Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Бюджетът трябва да стимулира производството в България"

Григор Сарийски: Опасявам се, че изживяваме последното време, в което човек може свободно да изразява мнението си

Снимка: Иван Русланов

Бюджетът трябва да стимулира производството в България. Това обясни пред БНР доц. Григор Сарийски от БАН. Той допълни, че в момента страната ни навлиза в един много неблагоприятен етап от икономическия цикъл - с по-малко оборот, по-малък бизнес и по-неблагоприятни условия на пазара на труда,

„Ще трябва да се търсят стимули и ще се стигне до задълбаване на дефицита“.

Доц. Сарийски отбеляза, че „второто издание на стария финансов министър е с малко необясним подход към вкарването на дефицита в рамките на трите процента“.

Когато беше публикуван проектобюджета, той излезе с изказване, че лесно може да бъде докаран до 3%, ако първо признаем приходите от ПВУ – около 3 милиарда. Как обаче може да заложите като очакван приход, който реално не очаквате? В момента България е в процедура по предоговаряне на ПВУ“

То посочи, че се бавим с изпълнението заради неприемането на бюджета  и невъзможността да се извършват предварителните етапи.

„Другото му предложение беше да се вземе 100% от дивидента на държавните дружества, което означава съвсем близък край на тези предприятия“

Доц. Сарийски обясни, че ще бъде фатално да имаме дефицит над 3%, само при положение, че България продължава да се бори за влизане в еврозоната.

„Това е дневен ред, който ни беше спуснат отгоре. Това е причината да започваме втора поредна година без бюджет. Изтеглянето на проектобюджета доведе до формалната възможност на България да кандидатства за еврозоната и до потъването на страната ни в един финансово-икономически хаос. Изглежда, че по едно и също време ще гледаме бюджета както за 2023 г, така и за 2024 година“.

Той отбеляза, че съществува практиката през първите месеци да не се споменават никакви разходи и накрая да остават формални излишъци,“които се преразпределят по лично усмотрение на премиера“.

„Затова е необходима процедура за по-равномерно разпределение на инвестиционните разходи. Това беше поставено като акцент от заместник-министъра на финансите Клисурски. Но не съм сигурен до каква степен обещанието ще се покрие с реалните действия“.

Григор Сарийски обясни също защо се отклонява от икономическата сфера и участва в организацията на Походите за мир и суверенитет. Такъв ще има отново в неделя.

„Притесних се, че ако нещата се случат по начина, по който се  формират в момента, т.е. вкарването на България като активен участник в конфликта в Украйна, икономиката ще бъде най-малкият ни проблем. Тогава ще има структуриране на разходите по съвсем друг начин и действие на съвсем различни закони. Основополагащото са някакви човешки права и свободи, и представителството на интересите на по-голяма част от българското общество, но най-вече опазването на мира на тази територия“.

Той напомни за времето, в което се отричаше, че въобще предоставяме военна помощ на Украйна.

„То не беше толкова отдавна. Официалната власт е склонна да отрича дори нещата, които прави. От тази гледна точка, да вярвате, че ще спази някакво обещание за бъдещето, не е най-доброто решение“.

Сарийски посочи, че се цели събирането на  достатъчен брой подписи, „за да бъде накаран българският парламент да приеме законодателни промени, така че да опази България извън този конфликт“.

„Това ни дава възможност и да се преброим, и да покажем на властта какво е отношението на българите към конфликта. Такива социологии сега не се правят. Такива допитвания няма, защото резултатът е очевиден“.

Опасявам се, че в момента изживяваме последното време, в което човек може свободно да изразява мнението си, заяви Григор Сарийски.

Заклеймяването като путинофили и работещи за интересите на Кремъл на хора, които искат едно-единствено нещо – опазването на мира и бъдеще за децата си, означава налагане на една изкривена реалност. Това ще бъде свързано и със санкции- парични и непарични“.

Той отбеляза, че за участие в Похода за мир са регистрирани над 40 града у нас. Началният час за София е 18 часа, а сборният пункт е пред НДК.

„Независимо какво е времето, ние ще бъдем там“.

Цялото интервю на Петър Волгин с доц. Григор Сарийски може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жозеп Борел

ЕС осъжда решението на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии

ЕС осъжда напълно необоснованото решение на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии в страната, се  казва в изявление на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел. То е в отговор на обявената вчера от Русия забрана на достъпа до 81 европейски медии, сред които българските "24 часа" и..

публикувано на 26.06.24 в 16:41
Директорът на джаз фестивала в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 26.06.24 в 16:39
Тодор Галунов

Проф. Тодор Галунов: ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев

ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев .  Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов. Борисов: Ще предложим правителство на малцинството "Първият мандат на ГЕРБ, ако не стане някаква допълнителна уговорка, каквато поне до момента официално аз не виждам, няма как да мине. Ако те..

публикувано на 26.06.24 в 16:37

Медийна грамотност, инструменти и алгоритми

Трябва да дадем повече инструменти, с които да си служат и децата, и родителите, и учителите, когато потребяват информация .  Това каза пред БНР Боряна Гидикова от УНИЦЕФ . "Трябва по-често да се говори. Да се намира пътят към децата - как те потребяват съдържанието, какво правят в смартфона. Не е достатъчно само да ги ограничаваме с различни..

публикувано на 26.06.24 в 16:06
Служебният министър на финансите Людмила Петкова

Според финансовия министър е технически възможно България да въведе еврото от началото на 2026 г.

Финансовият министър Людмила Петкова заяви, че технически най-възможно е България да въведе еврото от началото на 2026 г.  По-рано Европейската комисия обяви чрез конвергентен доклад, че към момента страната ни не изпълнява ценовите критерии за въвеждане на общата валута: "Очакванията са не по-късно от края на годината да бъде изпълнен и критерият за..

публикувано на 26.06.24 в 15:59
Еван Гершкович

В Екатеринбург започна делото срещу кореспондента на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович

В руския град Екатеринбург започна делото срещу кореспондента на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович 15 месеца след като той беше задържан. Процесът се гледа при закрити врата. Руската прокуратура обвини американски журналист, че работи за ЦРУ Според прокурора има доказателства, че американският журналист е събирал секретна информация за руски..

публикувано на 26.06.24 в 15:34
Ружа Игнатова

САЩ обявяват 5 млн. долара награда за информация за Ружа Игнатова

Американското правителство обявява нова награда от 5 млн. долара за информация, която би довела до ареста на криптокралицата Ружа Игнатова, а българската прокуратура се готви да ѝ повдигне задочно обвинение за финансови измами. Това обявиха в съвместно изявление посланикът на Съединените щати у нас Кенет Мертен и временно изпълняващият..

публикувано на 26.06.24 в 14:50