Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия"

Иво Инджов: Вече се създава усещането, че Сарафов може и да не бъде избран

"Правителство с участието на ДБ - само ако бъде блокиран изборът на Сарафов"

| Интервю
Иво Инджов
Снимка: Ани Петрова

Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство.

Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов и добави, че "трябва да се калкулира и сделката дали да има правителство, или да бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор".

"В последните няколко дни се създава усещането, че Сарафов може и да не бъде избран, което е искането на ДБ и на ПП. Не знам дали не е зрителна измама това. До предпоследния момент бяхме с усещането, че ГЕРБ тупа топката, за да бъде избран той за главен прокурор. В крайна сметка възниква въпросът дали е толкова важна фигурата на главния прокурор".

Според него хипотетично може да се приеме, че Сарафов вече не е необходим на Борисов, след като "трите дела срещу Борисов, които разглеждаше прокуратурата, бяха свалени след махането на Гешев".

Правителство с мандата на ГЕРБ и с участието на ДБ, евентуално и на ПП - само ако бъде блокиран изборът на Сарафов за главен прокурор, смята политологът и посочи, че това е кауза за ДБ и "ако той се случи, трудно ще оправдаят пред избирателите си участието в това правителство".

"Има и сценарий, според който топката да се прехвърли към президента. Да се създаде правителство, Сарафов да бъде избран, но във взаимодействие с президента и да се чака той да наложи вето (да не подпише указа). А същевременно да бъде приет Законът за съдебната власт, който да не позволи на сегашния Висш съдебен съвет да избере Сарафов", коментира още доц. Инджов.

Политологът подчерта, че не може всичко в политиката на страната да се свежда до фигурата на главния прокурор, реформата в съдебната система и в антикорупционната комисия. 

Има спекулации, че при отпадане на ДБ от преговорите за редовен кабинет, може да се стигне до правителство на малцинството, което ще е с подкрепата на ДПС-Доган, каза Инджов.

"Каквото и правителство да бъде създадено, ако въобще бъде съставено, то ще бъде с краткосрочен хоризонт - не повече от 6 месеца", посочи още той.

Интервюто на Стефан Кунчев с Иво Инджов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско

Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско. Огънят, който се разпростря от сръбската граница до село Милославци, унищожи къщи, горски масиви, земеделски земи. Размерът на щетите тепърва ще бъде установяван. Частично овладян и локализиран е пожарът в Трънско. На терен в момента са огнеборци, служители на полицията, на горските..

публикувано на 28.07.25 в 12:27
Пожар край Арбанаси на 7 юли

Най-вероятната причина за пожара в района на Арбанаси е волтова дъга

Волтова дъга е най-вероятната причина за пожара между Велико Търново и Арбанаси, който на 7 юли унищожи над 850 декара гори и стърнища. Прокуратурата разследва фирмата, извършвала санитарната сеч в района. Работната версия на прокуратурата за пожара в горите край Арбанаси и местността "Гарга баир" до Велико Търново е за пожар по..

публикувано на 28.07.25 в 12:23
Росен Желязков с Мая Санду в Кишинев, 28 юли 2027 г.

Росен Желязков: България твърдо подкрепя евроинтеграцията на Молдова

Пред президентът на Молдова Мая Санду премиерът Росен Желязков декларира, че "България твърдо подкрепя европейската интеграция на Молдова". "Високо ценим политическата воля на молдовските институции да продължат решително по пътя на реформите, върховенство на правото и укрепването на демократичните институции – въпреки всички..

публикувано на 28.07.25 в 12:00

Франция недоволна от търговското споразумение на ЕС и САЩ

Франция реагира критично на споразумението за митата между ЕС и САЩ. Споразумението между ЕС и САЩ за митата ще донесе "временна стабилност" но като цяло е "несъразмерно" - това смята френският министър за Европа Бенжамин Хадад. Въпреки че то не засяга някои ключови сектори за френската икономика като аеронавтиката, алкохолните напитки и..

публикувано на 28.07.25 в 11:51

Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин

Четвърти ден продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 хиляди декара горска територия. Близо 200 пожарникари, военни, служители на горските стопанства от района, доброволци, както и четири хеликоптера се включват в гасенето на огъня, но силният вятър продължава да пречи на потушаването на пожара...

публикувано на 28.07.25 в 11:48
Лидия Шулева

Лидия Шулева: Законът за еврото е противоречив без ясни критерии за спекула

Законът за еврото е доста противоречив и се надявам да получи много по-добри формулировки между първо и второ четене , сподели мнението си бившият вицепремиер и социален министър и настоящ член на Икономическия и социален съвет Лидия Шулева в интервю пред БНР. Тя посочи, че мненията на противниците на еврото също влияят и са фактор, за да..

публикувано на 28.07.25 в 11:23

Гърция инвестира милиони евро в пристанището в Солун

Гръцкото правителство одобри и даде ход на инвестиция за милиони евро на пристанище Солун. Проектът променя не само облика на солунското пристанище, но е най-голямата инвестиция в Северна Гърция. Целта е да се увеличат възможностите на порта за трансфер на стоки и да се превърне в основен морски вход за трансфер към Югоизточна Европа...

публикувано на 28.07.25 в 11:22