Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемането на Истанбулската конвенция от Съвета на ЕС раздели българските евродепутати

Снимка: БНР архив

Приемането на Истанбулската конвенция от страна на Съвета на ЕС раздели българските евродепутати в позицията им. Припомням, че днешното решение е окончателно за цялата Общност. 

С това вотът по приемането на документа е приключен, след като Европейският парламент го подкрепи с голямо мнозинство миналия месец. България е след шестте страни, които не са ратифицирали документа, въз основа на решение на Конституционния съд.

Българските евродепутати от ЕНП отказаха коментар. Според евродепутата от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов от това не произтичат правни последици за страната ни:

"Политически документ, не е юридически задължително, така че по никакъв начин това няма да де отрази на българското законодателство. Да, тя става част от европейското право, но никой не може да ни задължи да прилагаме нещо, което не сме ратифицирали".

На обратната позиция е евродепутатката от "Обнови Европа" Искра Михайлова: "С цялото ми уважение към решението на Конституционния съд на България, ние не можем с това решение да спрем процеса в Европейския съюз. Само мога да кажа, че при тази обстановка сега трябва да има много сериозно разглеждане на ситуацията в България, да се вземе решение, да се влезе в преговори със Съвета и парламента и да се продължи процесът.".

Говорителят на Европейската комисия Кристиян Виганд заяви по казуса:

"Договорът на функциониране на ЕС, чл. 216 гласи, че споразуменията, сключени от Общността, са правно обвързващи за европейските институции и за страните-членки. Това е споразумение, сключено за ЕС, така че съответно важи и за държавите-членки". 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво трябва да знаят доброволците преди да се включат в гасенето на пожари?

"Горският пожар не е шега. Може да бъде страшно опасен".  Продължава борбата с пожарите в цялата страна Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Тодор Грозданов, доброволец при гасенето на пожари. Високите температури и сушата доведоха до възникването на голям брой огнища в България. Близо 200 са потушените за денонощието...

публикувано на 25.07.25 в 08:10

Старозагорската опера представя "Цар Калоян" във Велико Търново

Летният оперен сезон "Летният сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново е посветен на българската историческа опера" в крепостта "Царевец" във Велико Търново тази вечер е посветен на българската историческа опера. Старопрестолният град отново ще се върне във времената на величието на цар Калоян и възхода на Търновград със силата на оперното..

публикувано на 25.07.25 в 08:06

Очаква се произведената в България пшеница от тазгодишната реколта да надмине 7 млн. тона

Очаква се произведената в България пшеница от тазгодишната реколта да надмине 7 млн. тона. Това сочат прогнозите на експертите от министерството на земеделието и храните. Цените на пшеницата тази година, обаче са много ниски и това е притеснително за земеделците . Между 6.6 млн. и 7.1 млн. тона е очакваното производство на пшеница тази..

публикувано на 25.07.25 в 07:54
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Тръмп намекна за помирение с Мъск след публичния им конфликт

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп намекна за евентуално помирение с бизнесмена Илон Мъск след публичния им конфликт. "Всички казват, че ще унищожа компаниите на Илон, като спра някои огромни субсидии, ако не и всички, които той получава от правителството. Погрешно! Искам Илон и всеки бизнес в страната ни да процъфтяват, и да..

публикувано на 25.07.25 в 07:45
Снимката е илюстративна

Продължава борбата с пожарите в цялата страна

Националния институт по метеорология и хидрология издаде за днес предупреждение за екстремно високи температури. За цялата страна е в сила оранжев код, действа и най-висока степен на пожароопасност. От областната администрация в Бургас съобщават, че в продължение на 3 дни в Бургаско по два пъти на ден ще се задейства системата за ранно..

публикувано на 25.07.25 в 07:33

НС ще приеме промени в Закона за кредитните институции и инвестиционните посредници

Парламентът ще започне работа с окончателното приемане на промени в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитните институции и инвестиционните посредници (ЗВПКИИП). Очаква се в дневния ред да бъдат включени на първо четене и проектите, внесени от различни парламентарни групи, за промени в Закона за лечебните заведения, с които се урежда..

публикувано на 25.07.25 в 07:20
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26