На първи юни свой празник имат и децата с увреждания. Те не са невидими, увеличават се и им дължим грижа, казва д-р Анелия Георгиева, директор на Центъра за комплексно обслужване в град Дебелец.
„Децата към днешна дата са 121, които се обслужват от различни специалисти – кинезитерапия, логопед, ерготерапевти имаме вече двама, двама психолози, за да може да обхващаме по-пълно децата и да не им правим прекъсване на процедурите. Максимално се стремим да подобряваме дейността си“.
Стефана Стефанова е една от майките, които разказват, че терапевтите в центъра правят чудеса с децата с увреждания:
„Посещаваме центъра от половин година и въпреки неговата тежка диагноза имаме много голям напредък. Неговата диагноза е много особена, много рядка, но въпреки всичко ние използваме услугите на логопед, на кинезитерапевт, ерготерапевт, дори музикален педагог включихме, използваме всичко възможно. Детето е много доволно, усмихнато, щастливо е. Има напредък, особено при кинезитерапията. Просто сме благодарни на всички хора, които се занимават тук с тях“.

В последните години децата с увреждания непрекъснато се увеличават, споделя д-р Анелия Георгиева. По думите ѝ, една от причините е напредъкът в медицината:
„Все по-нови и нови синдроми излизат, които в старото време за нас в медицината са били неизвестни, така че, може би, това е едната от причините – развитието на медицината в тези посоки като генетични заболявания, хромозомни аномалии. Децата с преобладаващи диагнози са с церебрални парализи, с нарушения на говора, с психични отклонения, хиперактивни. Доста са децата от аутистичния сектор“.
Д-р Екатерина Попова е педиатър и общопрактикуващ лекар във Велико Търново от 39 години и споделя:
„Дете от аутистичния спектър сме чакали, дори и като студенти, два-три месеца да се яви в клиниката, за да ни покажат нашите преподаватели за какво става въпрос. В последните три години от 70-80 деца до двегодишна възраст имам около 20 деца с проблеми, което е огромен проблем. Дали ще е хипотония, дали ще е аутистичен спектър, дали ще е хиперкинетично разстройство или нарушение в речта, но това са много, много тежки неща“.
Не само напредъкът в медицината при диагностиката на различните увреждания е причина за увеличение на заболяванията, коментира д-р Попова:
„Дали е храната, дали са генетичните трансформации в растения, консерванти – всичко може да е причина. Хормоните, които се използват за стерилитет, за инвитро процедури, това, че на почти всяка бременна жена се дават стероиди, ако има възпаление, или естрогени. Ние не сме наясно каква е причината“.

Центърът за рехабилитация на деца с увреждания в Дебелец започна консултации и информационна кампания с общопрактикуващите лекари и педиатрите:
„Целта е децата да бъдат хващани навреме, с макар и минимални проблеми, които забележат, и отклонения в развитието на децата, да бъдат насочени по-рано към нас, защото, колкото по-рано се започне терапията при нас, толкова резултатите настъпват по-бързо“, посочи д-р Анелия Георгиева.
Общопрактикуващите лекари и педиатрите трябва активно да работят с родителите за по-ранно откриване и диагностика на проблемите в детското развитие, категорична е д-р Екатерина Попова:
„Между шестия и десетия месец, когато започва по-ускореното развитие на нервно-мускулната система, когато започне да сяда и ние правим упражнения с двигателната активност, още тогава ги намираме. Родители, които са отворени и започнат още тогава, нещата се случват добре. Тези, които не са сигурни и изчакват, и мине двегодишна възраст, нещата, за съжаление, много трудно се случват“.
9-годишната дъщеря на Олга Милушева е диагностицирана с тежко генетично заболяване и повече от четири години е на рехабилитация в центъра в Дебелец, където оборудването се обновява по проекти, с частни дарения или с финансиране от Министерството на здравеопазването, следвайки новостите в медицината и рехабилитацията:
„Детето ми има заболяване, при които се подразбира, че то ще се влошава, но когато постъпи тук, тя все още беше преди пика на заболяването и имаше напредък. Сега с нея се работи, за да се поддържа да не се влошава повече и ще кажа, че сме безкрайно доволни и сме много благодарни, защото наистина детето се чувства добре тук. Зависим от центъра и не си представям друга опция, честно го казвам“.
Борбата на родителите на деца с увреждания става още по-трудна, защото тези деца трябва да ходят на училище и имат нужда от ресурсни учители. Олга Милушева допълва как се справя с обучението на своята дъщеря:
„Трудно, но имаме бонус, че бащата е учител. Училището, в което е записана, е подкрепящо, иновативно и с голямо разбиране подхождат към ситуацията. Но като цяло, това допълнително предизвикателство пред родителите – влизането в образователната система на дете с увреждане“.

С фестивали, концерти и международна научна конференция Велико Търново отбелязва 840 години от въстанието на болярите Петър и Асен и възобновяването на българската държава. Светлинен спектакъл по повод честванията на 840-ата годишнина от въстанието на болярите Петър и Асен Велико Търново се върна 840 години в историята, за да..
В Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч е открита изложба с творби на изтъкнатия български художник Никола Танев (1890–1962). Експозицията включва 27 произведения – акварели, туш и пастели, създадени през 1947–1948 година, които документират строителството на железопътната линия Ловеч - Троян. Освен високата си художествена стойност,..
Остров Крит не е просто дестинация – той е преживяване, съчетаващо цялата палитра на гръцкия туризъм. Тук се срещат суперлуксозни хотели и круизни кораби, диви къмпинги и семейни пътувания. Мнозина българи вече са го посетили, но Феня и Искра Декало го откриха за себе си за седмица. В малките села животът тече бавно. В кръчмата „При Спирос“ чужденци..
По-рано тази година майсторката на традиционни ястия от Харманли Марияна Емилова привлече вниманието на цяла България, като собственоръчно приготви баница с впечатляващата дължина от 1160 метра по време на фестивала "На Хармана" в родния си град. Събитието предизвика широк медиен интерес не само заради рекордния размер на кулинарното творение, но и..
Дългогодишният управител на резиденция "Евксиноград" Стефан Капитанов издаде книга за нея – "Евксиноград – непремълчани истории". Капитанов е управлявал резиденцията в периода 1999–2011 г., когато е била във възход. Стефан Капитанов - от волейбола до Евксиноград В интервю за БНР бившият управител изказва огорчението си, че по..
"Строители на държавата от степта: История на Първата българска империя" - това е новата книга на американския историк Ерик Холси, който от години живее в България. Книгата излиза на английски език. " Възходът на Първото българско царство се дължи на подходящ момент. Византия е в упадък. Със сигурност има и голям елемент на късмет ", коментира..
Камелия Пешева, студентка по анимационно кино в Нов български университет, и нейната сестра Бояна Василева, учител по графичен дизайн, създадоха стенописа „Омагьосаната гора“ в родния си град Кюстендил. Проектът е част от европейския конкурс „Лечебна природа – анимация за щадяща и грижовна детска болнична среда“, в който Камелия бе финалист...
"Пеевски е във властта. Никой не може да го спре. Той има цяло правителство и е в изключително изгодна позиция . Той излиза и той казва какво ще..
" Всяко едно решение, което ще видите в следващия бюджет, е взето с консенсус между участниците в управляващата формула . Дебатът ще бъде задълбочен и..
"В Европа винаги е имало две тенденции. Едната, която призовава за повече автономност в европейската сигурност , а в последните години и отбрана, а..