На него ще се комбинират урбанизъм, спорт, изкуство, музика… Организаторите си поставят за цел да оживят парковете от Зелената огърлица в града на липите и правите улици.
"Едно място става ценно, когато хората го приемат като ценно. Мислейки си за филма, исках да изведа парка извън Стара Загора, да покажа на всички, колко е красиво в Бедечка, реката колко е уникална, която е живата екосистема", разказа за "Понделник вечер" един от организаторите – документалистът Димана Шишкова.
Участието на гражданите обаче е най-важното нещо. Тоест, това е парк с гражданско участие - така е още от 2018 година, когато се зароди идеята за фестивала", сподели още Димана Шишкова.
"Моето вдъхновение за Бедечка дойде, когато работех във Варна - "Варна Младежка столица" през 2017 г. Тогава се срещнах и с Първан Симеонов, тогава се застъпихме и за запазвавето на емблематичната къща на поета Веселин Ханчев.
Така се създаде и творческият ни колектив, сдружението, което е основен двигател на Еко арт феста - "На зелено", поясни пред "Понеделник вечер" Мирчо Христов съучредител на творческия колектив „На улицата“ .
"Бедечка е важна кауза и за мен, защото съм местен патриот...А Бедечка се превърна в знак за цяла България, защото имаше идея тези 300 дка място с хиляди дървета и алеи да не са парк, а да трябва да се превърне в квартал", коментира темата и Първан Симеонов, изпълнителен директор на Галъп Интернешънъл.
Първанов е много отдаден за каузата Бедечка.
Симеонов е радостен, че община Стара Загора спаси парка.
"Сега той ще бъде съживен и поканата ни е всички, които искат да дойдат на Фестивала, да го направят и да участват в нещо ново, което да стане традиция", изтъкна още Първан Симеонов.
Още по темата в звуковия файл.
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..