Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ана Лазарова: Проблемите, когато говорим за авторско-правна уредба, далеч не се изчерпват с пиратството

Божидар Божанов: Няма необходимост от СРС-та за предотвратяване и разкриване на престъпления срещу интелектуалната собственост

Анета Дончева: Държавата да поеме ангажименти, които са свързани със заплащане на труда на авторите и с доброто състояние на библиотеките

Божидар Божанов
Снимка: Борислава Борисова

Няма необходимост от специални разузнавателни средства за предотвартяване на престъпления срещу интелектуалната собственост. Това обясни пред БНР Божидар Божанов, народен представител от ПП-ДБ, бивш министър на електронното управление и вносител на Закона за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права.

„В Закона за изменение на Наказателния кодекс има 7 различни проекта и един е свързан с авторското право. Аз съм подготвил предложение за отпадане на точката за използването на специални разузнавателни средства. Тази мярка е прекомерна.“


Д-р Ана Лазарова, която е преподавател по Право на интелектуалната собственост в СУ, доктор по Медийна политика и право на ЕС, адвокат и представител на Българското патентно ведомство и Службата на ЕС по интелектуалната собственост, обясни в предаването „Хоризонт до обед“, че в МС е постъпил законопроект, в който се предлага криминализиране  на създаването и поддържането на информационни мрежи и услуги на информационното общество.

„Това е всичко в интернет, включително социални мрежи и форуми. Прави се за предотвратяване на престъпления срещу интелектуалната собственост и цели таргетиране на онлайн пиратство, но се удря всичко. Текстът е твърде общ и неясен“.

copyright_1.jpg

Божанов посочи, че все още не е  направено детайлно обсъждане на авторското право в НС.

„Но аз бързах да го внеса, за да не изпуснем влака. Комисията по култура и медии все още не е стигнала до този закон“

Той обясни, че се предлага авторите на научна литература да не бъдат ограничавани от издателите в разпространението на своя труд, особено когато той е финансиран с публични средства.

„Сега приходите, които се получават от разпространението на научна литература, са доста значителни, но авторите, рецензентите и финансиращите институции не получават каквото и да било. По-големият проблем е, че знанието не достига до достатъчно хора. Предлагаме всяко ограничаване на правото на автора на научна литература да я разпространява след публикуване, и дори преди публикуване, да не може да бъде ограничавано от издателя. Авторите могат да използват предварително публикуване и след публикуване да остават отворени безплатно хранилищата. Оставаме отворено безплатното разпространение на познанието“.

Божанов отбеляза, че авторът има правото, ако реши да уважи искането на журнала и да не публикува своя труд.

„Но насърчаването на това предварително публикуване започва да се превръща в тенденция. Други държави също въвеждат подобно право“.

Бившият министър смята, че запазването на министерството и изборът на Александър Йоловски да го оглави са добри сигнали.

„Той беше мой заместник, когато бях министър и имам отлични впечатления от неговата работа. Сред приоритетите, които сме заложили в законодателната програма, е ускоряването на електронната идентификация“

Библиотеки, музеи, галерии, научни и образователни институции, както и архиви са институционални ползватели на творческо съдържание, допълни темата д-р Лазарова.

Реформата, която тече в момента на национално ниво и директивите, които закъсняваме да транспонираме, съдържат механизми в полза на институционалните ползватели. Към настоящия момент обаче механизмите, които касаят образователните институции, по-скоро ограничават правата им, вместо да ги разширят, каквато е целта на директивата. Това е нещо, което трябва да подобрим в проектозакона.

Тези директиви имат много голям обхват.  Те станаха известни с реорганизирането на отговорността на онлайн посредниците. Но има и механизми, засягащи образователните институции и библиотеките. Предложението, с което разполагаме от МС, не се възползва от възможностите на директивата. Може много да се подобрят тези механизми и да се разширят възможностите, които  имат институционалните ползватели. Библиотеките на ниво ЕС имат много възможности за цифровизация, за по-атрактивно представяне на културното наследство, за организиране на образователни дейности. Нашият закон изостава в това".

Библиотека към Читалище

Българската библиотечно-информационна асоциация излезе с отворено писмо до НС с искане да е активен участник в реформата, която засяга авторското право, обясни председателят й Анета Дончева.

"Библиотеките прилагат законите за авторското право и се грижат за интелектуалната собственост на авторите, без обаче да се компрометира достъпа на гражданите до информация. Настояваме библиотеките да бъдат признати като организации с обществена функция.  

Дискусията за авторските права и библиотеките е започнала отдавна. Библиотеките признават правото на авторите да получават определени възнаграждения и да се възползват от своя труд. В същото време те са призвани да осигуряват обществен достъп до информация. 

Другият проблем, който се дискутира в нашите среди, е свързан с разнообразието в законодателството и как биха могли да се хармонизират нещата. 

Третият проблем е свързан със заплащането. Библиотеките не са най-финансираните институции в държавата. Трябва да се намери хармоничен начин за съчетаване на всички интереси и държавата да поеме ангажименти, които са свързани със заплащане на труда на авторите и с доброто състояние на библиотеките.

Д-р Лазарова посочи, че законът разрешава определени видове използване без съгласието на правоносителя. 

"Определени субекти, било библиотеки, било образователни институции, било медиите, както и самите граждани, имат известни права, които законът им дава, за да се възползват от свободата и достъпа до информация".

Тя обаче отбеляза, че заинтересованите лица са доста повече от просто две страни. 

"Проблемите, когато говорим за авторско-правна уредба,  далеч не се изчерпват с пиратството. Самите автори имат проблем с продуценти и издатели. Това също е обект на реформата в момента. Преотстъпването на авторските права е изключително голям проблем при научната литература".

Цялото интервю на Ирина Недева с Анета Дончева,  д-р Ана Лазарова и Божидар Божанов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50