Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детски балет по приказка на Андерсен

"Принцесата и граховото зърно"
Снимка: ФБ/Фейсбук-страницата на балетна школа "Тиара"

На 3 юни е премиерата на новия български балет за деца "Принцесата и граховото зърно", който изпълняват деца от студиото за класически балет "Тиара".
Автор на музиката е композитора Румен Бояджиев-син. Кино-театър „Освобождение“ е домакин на спектакъла по приказката на Ханс Кристиан Андерсен , като на самия 3 юни постановките ще са две. Следващите премиерни дати са на 4 и 19 юни. Участниците във всеки спектакъл ще бъдат над 150 деца, обучаващи се в школата.

Композитор - Румен Бояджиев-син

Хореограф - Нина Гачевска

Солисти - Виктория Трайкова и Салваторе Лаудани

Запис, смесване, мастеринг, виртуален оркестър - Борислав Бояджиев

Помощник-хореограф - Салваторе Лаудани

Дати и часове на премиерните спектакли:

- 03.06.2023г. от 12:30 часа;
- 03.06.2023г. от 18:00 часа;
- 04.06.2023г. от 19:30 часа;
- 19.06.2023г. от 19:30 часа.

Място на провеждане: Кино театър "Освобождение", бул. "Княгиня Мария Луиза" № 106

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
Румен Бояджиев-син
"Много харесвам Андерсен и съм правил и други неща по негови приказки. Сега предстои написването на театрална музикална пиеса по приказката "Славея" отново на Андерсен. Това е автор, който има много музикалност в него.

В случая никой не подкрепя творците, които да правят балетна музика - класически, романтичен, мащабен. Затова ние с хореографката се насочихме към този проект, за да направим детски балет, който да се гледа за час и половина, в класическата балетна форма, в който да танцуват деца.

Благодарен съм за това свое участие в този балет, защото трябва да се съобразиш с много неща в хореографията...", каза за "Закуска на тревата" Румен Бояджиев-син.

"За първи път пиша музика за балет. Затова поемам риска да бъда критикуван.

Важно е да се каже за този проект е, че у нас класическата музика не бива подкрепяна по никакъв начин. Ние сме чуждопоклоници, принасяме автоматично всичко отвън, а не се знае кой от нас ще остане в историята като по-добър...", сподели още пред "Хоризонт" композиторът Румен Бояджиев-син.


Румен Бояджиев-син е автор на музика в различни жанрове. Софийската филхармония неведнъж осъществява негови премиери: под диригентството на Мартин Пантелеев през 2013 прозвучава премиерата на „Меса Реквием“ за хор и голям симфоничен оркестър; през 2012 е концертното изпълнение на първата му детска оперета „Малката кибритопродавачка“ по Андерсен (либрето на Венелин Методиев) под диригентството на Григор Паликаров. За нея Румен Бояджиев печели наградата на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР - „Музикант на годината“ 2012 за творчески дебют. Сценично оперетата е реализирана в Националния музикален театър през 2014.

Автор е още на Концерт за валдхорна и пиано, Концерт за брас октет, Ламенто за флюгелхорн и оркестър, произведения за ударни инструменти, Романс за любовен обой и пиано и др. Успешно изпълнен е още Концертът за фагот и оркестър № 1 със солист Христо Захариев и диригент Григор Паликаров.

От 2003 насам Румен Бояджиев се ползва с изключителна репутация в жанра на филмовата и театрална музика и в този на аранжимента. През 2008 оркестрира симфоничната част на концерта „Владимир Ампов-Графа - 20 години на сцена“. Оркестратор е на индивидуален проект на Глен Хюз, записан в Лондон. Работи като композитор и аранжор с Орлин Горанов, Марияна Попова, Белослава, Камелия Тодорова, Сузана Сид, Роберта. Оркестрира темата на компютърна- та игра „ГОТИК“, особено популярна в България. Работи с режисьорите Андрей Слабаков, Атанас Атанасов, Бойко Боянов, Иван Панев, Николай Илиев, Сотир Гелев, Димитър Митовски, Деля- на Хаджиянкова.

През 2010 е награден за „Филмов композитор на годината“ от Националната филмова академия, носител е на многобройни  международни  отличия като инструменталист и композитор. Румен Бояджиев е възпитаник на Националното   музикално училище „Любомир Пипков“ със специалност ударни инструменти и Национална- та музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ при Добри Палиев и Татяна Кърпарова. Ученик е по пиано на Стефан Траянов, Явор Димитров, Иван Ефтимов, по композиция и оркестрация на Александър Райчев. Завършва факултативно дирижиране при Иван Маринов и Деян Павлов. Свири в оркестъра на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ и в камерни и джаз формации.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42