Няма да има вдигане на данъци. В това увери слушателите на БНР Георги Ганев, ПП-ДБ.
"Може да се премахнат по- рано някои от преференциалните ставки. В никакъв случай няма да има компромис с разходите на държавата за трансфери към нуждаещите се групи и пенсионерите, както и по линия на заплати на държавните служители".
Ганев обясни, че дори представителите на Фискалния съвет, известни с песимистичните си нагласи и прогнози, не виждат проблем дефицитът да е 7 милиарда, а не 12.
"С някои от мерките, като прибиране на целия дивидент от държавните предприятия, а не само половината, слизаме на 6 милиарда. Някои от приходите със сигурност ще се преизпълнят до края на годината"
Ресорната парламентарна комисия подкрепи на първо четене проекта на правителството, с който се предлага да бъде удължено действието на т.нар. Удължителен закон. Той замества неприетият до момента бюджет за 2023 година.
"Всички проблеми бяха заровени, покълнаха и сега дават плод с решението да не се внесе редовен бюджет при редовно избран парламент в края на 2022 година. Беше нормално да се изготви бюджет, да се внесе и да мине през парламента. Проблемите на болниците и училищата са заради решението на президента и назначения от него кабинет да не внесе редовен бюджет в края на миналата година. Това няма нищо общо с възможностите да се направи нещо със сега внесения и закъснял бюджет за 2023 година".
Ганев обясни какво включва удължението
"Две неща – решение, че се продължава действието на съответната норма до приемане на нов бюджет и изменение на Закона за удължението, където са заложени политики, т.е. някои от увеличенията ще могат да се осъществят. Основното ограничение е държавният бюджет да прави трансфери към съответните съставни бюджети, особено на осигурителни институти и на здравната каса".
Ако се планира бюджетен дефицит и доколкото се планира такъв, би трябвало да се поема с емисия на нов дълг и да приемаме, когато се задават нарастващи лихви. Това е полезен урок, отбеляза още той.
Няма да се взимат пари от Сребърния фонд, увери Ганев.
"Има си неснижаема сума по фискалния резерв, която е 4.5 милиарда и няма проблем тя да се препотвърди. Това е повече от Сребърния фонд, който е около 3.7 милиарда. При фискален резерв около 10.01, ни остават едни около 6.4 милиарда, които са напълно достатъчни да поемат трансфери към други бюджети. Една част обаче са блокирани в полза на харчене по линия на еврофондовете и ПВУ. По-скоро бихме искали да видим изхарчването на тези средства да не се прави от служебното правителство. Има риск то да направи големи разплащания в седмицата преди да си тръгне и да постави новото правителство пред свършени факти. Проблемът е повече политически, отколкото на финансите на държавата".
Ако се избере редовно правителство, то ще трябва да потегли скоростно с два бюджета – за 2023 – та, който трябва да бъде преразгледан и за 2024 година, който трябва да се внесе през октомври, отбеляза Ганев.
"Не бих се изненадал, ако новият състав на Министерството на финансите вместо да говори за 12.6 дефицит, започне да говори за нормалните 5.5 милиарда и 3% дефицит"
Той посочи още, че минималната работна заплата не натоварва много бюджета.
Цялото интервю на Снежана Иванова с Георги Ганев може да чуете в звуковия файл.
Започна обследването на растителността в парк "Врана" от екипи на Областната администрация София-град, на Министерството на земеделието и горите и на Министерството на туризма. За днес в 11 часа беше насрочена срещата между областния управител Стефан Арсов и екипите на Столичната община, за да се предаде, върне, официално обектът на..
Новоназначеният министър-председател на Украйна Юлия Свириденко обяви, че нейните приоритети ще бъдат осигуряването на надеждни доставки за армията и разширяването на оръжейното производство в Украйна. Тя обяви още пълна проверка на публичните финанси, и особено на съществуващите договори за обществени поръчки в областта на отбраната, както и..
С призив на заместник- председателя на Софийския апелативен съд Александър Желязков за въздържане от политически изявления започна съдебното заседание, на което ще се решава ще останат ли за постоянно в ареста кметът на Варна Благомир Коцев и останали трима обвиняеми за корупционни престъпления. Делото срещу варненския кмет ще се гледа в късния..
България не е уведомила Комисията за националните мерки по Директивата за устойчивостта на критични субекти, заради което й е изпратено мотивирано становище. Целта на тази директива е защита на жизненоважни услуги – от енергетика и транспорт до здравеопазване и цифрова инфраструктура, срещу заплахи като бедствия, тероризъм и саботаж...
При Доналд Тръмп човек трудно може да отгатне какво има предвид, защото има толкова голяма политическа надстройка, която не значи нищо. След 50 дни той може да даде още 50 дни на Путин , коментира в интервю пред БНР Илиян Василев, посланик на България в Русия от 2000 до 2006 година. "Видях трансформацията на Путин от мюнхенската му реч..
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е спрян за планиран ремонт заради установен преди няколко дни пропуск на топлоносител в трети парогенератор. От централата посочиха, че спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй". То е съгласувано с Електроенергийния системен..
В държавата на нулите единиците не са на почит. Това заяви пред БНР Игор Марковски, журналист, актьор и общественик. "Единици няма, нулите ги смачкват. Защото ако има единица, тя повежда нулите. Става много голямо число. Но ние сме едни цифрички, които не могат да направят число. След нулата може да сложим една запетайка и тогава нулата става..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..