Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко, което не нарушава епителната бариера, би ни предпазило и от алергични и от автоимунни заболявания

Д-р Мариана Мандажиева: Наблюдаваме пандемия от алергичен ринит

3
Д-р Мариана Мандажиева
Снимка: Станислава Пирчева

Повече от един век история на алергичния ринит - това е темата в "Нощен Хоризонт" с гост - д-р Мариана Мандажиева, алерголог в Аджибадем Сити Клиник Младост.

Д-р Мандажиева е един от малкото специалисти в България със специалности по клинична алергология и УНГ болести, уникално съчетание, което е в полза на големия брой пациенти със заболявания на горните дихателни пътища.


Лекар с богат практически опит, научни интереси и публикации в диагностиката и лечението на: алергичния ринит, възпаление на синусите и носна полипоза, еозинофилия и свързаните с нея заболявания, индолентна мастоцитоза и заболявания на активираните мастоцити, медикаментозна алергия и алергия към импланти.
"Има в днешни дни епидемия от алергични ринити, дори може да се говори за пандемия, едно заболяване, което е с повече от 200 годишна история", каза пред БНР д-р Мариана Мандажиева.

"В началото се смята, че ароматът на прясно окосеното сено е причината за сенната хрема. След време се установява, че причината за алергията са малките полени, малкия прашец от тревите, от дърветата, от плевелите, които свръхактивират имунната система.

Това, което е интересно, е че в миналото се търсят различни странни методи за преодоляване на алергичния ринит, но всъщност се открива, че това, което действа и помага при сенната хрема или алергичния ринит е пребиваване на морския бряг, чистота на морския въздух, морския бриз", разказа още пред БНР д-р Мандаджиева.

Тя посъветва хората, които имат целогодишно алергичен ринит, които са по-тежките случаи-  да се избягват алергените - акарите, домашните любимци, плесенни спори...

Усложненията на сенната хрема, тоест тази, която не се лекува, това са възпаления на ушите, оток на лигавицата на синусите, бронхиална астма, нарушения в съня...често ходене до тоалетна, хъркането, сънна апнея.

Д-р Мандаджиева изтъкна също, че сред най-основните причини за алергичния ринит са лошата и замърсена околна среда, начинът на живот, застояването пред електронните средства, пред телевизора, хлорирането на водата, акарите в матраците, градският начин на живот.

Според нея връщането на село спомага за по-малко алергии в нашия живот. Освен това използването на по-малко на дизенфектанти, на модерни измивни средства, вещества в хранителната индустрия, изкуствените добавки - всичко, което нарушава епителната бариера, би ни предпазило и от алергични заболявания, и от автоимунни заболявания, изтъкна още извествият алерголог.
Също да не пушим, да не използваме в изобилие парфюми, по-малко антибиотици, по-малко пробиотици и имуностимулатори, също спомагат за избягване на алергиите.
Д-р Мариана Мандажиева
Д-р Мариана Мандажиева е специалист алерголог в София с над 25 години опит и професионални и научни интереси в сферата на диагностиката и лечението на алергичния ринит, възпаление на синусите и носна полипоза, алергични заболявания в устната кухина, бронхиална астма, медикаментозна алергия и десенсибилизация с медикаменти, контакта алергия,алергия към импланти и интракардиални стентове, мастоцитоза, хранителна алергия и хранителна непоносимост, типове глутенова непоносимост, еозинофилия.
Д-р Мандажиева е практикувала в Окръжен диспансер по пневмо-фтизиатрични заболявания и Окръжна болница в Смолян и в ДКЦ 5 София - Студентска поликлиника. Била е експерт в Комисия по гражданска авиация към Национален транспортен институт. До 2005 г. работи в Клиника по Алергология и астма на УМБАЛ "Александровска" София. От 2005 г. е част от екипа специалисти на Клиника по дерматология, венерология и алергология към ВМА София. От 2016 г. е алерголог и основател на Медицински център Искър и алерголог в Аджибадем Сити Клиник Младост.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35