Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детски балет по приказка на Андерсен

"Принцесата и граховото зърно"
Снимка: ФБ/Фейсбук-страницата на балетна школа "Тиара"

На 3 юни е премиерата на новия български балет за деца "Принцесата и граховото зърно", който изпълняват деца от студиото за класически балет "Тиара".
Автор на музиката е композитора Румен Бояджиев-син. Кино-театър „Освобождение“ е домакин на спектакъла по приказката на Ханс Кристиан Андерсен , като на самия 3 юни постановките ще са две. Следващите премиерни дати са на 4 и 19 юни. Участниците във всеки спектакъл ще бъдат над 150 деца, обучаващи се в школата.

Композитор - Румен Бояджиев-син

Хореограф - Нина Гачевска

Солисти - Виктория Трайкова и Салваторе Лаудани

Запис, смесване, мастеринг, виртуален оркестър - Борислав Бояджиев

Помощник-хореограф - Салваторе Лаудани

Дати и часове на премиерните спектакли:

- 03.06.2023г. от 12:30 часа;
- 03.06.2023г. от 18:00 часа;
- 04.06.2023г. от 19:30 часа;
- 19.06.2023г. от 19:30 часа.

Място на провеждане: Кино театър "Освобождение", бул. "Княгиня Мария Луиза" № 106

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
Румен Бояджиев-син
"Много харесвам Андерсен и съм правил и други неща по негови приказки. Сега предстои написването на театрална музикална пиеса по приказката "Славея" отново на Андерсен. Това е автор, който има много музикалност в него.

В случая никой не подкрепя творците, които да правят балетна музика - класически, романтичен, мащабен. Затова ние с хореографката се насочихме към този проект, за да направим детски балет, който да се гледа за час и половина, в класическата балетна форма, в който да танцуват деца.

Благодарен съм за това свое участие в този балет, защото трябва да се съобразиш с много неща в хореографията...", каза за "Закуска на тревата" Румен Бояджиев-син.

"За първи път пиша музика за балет. Затова поемам риска да бъда критикуван.

Важно е да се каже за този проект е, че у нас класическата музика не бива подкрепяна по никакъв начин. Ние сме чуждопоклоници, принасяме автоматично всичко отвън, а не се знае кой от нас ще остане в историята като по-добър...", сподели още пред "Хоризонт" композиторът Румен Бояджиев-син.


Румен Бояджиев-син е автор на музика в различни жанрове. Софийската филхармония неведнъж осъществява негови премиери: под диригентството на Мартин Пантелеев през 2013 прозвучава премиерата на „Меса Реквием“ за хор и голям симфоничен оркестър; през 2012 е концертното изпълнение на първата му детска оперета „Малката кибритопродавачка“ по Андерсен (либрето на Венелин Методиев) под диригентството на Григор Паликаров. За нея Румен Бояджиев печели наградата на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР - „Музикант на годината“ 2012 за творчески дебют. Сценично оперетата е реализирана в Националния музикален театър през 2014.

Автор е още на Концерт за валдхорна и пиано, Концерт за брас октет, Ламенто за флюгелхорн и оркестър, произведения за ударни инструменти, Романс за любовен обой и пиано и др. Успешно изпълнен е още Концертът за фагот и оркестър № 1 със солист Христо Захариев и диригент Григор Паликаров.

От 2003 насам Румен Бояджиев се ползва с изключителна репутация в жанра на филмовата и театрална музика и в този на аранжимента. През 2008 оркестрира симфоничната част на концерта „Владимир Ампов-Графа - 20 години на сцена“. Оркестратор е на индивидуален проект на Глен Хюз, записан в Лондон. Работи като композитор и аранжор с Орлин Горанов, Марияна Попова, Белослава, Камелия Тодорова, Сузана Сид, Роберта. Оркестрира темата на компютърна- та игра „ГОТИК“, особено популярна в България. Работи с режисьорите Андрей Слабаков, Атанас Атанасов, Бойко Боянов, Иван Панев, Николай Илиев, Сотир Гелев, Димитър Митовски, Деля- на Хаджиянкова.

През 2010 е награден за „Филмов композитор на годината“ от Националната филмова академия, носител е на многобройни  международни  отличия като инструменталист и композитор. Румен Бояджиев е възпитаник на Националното   музикално училище „Любомир Пипков“ със специалност ударни инструменти и Национална- та музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ при Добри Палиев и Татяна Кърпарова. Ученик е по пиано на Стефан Траянов, Явор Димитров, Иван Ефтимов, по композиция и оркестрация на Александър Райчев. Завършва факултативно дирижиране при Иван Маринов и Деян Павлов. Свири в оркестъра на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ и в камерни и джаз формации.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30