Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Руски опозиционери са взели заложници и искат среща с губернатора на Белгородска област

Жители на Шебекино след атака срещу града
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Опозиционните руски групировки, свързани със скорошните нападения в Белгородска област, са взели двама заложници и искат среща с губернатора на областта, предава АФП.

Националистическите организации "Свобода за Русия" и "Руски доброволчески корпус", които действат от територията на Украйна и целят свалянето на Владимир Путин, са отвлекли двама редови руски войници.

Във видеоклип, разпространен чрез "Телеграм", лидерът на легиона "Свобода за Русия" стои пред двамата пленици, единият от които е тежко ранен, и настоява за среща с губернатора Вячеслав Гладков до 1 7ч. местно време в село Новая Таволжанка.

То се намира в близост до градчето Шебекино, което през последната седмица беше обект на няколко обстрела, които местните власти приписват на украинските сили.

Към момента няма официална реакция от Москва на заявеното от групировките. По-рано днес Гладков призова жителите на Шебекино да се евакуират.

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов: Диалог между правителството и протестиращите миньори и енергетици трябва да има

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред журналисти в Пловдив, че разговор между правителството и протестиращите миньори и енергетици трябва да има, защото има варианти конфликтът да бъде решен. В некоалицията подкрепяме министрите на финансите и на енергетиката. Не всички действия са им грешни, но начинът на комуникация е изключително..

публикувано на 02.10.23 в 12:17

Броят на протестиращите на АМ "Тракия" се увеличава, движението по обходните маршрути е натоварено

Четвърти ден продължават протестите на енергетици и миньори срещу плановете за справедлив преход за въглищните райони. Остават блокадите на магистрала "Тракия" при Стара Загора, Проходът на Републиката и международният път Русе-Свиленград при Гълъбово. Броят на протестиращите тук, на магистрала "Тракия", с напредването на деня се увеличава, а заради..

публикувано на 02.10.23 в 12:16
Младши лекари държат плакати, докато стачкуват пред болницата на Университетския колеж в Лондон, 11 април 2023 г.

Стачка на младши лекари и консултанти на Острова

В Англия днес започна 72-часова стачка на младшите доктори и консултантите. Ръководството на националното здравеопазване предупреди пациентите да очакват сериозни нарушения в работата на болниците. Най-сериозно се очаква да бъде засегната Спешна помощ. Британската медицинска асоциация, синдикатът на здравните работници, обеща все пак са..

публикувано на 02.10.23 в 11:57
Жозеп Борел

Първа среща на външните министри на ЕС извън територията на общността

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел обяви днес, че външните министри на всички страни членки са за първи път на среща извън границите на общността – в украинската столица Киев, предаде АФП. "Тук в Украйна сме на историческа среща на външните министри на ЕС. Украйна е страна кандидат и бъдещ член на..

публикувано на 02.10.23 в 11:38

"България без дим" настоява в забраната за пушене на обществени места да се включат и електронните цигари

"Електронните цигари може да не отделят катрани, но отделят други вредни вещества , които също увреждат тези, които стоят около пушачите, да не говорим за самия пушач". Това каза пред БНР д-р Маша Гаврилова – председател на УС и старши експерт по политиките на Сдружение "България без дим". Тя подчерта, че в Закона за здравето – в частта за..

публикувано на 02.10.23 в 11:25

Пеевски: Асен Василев да преосмисли модела си на взаимодействие с парламента

В декларация депутатът от ДПС Делян Пеевски поиска министърът на финансите Асен Василев да се придържа към споразуменията, постигнати в Народното събрание, и да преосмисли модела си на взаимодействие с парламента.  Повод за позицията е изразеното от Василев мнение, че ДДС за ресторантьорския бизнес трябва да се промени от 9 на 20%...

публикувано на 02.10.23 в 11:06

Международен форум „История и бъдеще – световното наследство на България и Италия“ ще се проведе в Националния исторически музей

Международен форум „История и бъдеще – световното наследство на България и Италия“ ще се проведе днес в Националния исторически музей. Събитието е под патронажа на Министерството на културата и се организира от Конфиндустрия България и посолството на Италия в България. Нашето културно наследство е част от нашата идентичност, обясни пред БНР..

публикувано на 02.10.23 в 11:01