Десетки хиляди участваха в събота в протестни шествия срещу президента на Сърбия Александър Вучич в столицата Белград и други градове, като обещаха да "радикализират" протестните действия след седмиците на мирни прояви, които вече разклатиха популисткото му управление, предаде АП.
Демонстрантите в Белград блокираха пътя, преминаващ през столицата, скандирайки лозунги за оставката на Вучич - искане, което той многократно отхвърли през изминалите седем седмици на протести.
Първоначално протестът избухна като реакция на две последователни масови стрелби в началото на май, при които загинаха 18 души и бяха ранени 20, много от които - ученици от начално училище в Белград.
Протестиращите искат оставките на ръководители на сръбските служби за сигурност и отнемане на лицензите на проправителствени медии и таблоиди, които редовно излъчват и публикуват материали, съдържащи насилие, и в които често гостуват престъпни фигури и военнопрестъпници, отбелязва БТА.
Протестиращите смятат, че контролираните от държавата медии са отговорни за културата на насилие, установила се в Сърбия след войните на Балканите през 90-те години на миналия век, взели над 100 000 жертви.
Вучич, бивш ултранационалист, участвал дейно в разпадането на бивша Югославия, сега твърди, че иска да направи Сърбия член на Европейския съюз. Той заяви, че никога няма да приеме исканията на опозицията и нарече водачите на протестите "хиени", които искат смъртта му и тази на семейството му.
Един от лидерите на протестите - Александър Йованович - заяви, че демонстрациите ще продължат и се закани те да се "радикализират" още повече с блокиране на пътища и правителствени сгради в цяла Сърбия.
"Сърбия ще спре", каза той. "Трябва да изчистим тази отрова."
В част от регионалните исторически музеи няма реставратори, обяви пред БНР директорът на Националния археологически институт към БАН доц. Христо Попов. Част от кадрите са намерили по-добра работа в чужбина, а тези специалисти са изключително необходими, защото правят експертизи в полза на институции като прокуратура, полиция и ГДБОП, свързани с..
82-годишна жена от брусарското село Василовци, област Монтана, даде 4500 лева на ало измамник. Неизвестният извършител се представил за полицай. Случаят е от петък, когато между 16 и 16,45 часа, жената от Василовци по време на телефонен разговор станала жертва на опитния измамник. Той въвел в заблуждение бабата. Представил се за полицейски..
"Амнести интернешънъл" заяви, че е "дълбоко обезпокоителен" факта, че британската полицията е извършила 474 ареста по време на демонстрация в подкрепа на групата "Палестинско действие" в Лондон. Столичната полиция съобщи, че 466 души са били задържани съгласно Закона за тероризма за изразяване на подкрепа за забранената група. Други осем..
Основна задача на Програмата за упражняване на правата върху имотите е да систематизира държавни имоти с отпаднала необходимост, при управлението на които се акумулират загуби, се посочва в позиция на Министерския съвет в отговор на изказване по-рано през деня на президента Румен Радев, че се "подготвя пладнешки грабеж с продажбата на над 4400..
С едночасов концерт днес ще бъде закрито 13-ото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица, който започна на 8 август. Заключителната изява ще бъде на централната сцена. Участниците в събора се представят на шест сцени. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще произнесе слово при закриването на..
7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет. Пътниците могат да използват Wi-Fi в жп гарите в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Горна Оряховица, Русе и Варна. Това е част от програмата на Националната компания "Железопътна инфраструктура" за модернизация, подобно на много държави в Европейския съюз, където в зоните за пътници на..
Президентът Румен Радев каза днес във Варна, че при реализацията на проектите за модернизация на армията са необходими ясни приоритети и граждански контрол. Президентът коментира модернизацията на Българската армия и развитието на проектите в тази сфера: "Трябва да има много добра приватизация, зачитане на военната експертиза, граждански..
"Берковица е райско кътче, сгушено в полите на Ком. Връщам се с голямо удоволиствие в най-ранните си години. Всяка ваканция чаках да отида с..
Колко са столетниците в България? Отговор дава Националният статистически институт – към 31-ви декември 2024 година хората на възраст 100 и..
От днес всички магазини в България трябва да показват цените и в лева, и в евро . Законът е ясен – цената в евро стои до тази в лева, за да ни..