Киев беше подложен на руска атака по въздух с ракети и дронове, докато делегация от африкански лидери е на посещение в столицата Киев на мирна мисия. При атаката бяха ранени две деца и възрастна жена, нанесени са материални щети на повече от 30 къщи.
Според говорител на Европейската комисия днешните събития показват доколко руският президент Владимир Путин искрeно иска войната да спре и че мир може да има незабавно, ако Путин престане да тероризира украинците и изтегли войските си от Украйна.
Мерките за постигане на мир според африканската делегация, водена от президента на Южна Африка Сирил Рамапоса, са изтегляне на руските войски, премахване на тактически ядрени оръжия от Беларус, а от страна на Запада - спиране на изпълнението на заповедта за арест на международния наказателен съд срещу Путин и облекчаване на санкциите срещу Русия.
Целта, според африканските лидери, сред които са президентите на Сенегал, Замбия и премиерът на Египет, е да бъде създадена благоприятна среда за прекратяване на огъня, което ще позволи на страните да изградят доверие и да обмислят формулирането на своите стратегии за възстановяване на мира.
В изготвения от африканските лидери рамков документ се посочва, че целта на мисията е "да популяризира важността на мира и да насърчи страните да се съгласят на воден от дипломацията процес на преговори".
Според мирната делегация конфликтът, както и санкциите, наложени на Русия от основните търговски партньори на африканския континент, са оказали неблагоприятен ефект върху африканските икономики и поминък.
Африканската визита идва след като миналата седмица Украйна започна дългоочакваната си контраофанзива с надеждата за освобождаване на своите територии от руските нашественици.
Това е поредната мирна инициатива от началото на войната на Русия срещу Украйна. През май мирен план представи и Китай, като изпрати свои пратеници в Киев, Москва и няколко европейските столици. Миналия месец Ватикана също изготви мирна мисия, мирен план предложи и Индонезия.
От началото на руската инвазия - Африка е център на подновената конкуренция за влияние между Русия и Китай от една страна и от друга от Запада, призовааващ за осъждане на Москва.
Лидерите на африканските страни се очаква да се срещнат днес с Володмиир Зеленски, а утре да разговарят с Владимир Путин в Санкт Петербург.
Украинските войски срещат "отчаяна съпротива" при напредването си в района на Бахмут, съобщи командващият генерал Олександър Сирски. По думите му, за да отстои града, който овладя преди близо месец, руското командване струпва най-добрите си подразделения с артилерия и авиация, отбелязва Ройтерс.
В Москва министерството на отбраната обяви, че украинците продължават да търпят тежки загуби на фронта в Донецка област. Обявени бяха и парични награди за войниците, унищожили западна бронирана техника, доставена за Киев.
От следващия месец в Украйна ще започнат доставките на обещаните боеприпаси за зенитните установки "Гепард", съобщи директорът на "Райнметал" Армин Папергер. От оръжейния концерн очакват през тази година нови поръчки от германското правителство за снаряди, бронирани машини, радари и друга техника на стойност десетки милиарди евро.
Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..