"Всичко започна преди 8 години с един разказ в социалните мрежи и когато много хора започнаха да четат, ставаше им интересно как се развива сюжета, така че първата част от рамана "Феникс" е дин по скро фейсбук роман", сподели за "Нощен Хоизонт" Иван Янев, незрящ писател и автор на романа „Писецът“. Янев е историк, публицист и писател. В момента е старши експерт в Министерството на образованието и науката и хоноруван преподавател в Националната спортна академия „Васил Левски“.
"Последва удоволствието от писането, от първоначалното писане, после следва къртовски труд, занаятчийски труд по редактирането, но най-хубавото беше, че имах обратна връзка на читателите...
Не съм очкавал, че след "Феникс" ще последват още романи. Мой приятел ми каза при премиерата, че не е важно, че ще напишеш един роман, а е важно да напишеш втори роман. Така че след време аз му благодарих за неговото пророчество...", разказа още Янев.
"В моите романи винаги има надежда, макар че героите понякога са опустушени души, има любов и омраза, борба между доброто и злото. Но любовта никога не е традиционната, романтичната, а е по-различна реална любов...", каза още рисателят.
"Новият ми роман "Писецът" намери трудно своето заглавие. То се намери по време на повествованието, дойде от един привнесен герой, герой, който няма самочувствието да се нарече писател, затова се нарича писец.
За мен любовта е онази сила, която държи човечеството, всички нас. Не говоря само за интимната любов, а за любовта като широко понятие. Любовта ме занимава много, в своята искреност, доверие. Тези неща са редки, затова са по-ценни, по -желани и по-жадувани.
Имаме оскъдица на тези чувства в днешно време - доброта, доверие, искреност, това са за мен актуалните теми и дано дойде време, когато тези ценности да бъдат начело в нашето общество и в нашите действия", смята още Иван Янев.
Иван Янев е завършил през 2000 год. „История“ в СУ „Климент Охридски“. В периода 2002-2006 год. разработва и защитава докторска дисертация на тема „Външната политика на България през Втората световна война в историческата литература /1938-1944/“. По-късно завършва в СУ магистърска степен по програма „Педагогика на зрително затруднените“. След това в УНСС завършва магистърска програма по публична администрация с профил „Държавна администрация“, а в НБУ магистърска програма по творческо писане.
Едни от публицистичните му творби са свързани с историята на спортен клуб на хора с увреждания „Витоша“, освен това е написал „Епитафия за преданост“, „България на големите първенства по голбал“, „Достъпността на е прищявка“, „По първи петли. Исторически, политически и други раз(ни) мисли“. Има и две монографии, свързани с историята .Творбите му в проза са „Приключението“ 2009г. ; „112“ – повест, 2012 г.; „Феникс“ 2018г. ; „Симаргал“, 2020г. ; „Втората дупка на шинела“, 2022г. ; „Писецът“, 2023г. За своята дейност като общественик, историк и писател е получил грамота от Съюза на учените в България и поздравителни адреси от проф. Николай Денков като министър на образованието и науката и Президентът на Република България Румен Радев.
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..