Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът на Сърбия подписа заповед за повишаване на готовността на армията до най-високо ниво

Вучич нареди спешно на части на сръбската армия да тръгнат към границата с Косово

Александър Вучич
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Сърбия Александър Вучич е подписал заповед за повишаване на бойната готовност на частите на армията до най-високо ниво и им е наредил спешно да тръгнат към границата с Косово.

"Наредено е спешно движение към административната линия с Косово", заяви министърът на отбраната  на Сърбия Милош Вучевич, като допълни, че заповедта на армията вече е започнала дейностите по изпълнението на заповедта на президента Александър Вучич.

Тя идва в момент, когато сърбите в град Звечан в Северно Косово стигнаха до сблъсъци с косовската полиция при опита й да помогне на новоизбрания кмет - етнически албанец да влезе в офиса си. Сирени имаше в Зубин поток и Косовска Митровица - общини, населени предимно със сърби.

Президентът Вучич предупреди, че случващото се в Северно Косово, където по думите му властите в Прищина превземат сградите на местната власт, не е игра и това застрашава сигурността на всички в региона. Гласуването на местните избори беше бойкотирано от сърбите, които са мнозинство в тази зона.

"Ясно е, че се извършва терор против сръбската общност в Косово", заяви министърът на отбраната на Сърбия. Той подчерта, че армията ще брани суверенитета на страната и правото на живот на всички нейни граждани. 

Сръбският президент взел това решение заради "насилието, което специалната полиция на Албин Курти извършва над сръбското население в Звечан, Зубин поток и Лепосавич", пишат сръбски издания. Също така сръбският президент е поискал от НАТО спешно да бъде прекратено насилието срещу сръбското население.

Всичко това  се случва, когато мнозинството от служителите във временните органи и други институции са на път за Белград, за да присъстват на митинг, свикан от президента на Сърбия Александър Вучич. Вчера новите председатели на общините в Зубин Поток, Звечан и Лепосавич положиха клетва и поеха задълженията си като първите председатели на общини от албанска националност. Кметът на Зубин Поток Измир Зечири, който спечели 197 гласа на местните избори на 23 април, положи клетва вчера в село Чабра. Кметът на северната част на Косовска Митровица Ерден Атич положи клетва на 19 май и спечели 553 гласа на изборите, припомня телевизия РТС.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че ще наложи значителни мита на Индия заради покупките на руски петрол

Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..

публикувано на 04.08.25 в 20:11

И в кюстендилското село Соволяно е възможно въвеждането на воден режим

Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като   водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..

публикувано на 04.08.25 в 20:05

Русия се отказва от мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег

Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..

публикувано на 04.08.25 в 20:00
Министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс

Нидерландия стартира новата схема на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна със 500 млн. евро

Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..

публикувано на 04.08.25 в 19:49

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени   в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..

публикувано на 04.08.25 в 19:34

Президентът: Националната гвардейска част е символ на дълг, достойнство и истинско родолюбие

Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов. Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година.  За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин..

публикувано на 04.08.25 в 19:30

Ремонтът на разделително съоръжение на р. Тунджа трябва да приключи в края на септември

Ремонтът на разделителното съоръжение, регулиращо водния поток на река Тунджа в рамките град Ямбол, по план трябва да приключи в края на септември. По проект е предвидено изграждането и на рибен проход с каскадно разположени басейни. Ремонтно-възстановителните дейности по съоръжението започнаха преди около месец, като предварително..

публикувано на 04.08.25 в 19:21