Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"По пошлост Висшият съдебен съвет задминава и воайорски телевизионни програми"

Петър Витанов за поисканите имунитети: Пускане на бърза центрофуга в парламента следва логиката на записите

Ако Корнелия Нинова беше застанала на страната на Борисов, може би щеше да е първата косвена жертва на войната с Гешев, смята евродепутатът

Петър Витанов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Видимо се направи опит за заглушаване на това изслушване. Опит, който нямам съмнение, че тръгва от София."

Това заяви пред БНР евродепутатът Петър Витанов след вчерашното изслушване на главния прокурор Иван Гешев пред мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права към комисията LIBE в Страсбург.

"За мен добри няма. Българското общество си дава сметка, че тук добри и положителни герои няма. Това, което гледам през последните седмици, на мен ми прилича не на търсене на справедливост, а на отмъщение, вендета между два клана. Това, което се случва, е много далеч от съдебната реформа", каза Витанов в предаването "Преди всички".

Според него по пошлост Висшият съдебен съвет задминава и воайорски телевизионни програми.

"Остави отчайващо усещане у зрителите и слушателите, че цялата съдебна система е толкова зависима, така узурпирана от една или две политически личности, че дори свалянето на Гешев не може да бъде възприето като съдебна реформа."

Стремежът в момента към Гешев да има форма на симпатия се дължи на това, че хората си дават сметка, че той е един от системата, но в момента разобличава неща, за които занимаващите се професионално с политика са подозирали, смята евродепутатът.

"Борисов в компанията на още една-две политически фигури контролират изцяло съдебната система", подчерта Петър Витанов. По думите му това сега става очевидно за широката общественост.

"Завършена е една цикличност. Кариерите на някои хора стартираха, като се противопоставяха на едни от знаковите фигури в ДПС. Днес същите тези хора ще правят конституция заедно, управляват заедно и са в негласна коалиция заедно. Даже имаме конституционна комисия, която е много вероятно да бъде оглавена от една от знаковите фигури (Делян Пеевски – бел. ред.)"

По казуса с поисканите от главния прокурор Иван Гешев депутатски имунитети и парламентарната комисия, която ще ги разглежда, евродепутатът отбеляза:

"Това, което се случва в България, е нищо повече от пускане на бърза центрофуга в парламента. То следва логиката на записите, които чухме преди 2 седмици. В Европейския парламент има различен подход – голяма част от хората доброволно си предоставят имунитета, по начин, който е практиката и в България. Ние 30 години имаме практика, в която всички с поискан имунитет си го дават, без да се сформират нарочни комисии. В т.нар. правна комисия към Европейския парламент се разглежда въпросът с имунитетите по принцип. В 95% от случаите тази комисия дава препоръка за сваляне на имунитета."

Витанов е категоричен, че няма нужда от нарочна комисия за поисканите имунитети и оприличи случващото се  на "опит за забавяне на цялата процедура, опит да се върви по линията на записа" на Радостин Василев, тоест "да се перат Борисов и неговата политическа партия и да се протака".

За момента на оттеглянето на лидера на БСП Корнелия Нинова от преговорите за правителство - в деня, в който Иван Гешев скъса оставката си, Витанов изрази хипотеза, че в очевидната по думите му война между Гешев и Борисов, "ако Корнелия Нинова беше застанала на страната на Борисов, може би щеше да е първата косвена жертва".

Ако имаше правителство с ГЕРБ, за БСП това щеше "да бъде пагубно и да маркира един предизвестен край", подчерта той.

"Унижението ни беше спестено. Унижението в момента е на гърба на избирателите на ГЕРБ, но най-вече на ПП и ДБ."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50