Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Игов: Целият смисъл на образователната система трябва да се промени

Снимка: Таня Милушева

Целият смисъл на образователната система трябва да се промени, каза пред БНР психологът Иван Игов. 

"Има една теория, според която на 15-20 години се сменят основно обществените стереотипи и нагласи и поради тази причина можем да говорим за появата на ново поколение, свързано с технологии и всякакви други неща. В края на 90-те години се появи поколението Z. Сега вече е поколението алфа. Това са дигитални поколения. Те са възпитавани и развивани по съвсем различен начин отколкото ние и поради тази причина те са различни. Разликата е в начина на учене и възприемане на света", обясни той в интервю за предавато "Хоризонт до обед".

По думите му децата мислят по различен начин и учат като пъзел:

"Взимат различна информация от заобикалящия ги свят, най-вече от дигитални източници, и ги подреждат като пъзел, но спрямо своите потребности и спрямо своите нагласи, т.е. те създават един собствен свят и на базата на това учат. Няма какво да направим, такъв е светът, не можем да изхвърлим дигиталната ера и да се върнем отново към ерата на учебниците и тетрадките". 

Необходима е коренна реформа в цялата система и в много страни по света тя вече се прави, подчерта психологът.

Един изпит закрепостява децата и ги вкарва в един коловоз, изказа мнението си Иван Игов по отношение на националното външно оценяване след 7-и клас. 
"Какво мери този изпит? Ако мери знания - то тогава къде са доказателствата за това? Има специални въпросници, тестове, те се мерят на валидност и надеждност за това какви са знанията. Има цял център към Министерството на образованието - там са едни и същи хора вече от 20 години сигурно, пробутват едни и същи изпити и най-често слагат критериите, след като са направили резултатите, за да могат някак да се вместят в нещата. Университетите искат хора, които могат бързо да овладяват нова информация и да я прилагат правилно", коментира психологът. И попита:

"Ние какви точно изпити правим - не знам. И защо го наричаме външно оценяване, като системата мери сама себе си? Аз ако реша да се премеря себе си, разбира се ако трябва да се направя по-добър - ще си вдигна резултатите, ако от това зависи заплатата ми - ще го направя. Има съвсем ясни правила за това как се правят отделните видове тестове. Тези тестове не се правят по никакви правила и са без критерии - те се слагат след изпитите".

В света всичко под 50% се смята за неиздържан изпит, подчерта той. Изцяло трябва да се прегледа и реформира този въпрос. Според него с това трябва да се занимаят хора, които разбират от психодиагностика

"Всичко останало е непрофесионално от хора, които нямат никакви знания за това какво правят". 

Всичко трябва да се ревизира, да се вземе онова, което досега е работило, и да се надградят нещата с научни методи, смята Игов. 

НВО е еднократен изпит, отбеляза психологът и добави, че може да се случи така, че в този ден да не се чувстваш добре. 

"След този изпит те набутат в едно училище, в което не искаш, какво правиш след това?".

Според него трябва да се даде възможност на децата и на образователната система да бъдат по-гъвкави

Като друг проблем Игов посочи, че 90% от младите учители бягат от училище

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23