това се отказват."

И дъждовете са виновни, и хората, коментира Бойко Крумов, директор на общинската фирма "Синева", която е ангажирана със сметопочистване, сметоизвозване, косене и други подобни дейности на територията на Силистренска община. Много често се налагало двама души да вършат работа като за петима.

Две седмици дъжд, точно когато е трябвало да започнат обработката, са причина да се забавят. Недостигът на хора обаче забавя нещата, макар според Крумов 80% от града да бил вече окосен.

"Има площи, които все още не са окосени, но има и площи, които се косят за втори път. Приоритет ни бяха детските площадки и Дунавският парк."

Извън фирмата са наети допълнително още 6 души. Директорът на общинската фирма изтъква, че имат нужда от хора, "на които им се работи".

Разходка из града показва, че все още неокосените терени са повече, а на места се създава усещане за избирателност, не отрича заместник-кметът Тихомир Борачев. Това по думите му се случва при получен сигнал от граждани. Другите места си чакат реда по график.

Майки с деца, които разхождат децата си, споделят,  че при падане децата дори не се виждат в тревата.

"Никой не ги поддържа."

"Сега е сезонът и на кърлежите. Разхождат се бездомни животни, най-вероятно има и бълхи."

"Трябва да се поддържа. Тази година доста закъсняха."

И така – ако сте в краен квартал на Силистра и все още не сте чули косачките, търпение … ще дойдат, все някой ден.А що се отнася до борбата с  кърлежите и комарите от Общината съобщиха, че са  предвидени по две обработки тази година.

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00