Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китарното дуо CARisMA смесва класика и лежерна музика за концерта си в София

Магдалена и Карло: "Българската публика е много позитивна и приемаща"

Снимка: Ани Петрова

Китарното дуо CARisMA (Магдалена Калчева и Карло Кориери), ще свири барокова музика на концерта си на 3 юни, събота, в столичната зала "България". На сцената с тях ще бъде и оркестър "Симфониета "София". Пиесите са в аранжимент на CARisMA, оркестрациите са дело на италиански композитор. Ще прозвучат Антонио Вивалди, Мануел де Фая, Астор Пиацола. 

"Искаме да направим смес от класика и по-лежерна музика. Досега не сме изпълнявали тези пиеси с оркестър", сподели пред БНР Магдалена Калчева. 

За Карло Кориери бароковата музика е почти перфектна

"В математиката, в музикалността, в начина на изпълнение. Във всеки тип музика, която се свири днес, има част от бароковата, която бележи златната ера на музиката". 

В студиото на предаването "12+3" Магдалена и Карло разказаха за началото на общата им работа и за годините след това. 

Двамата се срещат за първи път през 2010 година по време на фестивал в Пиза, Италия. Музиката ги събира и професионално, и в личен план. Със "Севилският Бръснар" на Джоакино Росини в техен аранжимент печелят симпатиите на Андреа Бочели, който им предлага да запишат диск в неговото студио. След това общият им път продължава - не веднъж Магдалена и Карло са свирили като подгряваща група на концертите на големия тенор. Дуо CARisMA има два издадени албума. 

CARisMA са представяли музиката си на едни от най-известните места в света - Ню Йорк, Лондон, Шанхай, Кьолн, Ватикана. След дълги години в Германия, от скоро те живеят в България. 

"Хората, които слушат класическа музика, я разбират. На такива концерти на запад рядко срещаш млади хора, защото те предпочитат модерната музика. В България нещата са по-различни - младите хора посещават концерти с класическа музика. Щастлива съм, че можем да предложим нашата музика на младите хора в България", разказа Магдалена. 

И допълни: 

"За един музикант най-важното е публиката да уважава творчеството му, да проявява внимание към него. За 23 години живот в чужбина виждам разлика между Запада и тук. В България хората са по-отворени. Нашият инструмент - китарата, е тих инструмент, а хората не го познават като класически". 

Карло също е на мнение, че българската публика е много позитивна и приемаща

Кариерата на CARisMA в България продължава. Те очакват потвърждение за участие в Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол и в Дни на класиката в Балчик

Интервюто на Даниела Големинова с Магдалена Калчева и Карло Кориери в предаването ''12+3 можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04