Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Радева: Илюстрацията е медиатор между автора и читателя

4
Милена Радева, художник - илюстратор
Снимка: Пламена Бачийска

"За да станеш професионален художник, трябва да извървиш и професионалния образователен път, и вътрешния си емоционален път", каза пред "Нощен Хоризонт" Милена Радева, художник - илюстратор на детски книги. Тя е и създател на сайта - "Българска илюстрация" и е човекът, който възстанови "Биенале на илюстрацията".

"Необходима е и голяма доза смелост и твърдост в решенията си. Трябва да се съобразяваш и с автора, и с издателя. Трябва да си чел текста, преди да започнеш работата по книгата.

Когато си се доказал като професионалист, те вече ти имат доверие и може да не се виждате всеки път при поръчка за илюстрации.
Милена Радева - илюстрации
Аз лично чета текстовете по няколко пъти, докато чета, виждам текста като филм, това ми помага да създам илюстрациите", разказа още Милена Радева.

Радева сподели още, че илюстрира детски книги, защото там има много повече образност и фантазия, работа е повече, има малко текст и повече рисунки, което на нея й допада.

"Ние сме медиатори между автора и читателя. Няма как да има илюстрация, ако няма текст. Ние сме някъде по средата. Едновременно с това ние сме най-активните читатели на книгата. Работата ми не е самотна, правя няколко неща докато илюстрирам, а иначе аз съм работохолик, каза пред "Хоризонт" Радева.

Милена Радева, художник - илюстратор

Милена Радева е завършила бакалавърска и магистърска степен в Националната художествена академия, специалност „Книга и печатна графика“, а през 2017 г. защитава своя дисертационен труд на тема „Българска художествена илюстрация от началото на 40-те до края на 80-те години на ХХ век. Тенденции и явления”.Още в студентските си години е увлечена по илюстрацията на детски книги и започва работа като илюстратор на свободна практика с автори и издатели от САЩ, Канада, Австралия, Норвегия, Англия, Сингапур и България. Успявайки да наложи личния си стил и техника, Милена Радева има над 200 илюстрирани книги в цял свят, а нейни концепции стават част от изложби на книгата в Германия, Корея, Израел и България.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25