Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страната е третата в Европа с най-много планини, рекламира ги с кампанията "Гърция има и зима"

Олимпия Анастасопулу: Гърция предлага на българските туристи автентично преживяване

Амбицията е да се развива туризъм 12 месеца в годината във всички региони

главният секретар на гръцкото Министерство на туризма Олимпия Анастасопулу
Снимка: Мерим Тенев

Гърция е сред предпочитаните летни дестинации за много българи. Какво още обаче не сме открили като възможности за туризъм в южната ни съседка и какви са плановете на гръцката държава за привличането на повече туристи от България?

"Туристическият поток между България и Гърция е изключително голям, особено в периода между 2015 и 2019-а година беше в пика си. След това, заради пандемията, се наблюдаваше рязък спад, което е валидно и за туризма на световно ниво. Но смятам, че от миналата година отново се наблюдава съживяване на сектора. Разбира се, в Гърция не сме се върнали до нивото на туристически посещения от 2019 година, но съм убедена, че това ще се случи през настоящата година", казва главният секретар на гръцкото Министерство на туризма Олимпия Анастасопулу пред БНР. Тя подчертава, че туристите от България и други съседни страни е помогнал изключително много за  възстановяването на туризма в страната през 2022 година.

Според Анастасопулу перспективите за сътрудничеството между Гърция и България в сферата на туризма са изключителни и може да се обменя ноу-хау, например в области като планинския туризъм, където България има преднина, а Гърция може да споделя своя опит в класическият модел слънце - море.

"Като стратегия имаме увеличаването на времето и пространството за туризъм, както и развитие на специални форми на туризъм – в това число културен, религиозен, кулинарен. Смятам, че можем да развием посещаемостта на туристи между двете страни, но и да обменим ноу-хау по тези теми."

Българите познават добре Северна Гърция и островите в Йонийско море. Запитана има ли планове за развитието на този български туризъм и в други части на Гърция, Олимпия Анастасопулу отбелязва:

"Стратегията на гръцкото Министерство на туризма и на държавата е да избягаме от класическия модел слънце - море и да постигнем увеличение, както по дълготрайност, така и като различни за посещение места. Така че да имаме туризъм 12 месеца в годината във всички региони на Гърция. Вярвам, че нашите приятели – българските туристи ще бъдат ентусиазирани, ако посетят региона на Епир, полуостров Пелопонес, и други острови като Цикладската група, освен островите в Йонийско море, които са добре познати. Това са дестинации, които са световноизвестни, с изключителна посещаемост и там българите ще могат да получат автентични туристически изживявания. И понеже ни свързват общи интереси, като културни, религиозни и кулинарни, българите ще намерят точно това, което им подхожда и в останалите части на Гърция."

Гръцката туристическа организация има кампании като "Greekеnd" – да изживеем един уикенд като гърците, защото за нашите български приятели това е абсолютно постижимо, съседи сме и сме толкова близко, допълва Анастасопулу. По думите ѝ е много лесно за един българин да пристигне в Атина, Солун, Патра и други големи гръцки градове.

"Разбира се, биха могли да посетят и големите ни острови като Крит, района на Епир в Северозападна Гърция, островната група на Спорадите. Така, тръгвайки от някой от големите ни градове, могат да отидат някъде наблизо и да изживеят една по-автентична Гърция."

Бийч баровете на плажа на Неа Ираклица в Северна Гърция  Снимка: Мерим Тенев

Олимпия Анастасопулу опровергава информацията, която се появи в редица български медии, че практиката "сянка срещу фрапе" по гръцките плажове се прекратява.

"Ние нямаме такава информация, нито е в плановете на гръцката държава или Министерството на туризма. Напротив, навсякъде в Гърция, не само в северните й части, може да откриете плажове, където да изпиете кафето или безалкохолното си и да използвате чадър и шезлонг. Възможно е тази дезинформация в България да се дължи на скорошните публикации за събитията в Гърция, които засягат един единствен остров в Гърция – Миконос. Както може би спомняте, там бяха открити редица строителни нарушения в туристическия сектор, по-специално плажни барове и заведения. Тези незаконни сгради, съоръжения и заведения съгласно закона се събарят. Впоследствие на туристите отново ще бъде предоставен достъп до тези места и плажове на Миконос. Българските туристи са очаквани с удоволствие в цяла Гърция, при това при същите условия, както досега. Не само в Северна Гърция, но и по-надолу в Гърция, за да видят и да се насладят и на другите красоти на страната ни."

Българите свързват Гърция предимно и основно с морето и слънцето и често са удивени, когато за първи път видят планините ѝ. Какво друго може да им предложи Гърция?

"Гърция има световна слава на страна със слънце, море и плажове, но всъщност е третата в Европа с най-много планини. 80 процента от територията ѝ са планини. Имаме невероятни планини в Северна Гърция, Епир и Пелопонес. Затова направихме кампанията "Гърция има и зима", с която рекламираме планинския си туризъм, където България е много напред, пионерите сте в тази област и искаме да се поучим от вас. Рекламираме и по-специални форми на туризъм като яхти, круизи, гмуркания и други морски забавления – неща, които имат огромни възможности за развитие.

Тези проекти се финансират и от гръцкия План за възстановяване и развитие. Страната ни е осигурила 320 милиона евро за туризма и за да стане ясно колко залагаме на морския туризъм, почти половината от този бюджет, близо 160 милиона евро, са за обновяването на пътническите и яхтените пристанища, точно за развитието на яхтения туризъм. Секторът се възстанови изцяло след пандемията, защото предлага тази самостоятелност и изолиране, които искаха туристите ни. Този сектор привлича тип туристи, които харчат много и се завръщат в Гърция постоянно."

"Вярвам, че сме две страни, които и заради това, че ни свързва едно общо минало, имаме и много добро общо бъдеще. И предлагаме на българските ни приятели точно това, което търсят – автентични преживявания. Само искам да предупредя, че има една опасност. Ако дойдат в Гърция, ще искат да останат завинаги. Така че трябва да сте подготвени за нещо подобно", коментира главният секретар на Министерството на туризма Олимпия Анастасопулу.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38