Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Туристическият бранш иска демонополизация и излизане на категоризацията от Министерството на туризма"

Димчо Тодоров: Има голям проблем с чистотата и шума в курортите

"Не са оправени нито алеите, нито централните пътища"

Курорта Албена, панорама

Първите туристи вече са в България. Очакванията са за добър сезон, но въпреки това прогнозите са противоречиви.  

Подготовката на сезона е задача както  на хотелиерите, така и на местната администрация, казва Димчо Тодоров от Българската асоциация на експертите в туризма – организация, която подпомага и консултира при управлението и категоризирането на хотели и заведения, организира и обучението на персонал. 

„Всеки хотелиер полага максимални усилия да се представи добре, защото това  е неговата издръжка. Що се касае до администрацията - съвсем не съм доволен – нито алеите са оправени, нито централните пътища. Много голям проблем имаме с чистотата, както и с шума в курортите".

Всяка година проблемите са едни и същи, казва Димчо Тодоров:

Няма места за паркиране. Никоя администрация не се занимава с презастрояването и бетонирането на туристическите места. Това не благоприятства платежоспособният туризъм. Това, че имаме много туристи, съвсем не означава, че имаме много приходи. Увеличаваме натовареността на инфраструктурата и на природата, но в същото време нямаме адекватни приходи. Ако може да се направи така, че да има по-малко туристи, но по-платежоспособни. Ние обаче вървим към точно обратната тенденция".

Критика има и към начинът на стопанисването на плажовете:

„Набързо раздадоха концесии. Между общината и хотелиерите, които се пред плажа, е много по-добра форма“

Проблемът с кадрите се задълбочава и то на всички нива.

„Проблемът се разрешава от всеки така, както може. От Украйна по някакъв начин се снабдяват с кадри. Сядаш на маса, отиваш в хотел, а те ти говорят на руски и на английски, не знаят български. Болшинството от хотелиерите изпитват липса на кадри.

От Турция идват много добре подготвени хора и с много добро заплащане. От Индонезия също идва добре подготвени“

Българският туризъм обаче има и  предимства пред конкуренцията:

„Имаме един от най-новите хотелиерски фондове, но материално-техническата база е много гъсто населена. Нашите са по-добре обзаведени и оборудвани, но не толкова добре обслужвани“

 Димчо Тодоров коментира избора на новия министър на туризма.

От толкова много кадри, които биха могли да бъдат ръководители на туризма, се избира отново политическо назначение. Тя така или иначе ще разчита на заместник-министрите. Мисля, че в началото ще повлияе негативно и няма да навлезе навътре  в нещата".

Първата задача пред новия министър е да изработи качествен екип, смята Тодоров. 

Той отбеляза, че за 9 месеца може да се започнат различни неща, като категоризацията, която определя като голям проблем на бранша. 

"България е последната страна в ЕС, в която държавата осъществява монополно тази дейност. Нито един министър не поема  ангажимент да разбие монопола на държавата. Туристическият бранш иска демонополизация и излизане на категоризацията от Министерството на туризма. Тя трябва да се осъществява от бранша и външни фирми."

Тодоров посочи, че въпреки проблемите, всички се подготвят за едни добър сезон и са обнадеждени.  

Цялото интервю на Мила Младенова с Димчо Тодоров може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34