Да свалим кърпичката на обслужваща сфера и да създадем една по-силна, активна и независима журналистика. За това призова в ефира на БНР журналистът Валерий Тодоров.
„Журналистиката трябва да излезе от това партизиране и идеологизиране, а информационните мутации да се превърнат в борба за коректност“
Той представи книгата си „Медии и време. Журналистика, истина и реалност“.
„В медиите догонваме времето, то ни притиска, понякога губим точността заради недостига му. От друга страна медиите могат да моделират времето и ценностите. Често медийната реалност може да се отдалечава от истинския живот, особено под натиска на субективния фактор. В момента има един парадокс – колкото повече са източниците на информация, толкова повече потъва истината или достоверността“.
Тодоров смята, че журналистическото обобщение може да бъде по-точно от това, което правят политолозите.
„Много от тях работят по грантове и свои програми. Те не наблюдават картината от деня. Журналистът непрекъснато създава хрониката, има по-точна и вярна преценка“.
Той обаче отчита, че не може да поставим знак на равенство между журналистика и медии.
„В медиите има все по-малко журналистика“.
Тодоров направи обзор на развитието, през което са преминали медиите от идването на демокрацията през 1989 година досега.
„Тръгнахме от разделението. Истината силно пострада. Тя се политизира. Връщането към професионалните стандарти става все по-трудно. В момента партиите са повече и истините стават повече. Субективният фактор расте“.
Той дори открои наличието на информационни мутации.
„С добавената реалност, особено в интернет, истината може да се измести. С една дума може да промените същността. Интонационно – също. Отговорността на журналиста е да покаже това, което е зад гърба му , а не да прави нездравословен пиар и поръчкова журналистика“.
Ние трябва да чуем и отразим всички гласове, отбеляза Тодоров.
„Това, че се монополизира една истина и тя се насажда като ценностна система за мен е трагично. Да не говорим за това, че се ограничават източници на информация. Изненадвам се, когато слушам депутати, които признават само едната страна на нещата. И тази русофобия, която ни тресе. Отричането на едната страна или любовта към нея, не бива да отхвърля и другата истина. Аз съм за това да се виждат всички лица“.
Цялото интервю на Петър Волгин с Валерий Тодоров може да чуете в звуковия файл.
Исторически ден, България е пълноправен член на Шенген и няма да бъде дискриминирана, както беше в последните 13 години. Сега трябва да оправим инфраструктурата по границата с Турция, Сърбия и Румъния, за да улесним трафикът, да стане по-бърз и по-удобен. Това каза евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев в интервю пред БНР. В предаването..
Днес се навършват девет месеца от смъртта на Българския патриарх Неофит. По този повод, от 9 часа в столичната митрополитска катедрала "Св. вмчца Неделя" ще бъде отслужена заупокойна Света литургия, след нея ще бъде извършена и панихида. Третият български патриарх почина на 13 март тази година след дълго боледуване.
Здравната каса ще разпределя бюджет от 9,5 млрд. лв. през 2025 г. Това стана ясно, след като Надзорният съвет на НЗОК го одобри. Залагат се 1,3 млрд. лв. повече спрямо тази година. Пред БНР здравният икономист от Експертен клуб за икономика и политика Аркади Шарков подчерта, че в разчетите за следващата година не е заложено вдигане на..
Коледен базар на уменията ще бъде открит в Министерството на образованието и науката от министър Галин Цоков. В инициативата тази година ще се включват ученици от 18 професионални гимназии от цялата страна. Учениците и техните учители ще представят щандове с изработени от тях изделия - лакомства, сувенири, коледни играчки, артикули..
Молдова обяви извънредно положение заради опасността от спиране на руския газ. Решението беше гласувано от парламента тази нощ. Срокът на извънредното положение е 60 дни, считано от 16 декември. Причината е очакваното прекъсване на доставките от 1 януари. Пред депутатите премиерът Дорин Речан отправи призив за подкрепа на тази мярка, за да се..
Проевропейските демонстрации в Грузия, които всяка вечер събират няколко хиляди души в Тбилиси, продължават вече трета седмица. Държавният департамент на САЩ остро осъди продължаващото брутално насилие срещу граждани. Няколко хиляди души отново се събраха снощи пред парламента в Тбилиси за 15-та поредна вечер. Те развяваха знамена на ЕС и..
Изцяло е сменена философия на Бюджет 2025 на България, което означава, че ще има вдигане на данъци. За първи път на практика, въпреки независимостта на БНБ, се препоръча този бюджет да не се приема, коментира в интервю пред БНР Петър Ганев от Института за пазарна икономика. "Въпросът е много сложен за депутатите, те или трябва сериозно да го..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни..