Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кемал Кълъчдароглу: За турските граждани в чужбина е "национално задължение" да гласуват на втория тур

Кемал Кълъчдароглу
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За турските граждани, живеещи в чужбина, е "национално задължение" да гласуват на втория тур от президентските избори, заяви кандидатът за президент на опозицията Кемал Кълъчдароглу, цитиран от ДПА.

Където и да сте по света, гласуването на тези избори е национално задължение, каза Кълъчдароглу във видеообръщение, публикувано в Туитър, съобщава БТА.

Той спомена референдума през 2018 г., който даде на дългогодишния президент Реджеп Тайип Ердоган широки правомощия, включително в съдебната система.

"Видяхте какво се случи след предишния референдум. Това е последният изход за страната ни. Елате до урните... гласувайте за родината си", каза Кълъчдароглу във видеото, публикувано снощи.

Той обеща стимули за турската диаспора - от намаляване на данъците до равни обществени услуги, когато са в страната.

"С цялото си сърце вярвам, че ще подкрепите тази борба за демокрация", добави той.

В съобщение в Туитър вчера Ердоган обвини лагера на Кълъчдароглу в сътрудничество със забранената Кюрдска работническа партия (ПКК), както и с "глобалните медии и империалисти".

"Дай Боже, ще сложим край на тази срамна картина всички заедно на 28 май“, посочи той.

Вторият тур на президентските избори в Турция е на 28 май.

Ердоган остро атакува опозицията, че подкрепя "терористи" и разваля младежта. Той обещава по-високи заплати и повече инвестиции в инфраструктура и отбрана.

На първия тур на изборите на 14 май Ердоган получи 49,5 на сто от гласовете, а лидерът на шестчленния опозиционния Национален алианс Кемал Кълъчдароглу - 44,89 процента.

Третият претендент Синан Оган от Алианса АТА бе подкрепен от  5,17 на сто от гласувалите и сега вниманието е насочено към него, тъй като всяко негово решение да подкрепи един от двамата кандидати на балотажа може да има решаваща роля.

Около 3,4 милиона турски избиратели в чужбина, включително около 1,5 милиона в Германия, започнаха да гласуват днес.

За първи път в историята на Турция ще има балотаж на избори за президент, отбелязва ДПА.



По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Талева

Ще има ли неприключили производства по сигнали срещу и.ф. главен прокурор до 7 декември?

Прокурорската колегия на ВСС освободи Даниела Талева като прокурор за разследване на главния прокурор. Решението влиза в сила на 7 декември - точно две години след като Талева беше назначена за първия магистрат с подобно правомощие. Освободиха Даниела Талева като ад хок прокурор Емил Дечев: Даниела Талева е задължена да се съобрази с указанията..

публикувано на 12.11.25 в 18:49

Нов европейски регламент за борба с нелоялни практики в земеделието

Въвеждане на механизъм за взаимопомощ, който да позволи на националните органи на страните членки да изискват и обменят информация или да сътрудничат при разследвания, свързани с нелоялни търговски практики. Такъв регламент е заложен в постигнатото споразумение между Европейския парламент и Съвета на ЕС за борба с трансграничните некоректни..

публикувано на 12.11.25 в 18:28

Енергийната комисия отхвърли президентското вето по закона за "Лукойл"

Парламентарната комисия по енергетика се събра извънредно тази вечер заради наложеното вето от президента по казуса с "Лукойл". Президентът наложи вето върху закона за особения управител на "Лукойл" Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе Радев за изчакването за особен управител на "Лукойл":..

публикувано на 12.11.25 в 18:24
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Вицепрезидентът: Ние сме в правото си да защитим България

Вицепрезидентът Илияна Йотова защити ветото на президента Радев и го определи като "защита на интересите на България". Президентът наложи вето върху закона за особения управител на "Лукойл" Вицепрезидентът Илияна Йотова поясни, че дебатите за бъдещето на рафинерията в Бургас трябва да се върнат в Народното събрание, но не по начина, по който..

публикувано на 12.11.25 в 18:17
Фабрис Лежери говори в Европейския парламент в Страсбург, Франция, архив, 7 октомври 2025 г.

Бившият директор на ФРОНТЕКС за Пакта за миграцията: Истински пакт на срама

Бившият изпълнителен директор на ФРОНТЕКС и настоящ депутат от "Патриоти за Европа" Фабрис Лежери определи Пакта за миграцията и убежището на ЕС като "истински пакт на срама". "С него Еврокомисията не предлага управление на миграцията, а принуждава страните-членки да капитулират пред това явление", каза той пред пленарната зала в Брюксел на дебат,..

публикувано на 12.11.25 в 18:14

МС: Започва налагането на санкции при необосновано покачване на цените

Започва налагането на санкции при необосновано покачване на цените Съобщиха от Министерският съвет, след свиканото от от премиерът  Росен Желязков заседание на Механизма за еврото. Периодът на адаптация, при който институциите са правили единствено предписания е приключил.  Проверяват се повече от 250 търговци в цялата страна, с фокус върху  стоките..

публикувано на 12.11.25 в 17:42

Доц. Христо Орманджиев за "Лукойл": Имаме надбягване с времето

Процедурата се усложнява, доколкото думата е в НС и трябва да проучи мотивите, и да гласува. За да се преодолее ветото, са необходими 121 народни представители , обясни в интервю пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право, за това какво следва след наложеното от Румен Радев вето на поправките в закона за "Лукойл"...

публикувано на 12.11.25 в 17:36