Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три сгради са пострадали при атаката с дронове над Москва

Една от пострадалите сгради в Москва
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Москва и Московска област бяха подложени тази сутрин на първата по рода си масирана атака с дронове. Задействана беше противовъздушната отбрана.

Съобщава се за три пострадали сгради. Двама души са потърсили медицинска помощ. 

От министерството на отбраната съобщиха, че в нападението са участвали 8 дрона, като пет от тях били свалени от зенитно-ракетния комплекс “Панцир Ц”, а останалите три - неутрализирани със средствата за радиоелектронна борба. Различните медии обаче съобщават за между 10 и 25 безпилотни летателни апарата. 

Най-малко три дрона са се врязали във високите етажи на жилищни сгради на "Ленински проспект", "Профсъюзная улица" и в Нова Москва.

Кметът Сергей Собянин заяви, че на няколко сгради са били нанесени незначителни материални щети, че няма сериозно пострадали хора и че двама души са потърсили медицинска помощ. 

Следственият комитет започна производство по три члена от Наказателния кодекс: тероризъм, опит за масово убийство и умишлено унищожаване на имущество. 

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че сутрешната атака с дронове срещу Москва и Московска област доказва, че така наречената от него “специална военна операция в Украйна” трябвало да продължи до постигането на поставените цели. 

Киев отрича да има нещо общо с атаката.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителна изложба в къщата-музей "Добри Чинтулов" в помощ на изгорялото училище в Трявна

Благотворителна изложба "Магията на пленерната живопис" в помощ на изгорялото училище по изкуствата в Трявна бе открита тази вечер в Сливен в къщата-музей "Добри Чинтулов". Творбите са на ученици от Националната художествена гимназия в Сливен са рисувани по време на учебните им практики през последните две години, а изложбеното пространство е..

публикувано на 14.05.25 в 22:14

Арест на български граждани в Солун за принуждаване към проституция

Български граждани са арестувани в Солун за принуждаване към проституция.  Жертвата е 28-годишна колумбийка, която е принуждавана под заплаха за живота да проституира в публичен дом в Солун. По случая са арестувани двама български граждани - жена на 57 години, която е ръководила публичния дом, и 50-годишен мъж, който е бил шофьор на колумбийката до..

публикувано на 14.05.25 в 21:51

ФБР съобщи за осуетен план за атака срещу военен обект в предградие на Детройт

Деветнадесетгодишен мъж бе арестуван, след като в продължение на месеци е планирал атака срещу американски военен обект в предградие на Детройт, предаде Асошиейтед прес, като се позова на местните власти. Според прокуратурата младежът е планирал масова стрелба от името на "Ислямска държава" в армейското Командване за танковете, автомобилите и..

публикувано на 14.05.25 в 20:40
Щети от градушка в Сливенско, архив.

Обхватът на градозащитата се разширява от следващия сезон с 25 нови ракетни площадки

Разширява се обхвата на градозащитата у нас и от следващия сезон ще заработят 25 нови ракетни площадки. Такъв ангажимент са поели от Министерството на земеделието и храните и Агенцията за борба с градушките при извънредна среща със земеделците заради щетите върху реколтата, нанесени от майските градушки.   Заради големите поражения от градушките..

публикувано на 14.05.25 в 20:23

Над 70 000 души в Испания бяха призовани да останат на закрито заради пожар в химически склад

Нов потенциално отровен облак наложи блокадата на над 70 000 души в домовете им в Испания. Властите в Андалусия призоваха жителите на Алкала де Гуадаира да останат на закрито и да не отварят прозорците си. Експлозия в химически склад е предизвикала пожар, след което се е образувал облак от дим. Евакуирани са всички работници от индустриалната..

публикувано на 14.05.25 в 20:23

Университетски преподаватели призовават МОН да се откаже от предмет "Добродетели и религии"

110 университетски преподаватели призовават образователния министър Красимир Вълчев незабавно да се откаже от инициативата за въвеждане на задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". В отворено писмо те посочват, че тази инициатива няма добавена стойност за българското образование, измества фокуса от необходимите реформи, създава условия..

публикувано на 14.05.25 в 19:52

СО: 15 май ще бъде нормален учебен ден за софийските училища

Към 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре и поради това той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, информират от пресцентъра на Столична община. И призовават директорите към толерантност при закъснения. Протестът на работещите в градския транспорт на София ще..

публикувано на 14.05.25 в 19:32