Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС гласува предложение на ГЕРБ - Бойко Борисов да стане член на комисията по външна политика

Снимка: Ани Петрова

Народното събрание ще започне работа с гласуване по предложението на ГЕРБ лидерът на партията Бойко Борисов да стане член на комисията по външна политика. 

В седмичната програма са заложени още обсъждане на предложенията за промени в Антикорупционната комисия и изслушвания на министри за състоянието на Черно море.

В комисията по външна политика Бойко Борисов ще заеме мястото на Вежди Рашидов, който отива в комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите. 

За гласуване на първо четене влизат и трите законопроекта за промени в антикорупционната комисия. Във водещата правна комисия и в ресорната комисия по превенция и противодействие на корупцията беше прието само предложението на ГЕРБ -СДС. То предвижда разделяне на комисията на две - едната да се занимава с незаконно придобито имущество, а другата с противодействие на корупцията. Комисията ще е 7-членна, като 6 ще се избират от парламента, а един ще се номинира от президента, но трябва да се гласува в Народното събрание.

Въвежда се фигурата на разследващите инспектори, които ще работят по корупционни престъпления. Отхвърлени бяха предложенията на Министерския съвет и на ПП-ДБ.

В седмичната програма на парламента са предвидени три изслушвания на енергийния министър Румен Радев за споразумението между "Булгаргаз" и турската държавна компания "Боташ", на правосъдния министър Атанас Славов за избора на Борислав Сарафов като изпълняващ длъжността главен прокурор и на още трима министри - на екологията, туризма и здравеопазването за състоянието на акваторията на Черно море след разрушаването на язовир "Нова Каховка".

В дневния ред на народните представители е включена още гласуване на първо четене на промени в Закона за специалните разузнавателни средства, който дава право на регионалните дирекции на Гранична полиция също да имат право да използват СРС. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Броят на социалните предприятия у нас е нараснал четири пъти

За последните две години броят на регистрираните социални предприятия у нас е нараснал четири пъти. Към настоящия момент компаниите в сферата на социалната икономика са около 200 на брой. Това посочи заместник–министърът на труда и социалната политика Гергана Алексова–Великова, която беше на посещение в Габрово.  Социалната икономика..

публикувано на 14.10.25 в 21:33
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и носителката на Голямата награда „Питагор“ за цялостен принос в науката проф. Радостина Стоянова от Института по обща и неорганична химия към БАН.

Химикът проф. Радостина Стоянова е носителят на Голямата награда "Питагор" за цялостен принос в науката

Носителят на Голямата награда "Питагор" за цялостен принос в науката е проф. Радостина Стоянова от Института по обща и неорганична химия към Българската академия на науките . Официалната церемония за най-високите отличия за наука на МОН бе открита от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Националния исторически музей. Тя се..

публикувано на 14.10.25 в 20:49
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Министър Вълчев: Необходимо е специализирано разследване на случая в Каблешково

Необходимо е специализирано разследване на случая в Каблешково. Това каза просветният министър Красимир Вълчев по повод на случая в Каблешково и обвиненията, че учителка от детската градина там е упражнявала психически и сексуален тормоз над 4-годишно дете. "За да се докаже един такъв случай, трябва специлиазирано разследване. Последната дума, разбира..

публикувано на 14.10.25 в 20:39

Троян отбелязва своя празник

На днешния Петковден Троян отбелязва своя празник, а местната църква "Св. Параскева Петка“ 190-годишнина от създаването ѝ. Петковден е! Православната църква почита света Петка Българска Троян отбелязва своя празник на Петковден Ловчанският митрополит Г авриил   и други духовници отслужиха празничната Света литургия в 190-годишната църква..

публикувано на 14.10.25 в 20:32

Русе и Гюргево обсъдиха общи действия срещу изграждане на инсинератор за медицински отпадъци

Съдебно решение в Румъния прави възможно изграждането на инсинератор за медицински отпадъци в Гюргево и това ще е поредният екологичен проблем, който ще трябва да решават русенци.  Румънската компания, която иска да изгради инсинератор за медицински отпадъци на площадката на бившия химически комбинат "Верахим" в Гюргево, няма намерение да се..

публикувано на 14.10.25 в 20:12

Световна футболна квалификация и шествие за Палестина в Удине

В италианския град Удине покрай важната световна футболна квалификация тази вечер Италия - Израел започна демонстрация в подкрепа на Палестина. Мерките за сигурност в града са изключително високи. "Град Удине е блиндиран, нереален“ е обобщението на медиите. Регионалният телевизионен канал на РАИ 3 за област Фриули-Венеция показа празни улици, затворени..

публикувано на 14.10.25 в 20:08
Илюстративно изображение.

Водата във Великотърновско продължава да е негодна за пиене

Водата във Великотърновска област продължава да е негодна за пиене - заради мътността. Няма микробиологично замърсяване. Това показват резултатите на Регионалната здравна инспекция от взетите вчера проби в 16 пункта от водопроводната мрежа от язовир "Йовковци".  Резултатите от взетите вчера проби питейна вода във Велико Търново, Горна Оряховица,..

публикувано на 14.10.25 в 19:53