Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смут в образователния сектор на Великобритания заради изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Британските училища са объркани от бързия темп на развитие на изкуствения интелект и не вярват, че технологичните фирми ще защитават интересите на учениците и учебните заведения. Това стана ясно след като група директори на училища публикува във вестник "Таймс" тревожно писмо. В него дори се казва, че изкуственият интелект е най-голямата заплаха за образованието и се отправят критики към правителството, че реагира твърде бавно на тази опасност. При това става дума за едни от най-елитните училища във Великобритания.

Начело на тази група е сър Антъни Селдън - директор на Epsom College. Групата на практика създава нов орган, който да съветва и защитава училищата от рисковете от изкуствения интелект. Според директорите е много важно училищата да си сътрудничат, за да се гарантира, че изкуственият интелект работи в техен най-добър интерес и този на учениците, а не на големите компании за образователни технологии. Учредяването на този орган става въпреки че правителството на премиера Риши Сунак обяви, че е наясно с проблема и се вземат мерки за "предпазни рамки" за изкуствения интелект, така че той да бъде успешно регулиран. Директорите смятат, че вече е късно за обещания и трябва да вземат нещата с собствените си ръце. А иначе самият Антъни Селдън бе казал по-рано, че изкуственият интелект може и да донесе най-голямата полза за човечеството след откриването на печатната преса, но рисковете са "по-сериозни от всяка заплаха, пред която са се изправяли някога училищата"Изкуственият интелект би могъл да бъде "зловещ и опасен", са думи на Селдън.  "Ученето е най-добро, човешките същества са най-добри, когато са изправени пред предизвикателства и преодоляват тези предизвикателства. AI ще улесни живота и ще премахне ученето и преподаването – освен ако не го изпреварим", казва още той за "Таймс".

Цитиран е също един от "кръстниците" на изкуствения интелект - професор Стюарт Ръсел, че министрите не правят достатъчно, "за да избегнат възможността свръхинтелигентните машини да унищожат човечеството". Междувременно "Файненшъл таймс" излезе с интересна статия за изкуствения интелект, започвайки с пример с 16-годишна ученичкаот Южен Лондон, която използвала ChatGPT — мощен, свободно достъпен софтуер с изкуствен интелект, способен да пише сложни отговори на поставени задания. Ученичката е била приятно изненадана как софтуерът ѝ е намерил много подходяща и изчерпателна информация по нейната тема, каквато тя преди това не успявала да намери.

Интензивни са спекулациите относно дългосрочните последици върху множество индустрии и дейности. Никъде обаче въздействието не се усеща толкова незабавно, колкото в образованието. За една нощ, вместо да се трудят чрез традиционни упражнения, предназначени да развиват обучението и уменията, учениците могат просто да инструктират компютър да съставя есета, да отговаря на математически въпроси или бързо да изпълнява сложни курсови задачи и да предават резултатите като свои собствени.

Притесненията относно базираното на AI плагиатство накараха редица институции да наложат пълна забрана на така наречените "ботове" като ChatGPT. Прилагането на забраната обаче е трудно, тъй като откриването кога технологията е била използвана досега е ненадеждно. Като се има предвид колко широко разпространена е технологията, някои преподаватели се движат в обратната посока и предпазливо експериментират с начини за използване на генеративен изкуствен интелект, за да подобрят своите уроци. "Файненшъл таймс" пише, че в резултат на всички тези емоции около изкуствения интелект училищата и университетите са били принудени фундаментално да преосмислят начина, по който провеждат както обучението, така и академичните тестове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19