Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След прекаран инсулт фармацевтът Донка Димитрова започва да рисува


Дорина Добрева е родена в Силистра. Инженер е по образование. Учила е в Украйна, Флоренция и Япония. Майка е на близнаци. Предприемач е с 28 годишен опит в сферата на автоматизираните входни решения. Член на Съвета на жените в бизнеса в България и на управителния съвет на Европейската пациентска организация за борба с инсулта.

Животът й тръгва в нова посока когато майка й е покосена от инсулт. В нейна мисия се превръща каузата в помощ на преживелите инсулт. Дорина Добрева е председател на Асоциацията за Инсулт и Афазия.


"През далечната вече 2016 година моята майка получи инсулт на работното си място. Последва един доста страшен момент за цялото семейство. Инсултът преобърна целия ни живот, реорганизира целия ни живот. Преразгледахме ежедневието си. Сблъскахме се с едно изпитание, за което никой не беше подготвен. Когато започнах да търся информация, за да си помогна, достигнах до сайтовете на Световната инсулта организация и на Европейската пациентска организация. Започнах да чета техните ресурси и ме поканиха на общото им събрание в Португалия, където видях много хора преминали през това, през което аз преминавах. Те ме мотивираха да създам асоциация в България, за да може да предпазя колкото може повече хора не толкова от инсулта, защото това е лесно, когато разпространяваш информация и когато имаш яснота за симптомите и подходящата информационна подкрепа и ресурси е лесно, по-скоро исках да предпазя хората от това да не се сблъскват с всичко, с което аз се сблъсках - безпомощност, неяснота, липса на подкрепа, на информираност, страх, силен стрес."


Майката на Дорина рисува, благодарение на арт-терапията.

"Фармацевтът Донка Димитрова преоткри свои скрити заложби. Това има отношение към сложността на мозъка и този дял от него, който е увреден и онзи, който е опазен. Тоест отключването на творческите възможности действително е факт при увреждане на мозъка. Дали човек може да рисува с лявата ръка, след преживян инсулт, при дясна парализирана, действително е едно цяло чудо. То е чудо свързано с могъщите инструменти на арт терапията, която е щадяща терапия. Там, разбира се, трябва да работи дипломиран арт-терапевт, какъвто ние имаме щастието да познаваме. Това се оказа един друг начин на комуникация с нас и с целия свят."


Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки: Личен архив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31