Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнесът иска все повече непълнолетни за работа

Снимка: Ани Петрова

За първите 5 месеца на годината Главната инспекция по труда е издала над 2500 разрешения за наемане на непълнолетни работници, ненавършили 18 години. За същия период на миналата година дадените разрешения са били 2060. През последните години тенденцията бизнесът да иска да наема на работа все повече непълнолетни е трайна, като само за миналата година са дадени над 12 хил. разрешителни.

Непълнолетните работници могат да полагат труд само след предварително разрешение от Инспекцията по труда, искането за което се подава от работодателя, уточни пред БНР експертът от ГИТ Дина Христова. По думите й процедурата е максимално облекчена

Непълнолетните лица работят при по-облекчени условия на труд, отбеляза тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед". И уточни:

"Тяхната работна седмица е от 35 работни часа, за които те трябва да получат поне минималната работна заплата. Нямат право да полагат нощен труд. Нямат право да полагат извънреден труд. Отпуските при тях са минимум 26 дни. /.../ Те не могат да полагат тежък физически труд, не могат да бъдат в среда, в която има експозиция на химични, на вредни вещества, не могат да извършват дейности, които биха оказали негативно въздействие върху тяхното физическо и психическо развитие".
 
За да могат да работят младежите между 16 и 18 години, не се изисква разрешение от родителите.

По думите на Дина Христова инцидентни са случаите, в които младежи работят без разрешение от Инспекцията. 

"Важно е децата да знаят, че трудовият договор ще ги защитава. Дава им някаква сигурност и при инцидент на работното място. Дори 2-3 дни да имат осигуряване за тази дейност, те имат право на обезщетение по болест. Това също би трябвало да бъде мотивация да отказват и да не се съгласяват да работят без трудов договор". 

Само за 20 дни от началото на юни в Областната инспекция по труда в Бургас са постъпили 1431 искания за започване на работа на непълнолетни лица. От тях отказ са получили само 36. Причините са основно две - когато детето няма навършени 16 години или иска да извършва работа, която е забранена за непълнолетни. 

Миналата година е поставен абсолютен рекорд с постъпилите над 3000 молби за работа на ненавършили 18 години. Тенденцията е все повече младежи да работят през летните месеци в курортите по южното Черноморие. Хотелиери обаче изразиха недоволството си от процедурите, които съпътстват наемането на непълнолетни на работа

"Неудобствата са покъртителни и унищожителни в нашия бранш", казва собственикът на един от големите хотелски комплекси в Слънчев бряг Румен Момчев. Той подчерта, че срещат непреодолими трудности в законодателството.

Различна е мотивацията на непълнолетните, които искат да започнат работа, отбеляза от своя страна Пламена Николова от Националната мрежа на децата.

"Училището трябва да бъде адекватно на реалността, да подготвя децата за реалността. Професионалната реализация и изграждането на трудови навици е един от тези елементи. Няма никаква пречка, дори е похвално това, че се дава възможност на младите хора да работят, разбира се като се спазва закона и той да бъде в техен интерес и защита. Много е важно стриктно да бъдат изпълнявани предписанията на ГИТ. Не бива да бъде правен компромис". 

Според нея трудовите навици трябва да се развиват от рано. Николова смята, че е късно след завършване на средното образование, а при някои дори след завършване на университета, да се започва за първи път с работа. Развиването на отговорност и навици е водещото, категорична бе тя. 

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52