Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко, което не нарушава епителната бариера, би ни предпазило и от алергични и от автоимунни заболявания

Д-р Мариана Мандажиева: Наблюдаваме пандемия от алергичен ринит

3
Д-р Мариана Мандажиева
Снимка: Станислава Пирчева

Повече от един век история на алергичния ринит - това е темата в "Нощен Хоризонт" с гост - д-р Мариана Мандажиева, алерголог в Аджибадем Сити Клиник Младост.

Д-р Мандажиева е един от малкото специалисти в България със специалности по клинична алергология и УНГ болести, уникално съчетание, което е в полза на големия брой пациенти със заболявания на горните дихателни пътища.


Лекар с богат практически опит, научни интереси и публикации в диагностиката и лечението на: алергичния ринит, възпаление на синусите и носна полипоза, еозинофилия и свързаните с нея заболявания, индолентна мастоцитоза и заболявания на активираните мастоцити, медикаментозна алергия и алергия към импланти.
"Има в днешни дни епидемия от алергични ринити, дори може да се говори за пандемия, едно заболяване, което е с повече от 200 годишна история", каза пред БНР д-р Мариана Мандажиева.

"В началото се смята, че ароматът на прясно окосеното сено е причината за сенната хрема. След време се установява, че причината за алергията са малките полени, малкия прашец от тревите, от дърветата, от плевелите, които свръхактивират имунната система.

Това, което е интересно, е че в миналото се търсят различни странни методи за преодоляване на алергичния ринит, но всъщност се открива, че това, което действа и помага при сенната хрема или алергичния ринит е пребиваване на морския бряг, чистота на морския въздух, морския бриз", разказа още пред БНР д-р Мандаджиева.

Тя посъветва хората, които имат целогодишно алергичен ринит, които са по-тежките случаи-  да се избягват алергените - акарите, домашните любимци, плесенни спори...

Усложненията на сенната хрема, тоест тази, която не се лекува, това са възпаления на ушите, оток на лигавицата на синусите, бронхиална астма, нарушения в съня...често ходене до тоалетна, хъркането, сънна апнея.

Д-р Мандаджиева изтъкна също, че сред най-основните причини за алергичния ринит са лошата и замърсена околна среда, начинът на живот, застояването пред електронните средства, пред телевизора, хлорирането на водата, акарите в матраците, градският начин на живот.

Според нея връщането на село спомага за по-малко алергии в нашия живот. Освен това използването на по-малко на дизенфектанти, на модерни измивни средства, вещества в хранителната индустрия, изкуствените добавки - всичко, което нарушава епителната бариера, би ни предпазило и от алергични заболявания, и от автоимунни заболявания, изтъкна още извествият алерголог.
Също да не пушим, да не използваме в изобилие парфюми, по-малко антибиотици, по-малко пробиотици и имуностимулатори, също спомагат за избягване на алергиите.
Д-р Мариана Мандажиева
Д-р Мариана Мандажиева е специалист алерголог в София с над 25 години опит и професионални и научни интереси в сферата на диагностиката и лечението на алергичния ринит, възпаление на синусите и носна полипоза, алергични заболявания в устната кухина, бронхиална астма, медикаментозна алергия и десенсибилизация с медикаменти, контакта алергия,алергия към импланти и интракардиални стентове, мастоцитоза, хранителна алергия и хранителна непоносимост, типове глутенова непоносимост, еозинофилия.
Д-р Мандажиева е практикувала в Окръжен диспансер по пневмо-фтизиатрични заболявания и Окръжна болница в Смолян и в ДКЦ 5 София - Студентска поликлиника. Била е експерт в Комисия по гражданска авиация към Национален транспортен институт. До 2005 г. работи в Клиника по Алергология и астма на УМБАЛ "Александровска" София. От 2005 г. е част от екипа специалисти на Клиника по дерматология, венерология и алергология към ВМА София. От 2016 г. е алерголог и основател на Медицински център Искър и алерголог в Аджибадем Сити Клиник Младост.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28