Народното събрание започна обсъждането на второ четене удължаването на сега действащия закон за държавния бюджет. Поради изтичане на пленарното време обаче председателят на НС Росен Желязков прекрати заседанието.
Удължаването на Бюджет 2022 е необходимо до приемането на редовен бюджет за настоящата година. Новото удължаване трябва да е до 31 юли, когато трябва да бъде приет редовния бюджет. Със законопроекта за удължаване се осигурява възможност за плащанията, заложени в останалите нормативни уредби, в включително и за ръст на пенсиите от 1 юли. Също така се забранява използването на парите в Сребърния фонд за покриване на текущи нужди.
Предварителното очакване беше текстовете по законопроекта да са първа точка за заседанието в четвъртък, но тъй като финансовият министър Асен Василев утре и в петък ще бъде в Брюксел, беше решено работата по удължителния закон да започне днес, за да може да присъства и министърът.
Днес депутатите започнаха да обсъждат няколко точки, сред които беше минималния размер на основната заплата за най-ниската длъжност, предвидена за заемане от държавен служител по чл. 68 от Закона за държавния служител да е в размер на 780 лв.
Освен това започнаха да коментират еднократната помощ за ученици, записани във втори, трети и четвърти клас по чл. 10а от Закона за семейни помощи за деца за учебната 2023/2024 г. да е в размер на 300 лв.
По време на дебатите от БСП критикуваха, че те и ПП-ДБ са имали едно и също предложение, но по някаква причина това предложение на БСП не е било прието в бюджетна комисия през вчерашния ден, но за сметка на това, предложението на ПП-ДБ е било подкрепено.
Сънародниците ни в Босилеградско нямат качествен GSM сигнал и интернет покритие на българските оператори, казаха участвали в научната конференция за Деня на Западните покрайнини - 8 ноември. Проблемът е от месеци и затруднява контактите на сънародниците ни и на туристите, посещаващи града и района. Българските оператори не монтират по-мощни..
Японската метеорологична агенция съобщи, че днес е било регистрирано силно земетресение, по предварителни данни с магнитуд 6,7, край северното крайбрежие на Япония, предаде Асошиейтед прес. Земният трус е разтърсил бреговете на японската префектура Ивате и е бил на дълбочина 10 км под морската повърхност. Япония издаде предупреждение за опасност..
Само за месец експертите от Агенцията по храните (БАБХ) са спрели на границата над 320 тона пратки с храни и фуражи, които не съответстват на европейските стандарти. За отхвърлените стоки са създадени специални уведомления в Европейската система за бързо оповестяване. В рамките на официалния ветеринарен и фитосанитарен контрол по граничните..
Правителството вече няма вътрешна подкрепа, Пеевски храносмила корпоративния вот на Борисов. Това правителство е обречено, въпрос на време е да падне на фона на икономически сътресения, каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР. "Перфектната буря е на вратата. Да омекотим свободното..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..
Дебютният филм на Къци Вапцаров "Добри родители" тръгва от днес по кината в страната. Лентата е представена на 12 престижни международни фестивала..
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния..