Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първа изложба на Балдева в родния Провдив в галерия ВИА АРТИС

Силвия Балдева: Между Пловдив и Париж с усещане за жена

Чрез акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни, щастливи или тъжни

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“
Снимка: ФБ/Галерия ВИА АРТИС - Крум Танчев
Свободата като усещане за света и като начин на себеизразяване, като мимолетно движение, като поглед навътре и като движеща сила напред. Така Силвия Балдева се разтваря в градовете, свързани с живота й – Пловдив и Париж единият, където е родена, другият, където преди 35 години създава семейство и постепенно се оформя като художник.
 Многократно нейни картини са излагани във френската столица, но за първи път творбите й - ефирни и загадъчни женски образи, могат да се видят в Пловдив.

Поканата за тази първа изложба в родния й град идва от галерия ВИА АРТИС, а експозицията е част от съпътстващата програма на международния фестивал „Франкофоли“

Като дъщеря на известния пловдивски художник Александър Балдев, Силвия никога не си е представяла, че може да изразява себе си по друг начин , освен чрез рисуването. Творческата атмосфера на родния й дом оформя съвсем естествено избора й на професия , а в Париж я отвежда любовта. Там учи в Университета по изкуствата. Усвоява също тайните на графичния и модния дизайн.

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“

"Може би точно спонтанността ме отвежда именно към пресъздаване на женското начало, сподели в "Закуска на тревата" Силвия, а в основата са чувства, настроения, уловени за секунда или дълго узрявали

С дискретното загатване на акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни , излъчващи щастие и светлина или пък тъжни, търсещи . Виждаме ги и само като силуети , но могат и да са бляскави и еуфорични, но винаги някак въздушни и елегантни:

"Когато започна да рисувам, то е като импулс, като пътуване някак си, никога не зная къде ще пристигна. И точно това е доста страстно, някакъв зов постоянен...

Когато започвам да рисувам нямам предварителна концепция и оставям творбата да ми говори, а свободата да се изрази, така както иска", разказа още за "Хоризонт" Силвия.

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“

Изборът на Силвия да работи с акварел и туш, знаем и при двете техники се използва вода, отново се подчинява на стремежът й за свободно изразяване.

Тя самата се чувства в Париж като парижанка, а в Пловдив като пловдивчанка. Винаги когато напуска родното място отнася със себе частица от духа на древния град.

Казва, че често в работата надделява стресът, понякога й е трудно, защото работи в много конкурентна среда, която налага свободния художник да разбира и от маркетинг, и от реклама.
Помагат новите технологии, но в творчеството е добре да се дозират, каза още за "Хоризонт" Силвия. Тя ги използва рядко и само за някои от проектите си, защото смята, че картините по този начин губят от своята цялост, обогатена от духа и тялото на художника.  
Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“                 
Асега в уютното пространство на пловдивската галерия ВИА АРТИС всеки може да усети нюансите на емоциите и да премине през „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“, както удачно е и озаглавена изложбата.

Посетителите могат да видят изложбата на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“ до 9 ти юли.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57