Това заяви пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент
"Ресор Енергетика би могъл да бъде разширен и такава тема да бъде дадена на държава като България. В момента комисарят по енергетика е Естония. Дори разсъждавайки в посока, че две държави, които не са чак толкова големи и няма да създаде сътресения, биха могли да поделят подобен ресор, не бива да се пренебрегва."
На първо място е важно да се помисли кой ще води преговорите в Европейската комисия, подчерта Пенкова. Тя е категорична, че въпросът за ресора е първостепенен пред този за името, което страната ни ще излъчи за поста.
"Грешна е политиката да тръгваме от имена и след това да търсим подходящ ресор. Има доста сериозен исторически шанс, в който в рамките на оставащата почти година и половина от мандата на ЕК – той приключва ноември 2024-та, България да заеме стабилна позиция."
Поели сме два ангажимента - за почти пълното намаляване на зависимостта от въглищата до 2038 г., тоест за затваряне на голяма част от тези мощности, и до края на 2024 г. да намалим емисиите с 40%, което трудно може да се постигне с оглед на ситуацията с недостига на ключови ресурси и суровини, поясни евродепутатът в предаването "Преди всички".
Възможно е предоговаряне, ако се направи по приемлив начин – да се увеличи срокът, да бъде намален процентът, поясни Пенкова относно втория ангажимент. По думите ѝ това може да се постигне чрез обективни преговори.
"Да отидем и да кажем с колко и докога е възможно."
"Алтернативата е правилен баланс. За да имаш стабилна енергийна система с постоянни цени, ти трябват базови мощности и допълващи такива. ВЕИ-тата са допълващи. Базовите мощности биват три вида – газ, ядрена енергетика и въглища. Ние трябва да изберем този източник на енергия, която е с най-ниско емисионен отпечатък върху природата и икономиката. Това е ядрената енергетика, но сама по себе си тя не би била достатъчна. Това, което в момента се налага като политика в Европа, е много силен, ясен баланс между базови и допълващи, тоест ядрена енергетика плюс ВЕИ. Те зависят до голяма степен от метеорологичните условия, няма как да разчитаме на тях целогодишно, няма как да гарантираме мрежова стабилност", коментира Цветелина Пенкова.
Санкции по отношение на вноса на ядрено гориво няма, уточни тя. По думите ѝ във Франция 30% от ядреното гориво идва от Русия и дори САЩ внасят все още от Руската федерация, защото диверсификацията касае възможните доставчици, а "в световен мащаб те не са толкова много, когато говорим за ядрено гориво".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..