"Не претендирам "Житиеписецът" да е учебник по история, това е художествено произведение. Като писател за мен беше важно да задам въпроса "защо". Знаем, че има създадена глаголица, кирилица, че славянският език е станал книжовен, но малко хора знаят - защо Константин Кирил Философ е посветил целия си живот на това дело. Той е можело да направи кариера във всяка една сфера на живота във Византия".
Това каза пред БНР Стефан Кисьов, автор на романа "Житиеписецът", посветен на Константин-Кирил Философ.
И допълни, че за него "тази личност е била магнетичен чаровник, който е успявал по всякакъв начин да очарова - с интелекта си, с остроумието си, с поведението си".
"Неговото силно влияние върху папа Адриан II и Анастасий Библиотекар, най-влиятелните хора в Рим по това време, променя геополитическата обстановка в Европа, защото приемането на старославянския за официален и започването на богослужения на този език, намалява влиянието на латинския език и на католицизма, от друга страна на гръцкия език. И от двете империи е имало против едно такова развитие на нещата. В един момент е успявал да балансира между Рим и Константинопол. В романа се загатва версията за противници и от двете страни, не на лична основа, а като политически противници", каза още писателят в предаването "12+3".
Авторът създава образа на един житиеписец, който като разследващ журналист тръгва по местата, където е пребивавал създателят на глаголицата и един от най-мащабните християнски мисионери. Така животът на големия християнски деец и християнски светец е пресъздаван стъпка по стъпка, като резултат от срещи и разговори с хора, с които се е познавал по-добре или не толкова добре.
Стефан Кисьов има издадени осем романа и множество разкази. С "Екзекуторът" през 2004 г. става първият писател, спечелил Националния конкурс "Български роман на годината" на фондация "Вик".
Интервюто на Диана Янкулова със Стефан Кисьов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..