Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Йоцов: Възможно е да се постигне дефицит от 3%, но вероятно ще стане с допълнително намаляване на капиталовите разходи

доц. Виктор Йоцов
Снимка: БГНЕС
Възможно е да се постигне дефицит от 3%, но това вероятно ще стане с допълнително намаляване на капиталовите разходи – т.е. те ще са по-малко от заложените в момента 8.8 милиарда. Това обясни пред БНР доц. Виктор Йоцов, Институт за икономически изследвания при БАН.
Предстои бюджета за 2023 година да бъде внесен в началото на юли и да започне да действа от началото на август.

"Общо взето няма изненади. Когато служебното правителство представи проекта за бюджет, господин Василев направи критични бележки. Това, което беше изнесено вчера, съответства на тези бележки – т.е. ще се стреми дефицитът да е в рамките на 3% и няма да се вдигат данъци. Това означава, че малко трябва да се вдигнат приходите и сериозно да се увеличат разходите. Успокоението е, че няма да се посяга на някои от социалните придобивки и обещанията за пенсии и заплати. Под въпрос остава колко реалистично е това".

Капиталовите разходи, които бяха доста високи – над 10 милиарда, са намалени с повече от милиард, отбеляза той.

"Това обаче не е добра новина, защото подкопава растежа. През тази година изтича и последния двугодишен период, след като мина програмния, в който могат някакви разходи да се осчетоводят, за да се получат пари по оперативните програми на ЕС. Съвпада и с някои от капиталовите разходи, които трябва да се извършат по ПВУ"

Като новина, която не е много приятна, икономистът определи изземването на 100% от дивидентите на държавни фирми. Той отбеляза, че тази година не върви много добре със събирането на ДДС и акцизи.

Йоцов посочи, че растежът за тази година е под 2%. 

"МФ не е променило макрорамката".

Той изрази надежда, че през 2024 година ще се говори за по-различна финансова рамка. 

"Бюджетът, който се приема само за пет месеца на 2023 година, е осакатен. В него нито са залагани политики, нито реално могат да се направят

Очаквам скоро да започнат да се залагат политики за 2024 и 2025 година. Те трябва да бъдат насочени към приоритетите за България – влизането в еврозоната и осигуряване на устойчив и догонващ растеж". 

Икономистът подчерта и изоставането  в процеса на децентрализация при финансирането на общините. 

"Трябва да се направят промени в данъчната система и да се предоставят права на общините да формират повече собствени приходи."

Всички помощи и субсидии, отпускани във връзка с ковид кризата, трябва да бъдат прекратени, смята той. 

"Очаквах да бъде направено още сега, но очевидно не е имало възможност".

Цялото интервю на Марта Младенова с доц. Виктор Йоцов може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

На среща в Берлин европейски военни министри потвърдиха подкрепата за Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната.  Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..

публикувано на 26.11.24 в 01:30

Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия

В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.  Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..

публикувано на 26.11.24 в 01:26

Нови предупреждения за дъждове и наводнения във Великобритания

Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения.  Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..

публикувано на 26.11.24 в 01:19

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30