"Не сме допуснали ощеттяването на никого. Мисля, че конкурсът премина при голям успех. Тук е мястото да благодаря на Министерството на културата, на община Плевен, на Ротари клуб - Плевен за финансовата подкрепа, както и на моя малък, но ентусиазиран екип, както и на журито", каза в "Рано в неделя" директорът на Плевенската филхармонията Любомир Дяковски.
"Приятно е когато пристигат хора, които са били лауреати на конкурси, тези хора обикалят света, а после пишат в биографиите си, че били и в Плевен. А по света името на Гена Димитрова е безспорно, затова смятам, че ние също се дали на тези прекрасни талантливи певци нещо, с което да им помвогнем да се утвърдят", допълни още директорът на Плевенската филхармонията Любомир Дяковски.
Авторитетно жури оцени младите таланти, каза за "Хоризонт" председателят проф. Григор Паликаров:
"Гран При не присъждаме. Тенденцията е да има много добри кандидати. Тенденцията е да идват много азиатци в България. Те имат много големи и хубави гласове, те са много старателни и много учат, предлагат и много добро ниво, като българската школа не остава назад", разказа за "Рано в неделя" проф. Поликаров.
Първа награда при мъжете печели Джанг Йдуо (Китай). Басът бе удостоен и със специална награда, присъдена от университет "Моцартеум" – Залцбург.
Второ място за: Ю Тинг от Китай и Теодора Марчева, сопран.
Димитрина Кечеджиева, сопран – трето място.
Криста Петкова, с награда за Млад изпълнител - до 23 години.
За художествен акомпанимент бе отличена Александра Дичева.
Още по темата в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..