Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МФ: Ако след 10 юни няма нов бюджет или удължаване, държавата може да харчи само толкова, колкото събира

Снимка: Ани Петрова

Ако след 10 юни няма приет бюджет за годината или ново удължаване на миналогодишния бюджет, държавата ще може да харчи само толкова, колкото събира. Това става ясно в отговор на Министерството на финансите след запитване на БНР дали при най-неблагоприятната хипотеза ще има средства за пенсии и заплати в публичния сектор. Действието на т.нар. удължителен закон за бюджета приключва именно на 10 юни.

Тъй като вече е почти практически невъзможно да се приеме изцяло нов бюджет за годината до 10 юни, най-вероятната хипотеза е депутатите да гласуват ново удължаване на бюджета за миналата година.

Директен отговор на въпроса дали Министерството на финансите подготвя предложение за подобно удължаване не е даден въпреки запитването от БНР, но се прави уточнението, че в хипотеза на ново удължаване "системите ще се финансират както през първите месеци на годината при досегашния ред". Това означава, че разходите ще са на нивото на същия период за 2022 г., като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет и други нормативни административни актове, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства.

Практически не могат да се свият разходи, освен икономии от нереализирани дейности и проекти на първостепенни бюджетни разпоредители. В намаление ще се отчетат извършени еднократни разходи за същия период на миналата година, уточняват от министерството.

При хипотеза на неприет бюджет след 10 юни и при условие, че не се продължи действието на т.нар. удължителен закон, то за да се финансират разходи и трансфери след 10 юни 2023 г., задължително съгласно Закона за публичните финанси, по предложение на Министерския съвет Народното събрание следва да определи нов срок за събиране на приходи, за извършване на разходи и за предоставяне на трансфери.

В този случай разходите и предоставените трансфери трябва да са равни на размера на постъпилите приходи, помощи и дарения и при спазване на фискалните правила по Закона за публичните финанси, допълват още от Министерството на финансите.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природният газ поевтинява

Природният газ поевтинява с 3.8% и през август ще струва 62.09 лева за мегаватчас без такси и налози.  Това реши окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране. За покриване на потреблението през следващия месец ще бъдат използвани количества по дългосрочния договор с Азербайджан, както и втечнен природен газ от различни доставчици.

публикувано на 30.07.25 в 16:00

Следовател разследва сигнала за насилие над деца в интерната в с. Варненци

Председателят на Окръжна прокуратура – Силистра, Ивелин Чафаланов потвърди, че по случая за насилие на деца в интерната в село Варненци се води досъдебно производство под надзора на Районната прокуратура - Силистра, а по него работи следовател. Кметът на селото Снежана Михайлова сподели, че до момента при нея няма постъпили сигнали и жалби..

публикувано на 30.07.25 в 15:55
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Николай Болтаджиев: Лимитите ограничават избора и достъпа на пациента

" Вижда ми се много нагло след решение на Конституционния съд да се гласува същия закон ". Това мнение изказа пред БНР д-р Николай Болтаджиев – бивш член на Надзорния съвет на НЗОК. Коментарът му е във връзка с наложеното от президента вето на поправките в Закона за здравното осигуряване, с които депутатите върнаха финансовите лимити на..

публикувано на 30.07.25 в 15:38
Кадър от видеоклип, публикуван от Геофизичната служба на Руската академия на науките, показва последствията от цунами, ударило крайбрежната зона Северо-Курилск, Курилските острови, Русия, 30 юли 2025 г.

Вулканът Ключевской започна да изригва след мощния трус на п-в Камчатка

Мощно земетресение с магнитуд 8,8 разтърси днес руския полуостров Камчатка, а редица страни от Азиатско-тихоокеанския регион обявиха тревога за цунами.  Около 11 часа след земетресението беше съобщено, че предупреждението за цунами е отменено. Силно земетресение в руския Далечен изток предизвика цунами в Тихия океан Предупреждения за цунами в..

публикувано на 30.07.25 в 15:32
Протестът пред Съдебната палата в Плевен -  30 юли 2025 г.

Делото за катастрофата, при която загина Сияна, продължава през септември

В окръжния съд в Плевен беше даден ход на делото по същество срещу шофьора на тежкотоварния камион, предизвикал катастрофата на пътя Плевен - Луковит в края на март, при която загина 12-годишната Сияна Попова, а дядо ѝ пострада тежко. Заседание по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна, в съда в Плевен В Окръжния съд в..

публикувано на 30.07.25 в 15:28

Фахредин Молламехмед: Доган трябва да се оттегли и да забрани да ползват неговото име

Не два, може и три нови политически субекта да се появят от привържениците на основателя на ДПС Ахмед Доган. със сигурност няма да е един, заяви в интервю пред БНР Фахредин Молламехмед,  модератор на фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган". Миналата седмица във фейсбук бе публикувана декларация от Доган за нов проект. Но според..

публикувано на 30.07.25 в 15:27

В Пирин има пожарни огнища, които остават недостъпни заради терена и върховото горене

Все още не може да се каже с точност каква площ е засегнал пожарът, който продължава да бушува в Пирин, но територията е много голяма. Това заяви за БНР главен комисар Александър Джартов, който ръководи действията за борба с огъня.  Продължава борбата с големия пожар в Пирин Шестте хеликоптера, които продължават да гасят от въздуха, също не са..

публикувано на 30.07.25 в 15:12