Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът иска все повече непълнолетни за работа

Снимка: Ани Петрова

За първите 5 месеца на годината Главната инспекция по труда е издала над 2500 разрешения за наемане на непълнолетни работници, ненавършили 18 години. За същия период на миналата година дадените разрешения са били 2060. През последните години тенденцията бизнесът да иска да наема на работа все повече непълнолетни е трайна, като само за миналата година са дадени над 12 хил. разрешителни.

Непълнолетните работници могат да полагат труд само след предварително разрешение от Инспекцията по труда, искането за което се подава от работодателя, уточни пред БНР експертът от ГИТ Дина Христова. По думите й процедурата е максимално облекчена

Непълнолетните лица работят при по-облекчени условия на труд, отбеляза тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед". И уточни:

"Тяхната работна седмица е от 35 работни часа, за които те трябва да получат поне минималната работна заплата. Нямат право да полагат нощен труд. Нямат право да полагат извънреден труд. Отпуските при тях са минимум 26 дни. /.../ Те не могат да полагат тежък физически труд, не могат да бъдат в среда, в която има експозиция на химични, на вредни вещества, не могат да извършват дейности, които биха оказали негативно въздействие върху тяхното физическо и психическо развитие".
 
За да могат да работят младежите между 16 и 18 години, не се изисква разрешение от родителите.

По думите на Дина Христова инцидентни са случаите, в които младежи работят без разрешение от Инспекцията. 

"Важно е децата да знаят, че трудовият договор ще ги защитава. Дава им някаква сигурност и при инцидент на работното място. Дори 2-3 дни да имат осигуряване за тази дейност, те имат право на обезщетение по болест. Това също би трябвало да бъде мотивация да отказват и да не се съгласяват да работят без трудов договор". 

Само за 20 дни от началото на юни в Областната инспекция по труда в Бургас са постъпили 1431 искания за започване на работа на непълнолетни лица. От тях отказ са получили само 36. Причините са основно две - когато детето няма навършени 16 години или иска да извършва работа, която е забранена за непълнолетни. 

Миналата година е поставен абсолютен рекорд с постъпилите над 3000 молби за работа на ненавършили 18 години. Тенденцията е все повече младежи да работят през летните месеци в курортите по южното Черноморие. Хотелиери обаче изразиха недоволството си от процедурите, които съпътстват наемането на непълнолетни на работа

"Неудобствата са покъртителни и унищожителни в нашия бранш", казва собственикът на един от големите хотелски комплекси в Слънчев бряг Румен Момчев. Той подчерта, че срещат непреодолими трудности в законодателството.

Различна е мотивацията на непълнолетните, които искат да започнат работа, отбеляза от своя страна Пламена Николова от Националната мрежа на децата.

"Училището трябва да бъде адекватно на реалността, да подготвя децата за реалността. Професионалната реализация и изграждането на трудови навици е един от тези елементи. Няма никаква пречка, дори е похвално това, че се дава възможност на младите хора да работят, разбира се като се спазва закона и той да бъде в техен интерес и защита. Много е важно стриктно да бъдат изпълнявани предписанията на ГИТ. Не бива да бъде правен компромис". 

Според нея трудовите навици трябва да се развиват от рано. Николова смята, че е късно след завършване на средното образование, а при някои дори след завършване на университета, да се започва за първи път с работа. Развиването на отговорност и навици е водещото, категорична бе тя. 

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50