Доц. Киселова посочи, че има тълкувателно решение на Конституционния съд от 1995 година (под номер 25) и в него се допуска, че президентът със своите политически изказвания може както с действия, така и вербално да наруши Конституцията.
"Ако част от народните представители считат, това може да бъде предпоставка за задвижване на процедура за търсене на отговорност. Но той има право на политическо изказване. Не е длъжен да говори само неща, които харесват на всички"
Тя припомни, че през 1997 година президентът Петър Стоянов призова БСП да не реализира мандата.
Доц. Киселова посочи, че парламентарно избрано правителство може да се реализира с третия мандат, но шансовете за това намаляват. Тя все пак допуска ,че е много е вероятно след разговорите да има парламентарно правителство.
Тя смята ,че е интересно да наблюдаваме какво ще се случи, ако има редовно правителство в това НС.
"Струва ми се, че то ще прочете тълкувателните решения докрай"
Преподавателят по Конституционно право намира за прекомерна емоцията, която се е настанила в политическата ни система.
"Ако надделяват емоциите, винаги ще има разделение. Имаме нужда от политическа мъдрост и решаване на проблемите с изтичащия бюджет, Шенген и приемане на закони по ПВУ. Не се работи по трите спешни задачи"
Доц. Киселова обясни, че процедурата по приемане на нов бюджет е по-продължителна.
"Народните представители още не са формирали ръководства на комисии, които да започнат да работят по бюджета"
Тя коментира думите на държавния глава, че трудно би допуснал някои хора до Консултативния съвет по национална сигурност.
"Проблемите със свикването на Консултативния съвет възникнаха още при президента Първанов. Той не го свикваше в 3-месечния срок, който е предвиден по закон. Още тогава започна да се твърди, че не е задължително да се прави регулярно, а само когато се налага. Автономия е на парламентарната група кого ще изпрати на този съвет. На такива Консултативни съвети се представя класифицирана информация, но от президента зависи дали ще бъде свикан".
Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Наталия Киселова може да чуете в звуковия файл.
Според съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков решението на КС поражда въпроса за отговорността на Росен Карадимов, който беше определен за координатор на последните парламентарни избори като министър на иновациите и растежа и последвалата му номинация за председател на КЗК. Карадимов с широка подкрепа от бизнеса и синдикатите..
Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Надежда Йорданова не даде категоричен отговор дали биха приели покана от ГЕРБ-СДС за нови преговори за подкрепа на кабинет, ако се стигне да промяна в съотношението на парламентарните сили: "Такава покана няма. На хипотези не мога да отговарям". Йорданова отправи критики към КС, защото смята, че неговото определение за..
БСП не се страхува от избори, но те не са нужни на страната. Това заяви зам.-председателят на ПГ на БСП-ОЛ Кирил Добрев. "На България в момента не са ѝ необходими избори, а бюджет и едно стабилно управление. БСП няма повод да се страхува от избори. БСП има ново ръководство, обновление в партията, така че изборите не ни притесняват, но БСП няма да..
Две големи европейски финансови институции ще осигурят обща инвестиция от 144 млн. евро за изграждането на новия Археологически музей на Кипър. Споразуменията за заеми с тях ще бъдат подписани днес в Никозия, съобщиха от финансовото министерство. Европейската инвестиционна банка и Банката за развитие на Съвета на Европа ще предоставят по 72..
Извънредни мерки за контрол на трафика въведе гръцката полиция. Причината е трите почивни дни и общата национална стачка утре. От днес е засилен трафикът по цялата пътна мрежа, като се очаква утре той да бъде много по-активен, съобщават от полицията. Много гърци пътуват от днес във връзка с трите почивни дни заради църковния празник Чист..
Кметът на София Васил Терзиев и заместникът му Иван Василев саботират и бойкотират работата на транспортните дружества, на общинските болници и на децата с увреждания в града. За това алармира общинският съветник от "БСП за България" Ваня Григорова. По думите ѝ не са изплатени гласуваните от Столичния общински съвет средства за автотранспорта,..
Депутатите обсъждат проектодекларация, с която се осъждат системните агресивни действия на партия "Възраждане" като опит за подкопаване на демократичния правов ред и отклоняване на страната от нейния европейски път. След декларация на "Възраждане"... Пленарният ден – пак блокиран Точката е първа в дневния ред по решение на..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..