Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни са кърлежите, престояли в тялото повече от два часа

Проф. Ива Христова: Всеки 5-и или 10-и кърлеж може да е заразен, но да не успее да предаде болестта

Кърлежът, който предава лаймска болест, няма да предаде марсилска треска

Ива Христова
Снимка: БГНЕС

"Местата, където има най-голямо струпване на кърлежи, са гъста растителност или гниещи клони, листа и треви, които поддържат достатъчно влага. Затова трябва да се разхождаме по алеите, а не по-малките пътечки в парка. Дори когато спрем за малко на пейка, трябва да знаем, че ако сме близко до тревата или дърветата, ние сме привлекателни за кърлежите и те прескачат до нас", съобщи в "Минутите за здраве" на предаването "За закуска на тревата" проф. Ива Христова, директор на Национален център по заразни и паразитни болести.

По думите й кърлежите предпочитат по-закътани и нежни места по тялото ни, за да достигнат по-лесно до кръвоносната система. Обичайно те се впиват задколянната ямка, в сгъвките горе в слабините, при децата по главата, дори по косата, зад ушите, по корема, по гърдите, в пъпа, по гърба.

"За съжаление ухапването не се усеща, защото те отделят обезболяващи вещества, няма болка. Дори може да го наблюдваме как се впива, без да го усещане, не е като ухапването от комар... Кърлежът трябва да се свали веднага, макар че не всеки кърлеж е заразен. Да кажем, всеки 5- 6-10-и кърлеж може да е заразен, но да не успеее да предаде болестта, затова не трябва веднага да се плашим, но ако кърлежът е заразен и той е стоял часове, той може да предаде болестта", поясни проф. Ива Христова.

"Прави се преглед на тялото, ако сме били изложени на подобен риск, така че максимално бързо да забележим кърлежа.

Ако са минали час-два и забележим по тялото на детето кърлежа, го премахваме с пинсета, като го захващаме максимално близо до кожата, а не за върха на кърлежа, защото ще го скъсаме. Кърлежът вкарва в кожата само хоботчето си, той се забива под ъгъл 45 градуса в кожата и отгоре е гладък, а отдолу се виждат свити крачетата. Така че, в първите два часа се отстранява бързо и мястото се дизенфекцира.

Ако е престоял повече в тялото, сами няма да се справим, защото се е "циментирал" в нашето тяло. Тогава се търси медицинска помощ, за да бъде свален", посочи още проф. Христова.

По думите й най-честата зараза, която кърлежът предава, е причинителят на лаймската болест, а на второ място е причинител на марсилската треска:

"В нашата страна се правят тестове само за заразеност с причинителя на лаймската болестНо далеч не е необходимо всеки кърлеж да се изследва, особено ако е изваден след два часа. Опасност създават кърлежите, които са престояли дълго време. При изследването се вижда видът на кърлежа, като те предават различните инфекции. Тоест видът, който предава лаймска болест, няма да предаде марсилска треска", отбеляза експертът.

Проф. Христова поясни и в кои случаи човек трябва задължително да се лекува с антибиотици.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работна група ще готви доклад за възможни промени в наредбата за лекарските специализации

Здравното министерство започва работа по промени в наредбата за специализациите в системата на здравеопазването . За промени настояват младите лекари от инициативата "Бъдеще в България".  Със заповед на министър Силви Кирилов е сформирана работна група, която ще заседава следващата седмица и ще се запознае с предложенията на протестиращите..

публикувано на 03.07.25 в 19:55

Четирима ранени при нападение с нож в град Тампере, Финландия

Четирима души са били ранени при нападение с нож тази вечер в търговски център във финландския град Тампере. Местната полиция не уточнява засега сериозността на нараняванията, но е категорична, че опасността за хората там е елиминирана.  Финландските медии съобщават, че е арестуван млад мъж на възраст между 20 и 30 години, който не е имигрант.

публикувано на 03.07.25 в 19:44

Путин: Готови сме да продължи преките преговори с Украйна, но няма да се отказваме от целите си

Русия е готова да продължи преките преговори с Украйна, но няма намерение да се отказва от постигането на целите на войната си там. Това е казал Владимир Путин на Доналд Тръмп по време на телефонния им разговор днес, съобщават руските информационни агенции, като се позовават на информация от кремълския съветник Юрий Ушаков. Тръмп е..

публикувано на 03.07.25 в 19:40
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов беше изслушан на заседание на Комисията по транспорт и съобщения на НС -  3 юли 2025 г.

Пристанище Варна ще бъде дадено на концесия

Пристанище Варна ще бъде дадено на концесия и това ще е възможност за инвестиции от стотици милиони, съобщи вицепремиерът Гроздан Караджов пред парламентарната Комисия по транспорта: "Най-доброто,  което може да се случи за Пристанище Варна е това, което вече се случва на Пристанище Бургас. Констанца претърпя разцвет, Варна изостана. Неслучайно..

публикувано на 03.07.25 в 19:40

Шофьорът, блъснал трима в подлез в Пловдив, карал с 86 вместо с 40 км/ч

35-годишният шофьор от Садово, който блъсна трима души в подлез в Пловдив е привлечен като обвиняем заради нанесена средна телесна повреда при катастрофа. Според автотехническата експертиза той е шофирал с несъобразена скорост – 86 км/ч при ограничение от 40 км/ч, което е довело до загуба на контрол над BMW-то и катастрофа. Инцидентът стана..

публикувано на 03.07.25 в 19:33
Министър Георги Тахов на заседанието на Комисията по земеделието, храните и горите в НС -  3 юли 2025 г.

Подпомагане на градинарите, чиито стопанства са пострадали от градушките и студа

Още следващата седмица ще започне приемът на заявления за подпомагане на градинарите, чиито стопанства са пострадали от градушки и измръзвания тази година, съобщи министърът на земеделието Георги Тахов пред ресорната комисия на Народното събрание. Срокът за приемане на заявления ще бъде удължен заради огромния брой пострадали. Бедствията от началото..

публикувано на 03.07.25 в 19:14
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Генов: Питейно-битовите язовири са малко по-пълни от миналата година

Според министъра на околната среда и водите ще има питейна вода за целия туристически сезон по Черноморието. Манол Генов беше изслушан от депутатите в Комисията по околна среда и водите По отношение на водата за питейно-битови нужди, министърът на околната среда и водите Манол Генов очерта по-добра перспектива за Черноморския регион, отколкото..

публикувано на 03.07.25 в 19:10