Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Пиронков: Това за мен е събитие за духа на родопчанина!

Откриха музей-галерия "Владимир Рилски" във възстановеното училище в Широка лъка

| обновено на 27.05.23 в 15:24

Музей-галерия на името на художника Владимир Рилски, творил в Родопите след 1949-та година, се откри в с. Широка лъка в сградата на възстановеното неделно килийно училище. Инициативата е на община Смолян, Регионалния исторически музей "Стою Шишков", Художествената галерия, Пловдивска света митрополия и кметството на селото.

"В галерията е подредена ретроспективна изложба, която включва 16 платна на Владимир Рилски, съхранявани досега в основното училище в Широка лъка и 4 картини, които са собственост на кметството. Това разказа пред „Хоризонт“ художникът Петър Пиронков, който е куратор на изложбата и уточни:

"По-голямата част от тези произведения ще останат, а другата ще бъдат върнати на художествената галерия в Смолян, която организира реално една ретроспективна изложба на Владимир Рилски по случай откриването на музей-галерия на негово име. Ще има музейна част, която представя духа на Широка лъка, на Родопите и на християнството съответно. Останалата част ще бъде тази постоянна експозиция от живопис на Владимир Рилски". 

Именитият български художник Владимир Рилски твори в Родопите след 1949 г. Картините са съхранявани в училищната сграда, където в една от стаите Владимир Рилски е рисувал. Част от представените творби са свързани именно с теми от Широка лъка и Родопите. Ретроспективната изложба, която се намира на втория етаж във възстановеното училище, ще остане като постоянна експозиция.

В музейната експозиция, която е на първия етаж, са представени експонати, документи и фотографии, свързани с християнството в Средните Родопи и историята на Широка лъка.

"Това са произведения, които са собственост на село Широка Лъка. Те са стояли дълги години по складове, картините бяха реставрирани и аранжирани, и впрегнати в едни ном живот.

По този начин вдъхваме и един нов живот на сградата. Така тя вече има дух, има усещане за смисъл, иначе този тип сгради представляват нашата същност, гордост като българи. Вдъхваме смисъл и на сградата и на колекциията, връщаме на идните поколения духът на родопчанина, на българина, на Широка лъка, на Капитан Петкоо войвода", сподели още в "Закуска на тревата" Петър Пиронков.

Изложбата е събитие за българите - това е водещата дума за мен, каза още Пиронков.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Николов Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29
Мадам Бътерфлай

Великолепно начало на "Опера в киното"

С удоволствие се връщам към скъпите музикални спомени от миналото лято, когато имах щастието да присъствам на два изключително красиви спектакъла от юбилейното стотно издание на оперния фестивал на Арена ди Верона. Гледах продукцията на Уго де Ана на “Тоска“ и възстановка на продукцията на Франко Дзефирели на “Мадам Бътерфлай“. Разбира се, не е..

публикувано на 16.04.24 в 17:22