Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сръбски съд остави в ареста тримата косовски полицаи, за които се твърди, че са влезели на сръбска територия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сръбски съд остави в ареста тримата косовски полицаи, чието задържане повиши и досега високото напрежение между Белград и Прищина. Съединените щати призоваха за освобождаването на полицаите.

Прокуратурата в югозападния сръбски град Кралево обвини тримата косовски полицаи в незаконно производство, притежание и трафик на оръжия и експлозиви. Съдът ги остави в ареста, съобщава РТС (Радио-телевизия Сърбия).

Остават неизяснени обстоятелствата около ареста им по-рано през седмицата. Белград твърди, че това се е случило от тяхната страна на границата, която в Сърбия наричат административна линия. Според Прищина, сръбските сили незаконно са навлезли на косовска територия и после са се върнали заедно със задържаните.

Същевременно Габриел Ескобар, помощник-секретар в американския държавен департамент и пратеник в Косово, призова за освобождаването на косовските полицаи, които "не са имали намерение да бъдат в Сърбия".  Според Ескобар, цитиран от Ройтерс, тримата или са били отвлечени, или неволно са пресекли границата.

Този инцидент идва в момент на повишено напрежение, предизвикано от решението на Прищина албански кметове да встъпят в длъжност в общините със сръбско мнозинство. Това доведе до размирици, а тази седмица заради ареста на тримата полицаи Косово забрани влизането в страната на автомобили със сръбска регистрация. Табелите на автомобилите на косовските сърби са още един от поводите за спорове през последните месеци.

Всички те бяха съпроводени от закани за силови решения от страна на косовският премиер Албин Курти и сръбският президент Александър Вучич, докато Западът се опитва да свали напрежението. Първият дипломат на Евросъюза Жозеп Борел свика нова кризисна среща между Курти и Вучич следващата седмица.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Максим Самойлюк: Репарационният заем е начинът Русия да плати за войната

Войната на изтощение между Русия и Украйна става осезаемо по-ефективна наред със средствата, използвани от двете страни през последните месеци. За двете пряко воюващи страни това означава повече разруха за инфраструктура и икономика. Все по-голяма става и цената, която Европа плаща като косвена жертва на руската агресия. Преди дни Световната банка..

публикувано на 11.10.25 в 10:27

Михаил Крутихин: Икономическите проблеми не спират Путин

От началото на август украинците целенасочено и систематично атакуват с дронове обекти от руската петролна индустрия. През септември ударите продължиха.Според западни медии украинците са поразили 16 от 38-те петролни рафинерии в Русия. Ремонтът на засегнатите мощности отнема време, а достъпът до необходимите резервни части е затруднен заради..

публикувано на 11.10.25 в 10:25

Световният ден на ходенето ще бъде отбелязан в Ловеч

Световният ден на ходенето ще бъде отбелязан в Ловеч В Ловеч Световният ден на ходенето ще бъде отбелязан днес за 33-ти път с различни инициативи в парка Баш бунар. В 10.00 ч. от входа на парка Баш бунар започва масовото ходене в които и тази година се очаква да се включат много любители на разходките по алеята с вековни дървета, която се..

публикувано на 11.10.25 в 10:21

Електронният портал на НОИ става единна точка за достъп до онлайн услугите на институцията

До края на годината Електронният портал на Националният осигурителен институт става единна точка за достъп до онлайн услугите на институцията. С поредна стъпка държавната осигурителна институция надгражда обслужването, както за бизнесът, така и за гражданите. Електронният портал за услуги става интернет платформата, през която ще се..

публикувано на 11.10.25 в 10:06
Руслан Трад

Руслан Трад за Газа: Наблюдаваме по-скоро пауза, отколкото край на конфликта

Едва ли скоро ще видим примирие. Може да видим спиране на огъня за известно време . Това мнение изрази в интервю за БНР Руслан Трад от Атлантическия съвет във Вашингтон. Постигната е сделка за примирие в Газа По думите му, конфликтът е доста по-дълбок и стар от последната война, която наблюдаваме . "В последните две години има..

публикувано на 11.10.25 в 10:05

Лондон се подготвя да използва замразени руски активи в подкрепа на Украйна

На фона на размяната на удари между Киев и Москва "Даунинг стрийт" се подготвя да използва замразени във Великобритания руски активи на стойност милиарди паунда в подкрепа на Украйна във войната ѝ срещу Русия, като част от международния натиск за увеличаване на натиска върху президента Владимир Путин, съобщи вестник "Таймс". Зеленски: Русия..

публикувано на 11.10.25 в 09:55
Пловдивско певческо дружество

Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" с концерт в Брюксел

В катедралата на католиченския колеж "Сен Мишел" в Брюксел, по покана на българското посолство, Пловдивското хорово дружество "Ангел Букорещлиев", което е най-старият смесен хор в България, изнесе концерт. В своята близо 130 - годишна история, хорът е удостояван с престижни национални и международни отличия. Участвал е на различни фестивали -..

публикувано на 11.10.25 в 09:50