Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Йоцов: Възможно е да се постигне дефицит от 3%, но вероятно ще стане с допълнително намаляване на капиталовите разходи

доц. Виктор Йоцов
Снимка: БГНЕС
Възможно е да се постигне дефицит от 3%, но това вероятно ще стане с допълнително намаляване на капиталовите разходи – т.е. те ще са по-малко от заложените в момента 8.8 милиарда. Това обясни пред БНР доц. Виктор Йоцов, Институт за икономически изследвания при БАН.
Предстои бюджета за 2023 година да бъде внесен в началото на юли и да започне да действа от началото на август.

"Общо взето няма изненади. Когато служебното правителство представи проекта за бюджет, господин Василев направи критични бележки. Това, което беше изнесено вчера, съответства на тези бележки – т.е. ще се стреми дефицитът да е в рамките на 3% и няма да се вдигат данъци. Това означава, че малко трябва да се вдигнат приходите и сериозно да се увеличат разходите. Успокоението е, че няма да се посяга на някои от социалните придобивки и обещанията за пенсии и заплати. Под въпрос остава колко реалистично е това".

Капиталовите разходи, които бяха доста високи – над 10 милиарда, са намалени с повече от милиард, отбеляза той.

"Това обаче не е добра новина, защото подкопава растежа. През тази година изтича и последния двугодишен период, след като мина програмния, в който могат някакви разходи да се осчетоводят, за да се получат пари по оперативните програми на ЕС. Съвпада и с някои от капиталовите разходи, които трябва да се извършат по ПВУ"

Като новина, която не е много приятна, икономистът определи изземването на 100% от дивидентите на държавни фирми. Той отбеляза, че тази година не върви много добре със събирането на ДДС и акцизи.

Йоцов посочи, че растежът за тази година е под 2%. 

"МФ не е променило макрорамката".

Той изрази надежда, че през 2024 година ще се говори за по-различна финансова рамка. 

"Бюджетът, който се приема само за пет месеца на 2023 година, е осакатен. В него нито са залагани политики, нито реално могат да се направят

Очаквам скоро да започнат да се залагат политики за 2024 и 2025 година. Те трябва да бъдат насочени към приоритетите за България – влизането в еврозоната и осигуряване на устойчив и догонващ растеж". 

Икономистът подчерта и изоставането  в процеса на децентрализация при финансирането на общините. 

"Трябва да се направят промени в данъчната система и да се предоставят права на общините да формират повече собствени приходи."

Всички помощи и субсидии, отпускани във връзка с ковид кризата, трябва да бъдат прекратени, смята той. 

"Очаквах да бъде направено още сега, но очевидно не е имало възможност".

Цялото интервю на Марта Младенова с доц. Виктор Йоцов може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 1 юли МС е изпратил на Радев предложение за нов председател на ДАНС

Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков.  На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...

публикувано на 25.07.25 в 16:00

Президентът: До края на годината в Сухопътните войски ще започне да постъпва модерна техника

Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..

публикувано на 25.07.25 в 15:42
Дмитрий Песков

Среща Путин - Зеленски е възможна само като последна стъпка за сключване на мирно споразумение

"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното".  Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да..

публикувано на 25.07.25 в 15:11

Германия няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план

Германия заяви, че няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план, предаде Франс прес, като цитира говорителя на правителството в Берлин Щефан Корнелиус.  "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави", заяви Корнелиус..

публикувано на 25.07.25 в 15:08
Румяна Ченалова

Сдружение започва процедура за референдум за еврозоната

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура  за провеждане на референдум за еврозоната с осем въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова.  Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз и в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..

публикувано на 25.07.25 в 14:55
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02