От 12 до 23 юни те творят заедно с ръководителя на проекта Владимир Ангелов в регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“. Програмата е под формата на семинар със занимания всеки ден включва лекции по теория на хореографията, импровизация, експериментиране и композиция на танца, кратко представяне на движенческия материал, дискусия.
Участниците във втория випуск на творческата лаборатория бяха определени от тричленно жури, в което участват Владимир Ангелов (хореограф, работил с балетни трупи по цял свят), Лора Николова (експерт в сферата на културата с образование по класически балет) и Коста Каракашян (режисьор и хореограф).
„ХЕЛИОС e програма за млади хореографи, които искат да опитат различни иде,и без да има натиск дали тези идеи ще се получат като финални творби“, сподели за "Закуска на тревата" Владимир Ангелов и твърди, че участниците са „вдъхновени, с искри в очите, искат да работят, любопитно им е, идват на репетиция с усмивка“.
„Мисля, че техните открития в танца са повече отколкото техните разочарованията. Ние се опитваме да ги стимулираме, процесът при нас е много позитивен. Не използваме думи като: „Това не е добре!“ или „О, това е много добре!“. Ние просто ги насърчаваме да опитат“. Владимир Ангелов разказа още, че в София програмата продължава 9 дни, а във Вашингтон прави курсове, които са по 9 месеца.
ХЕЛИОС 2023 ще приключи с представяне пред публика на кратките експериментални творби, които хореографите са създали по време на творческата лаборатория. Събитието е на 23 юни от 19,30 ч. в зала 1 на „Топлоцентрала“ с вход свободен.
ХЕЛИОС се организира от Столичната община в партньорство с Асоциацията за развитие на София, Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ и Международната организация и професионална мрежа за хореографи – Вашингтон. Проектът е субсидиран от Столична община чрез “Лятна академия за мениджмънт в културата” на Асоциация за развитие на София и с финансова подкрепа от Министерството на културата.
Владимир Ангелов завършва през 1986 г. Националното училище за танцови изкуства в София. Танцува в балет „Арабеск“ и следва задочно философия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 1990 г. заминава за САЩ, където през 1996 г. се дипломира с Master of Arts от Американския университет във Вашингтон със специалност „Съвременна хореография“. Създава множество съвременни балетни постановки и работи с американски трупи като Атланта Балет, Аризона Балет, Индианаполис Балет, Ричмонд Балет, Сан Франциско Балет, Вашингтон Балет, както и с международни трупи като Алберта Балет – Канада, Балет Манила – Филипините, Националния балет на Мексико, Националния балет на Финландия, Токио Сити Балет - Япония и Мариински балет в Санкт Петербург, Русия.
От 2003 г. до 2009 г. е главен хореограф-балетмайстор на Вашингтонската национална опера в Кенеди център под ръководството на Пласидо Доминго. Работи пряко със световноизвестния тенор, който дирижира някои от постановките. От 2009 г. до 2014 г. работи като преподавател в Американския университет във Вашингтон, продължава активно да пътува и прави постановки в международен план. От 2015 г. е главен директор на първата в света Международната организация и професионална мрежа за хореографи, базирана в Вашингтон – Dance ICONS, Inc.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..