Всеки град си има своите дни, своите празнични дни. За Ямбол това са дните на куклено театралния фестивал Михаил Лъкатник.
"В първия ден е празничното шествие, а в 17,30 е официалното отриване пред Кукления театър, тогава ще представим и наградените от Литературния конкурс", разказа в "Закуска на тревата" директорът на кукления театър Георги Митев във Ямбол Елена Дойчева.
Най-важната част от фестивала е конкурсът, в който театрални трупи от цялата страна представят своите спектакли и очакват оценката на зрители и публика. Тази година в театралната програма са включени 9 постановки.
Стотици спектакли са изиграни на сцената на ямболския куклен театър от 1971 година, когато е било първото издание на фестивала. Артисти, режисьори, композитори и сценографи са получавали награди за творчеството и таланта си.
Фестивалът Михаил Лъкатник има привилегията да е единствения в страната, който поддържа и литературния конкурс.
Текстовете на номинираните и наградените пиеси се издават в специален сборник, който носи заглавието Приказна фиеста. Тази година от печат излиза неговото 11 издание. Вече 20 години редактор е директорът на ямболската библиотека Димитър Бечев.
Най- удовлетворени в тези празнични театрални дни са децата и техните родители, които заедно изпълват салона и се потапят в магията на куклите. Извън залата - на улицата и в парка фестивала отново предлага своите изненади.
Фестивалът продължава до 1 юни, когато ще бъдат раздадени и театралните награди.
Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ се провежда с подкрепата на Министерството на културата, Съюза на артистите в България, общините Ямбол и Тунджа.
Още по темата в звуковия файл.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи решение за техническо обезпечаване с летателна техника на борбата с пожарите: "За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложно е за пилотиране подобна техника и обучението и поддържането на формата да кажем на пилота във..
Сметната палата ще извърши одит на осигуряването на достъп до питейна вода на населението в условия на засушаване за периода от 1 януари 2021 г. до края на тази година, пише в сайта на институцията. Ще бъдат проверени министерствата на регионалното развитие и на околната среда за това как се управляват водните ресурси за питейни нужди,..
Изтече срокът, в който Европейската комисия можеше да обжалва решението на Съда на ЕС във връзка със съобщенията между нейната председателка Урсула фон дер Лайен и изпълнителния директор на "Пфайзер" Албер Бурла, съобщава "Политико". Това означава, че неговото решение от май остава в сила. Съдът на ЕС отмени решението на Европейската..
Депутатите отхвърлиха предложението на "Възраждане" и ПП-ДБ да бъдат изслушани премиерът Росен Желязков и министърът на вътрешните работи Даниел Митов във връзка с отпуснати средства за закупуване на противопожарна техника. Първо на гласуване бе подложено искането на "Възраждане" за изслушване на премиера Росен Желязков. То бе отхвърлено с 88..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за цензурата и за "шкафчето на Митко". Преди три години, когато отбелязахме 35-годишнината от първите протести на русенци срещу румънския хлор, започнах подготовката на материал по темата. Целта тогава..
В село Габровица, община Белово, започна изграждането на нов водопровод, който ще реши проблема с безводието в района. Финансирането е осигурено от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, каза кметът на Белово Стойко Стефанов: "Един обект, който е дългоочакван. От много години селото е с ежедневни проблеми с..
Подобрена е пожарната обстановка в Гърция. Температурите се понижиха, но вятърът създава трудни условия за гасене. Няма засегнати туристически райони. Голям пожар се запали до Серес в района на Асиро. Властите прекъснаха движението по стария околовръстен път за Серес. Товарни камиони само по магистралата, предупреждават от пътна..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..